Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 04 Mar 2008, 14:08

asa e, insa ... e o patanie si asta. Pe jumatate m-am incadrat in topic.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 04 Mar 2008, 14:15

no problem. nu intentionam sa sune a critica.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Amuzant

Mesaj de Bodnar » 04 Mar 2008, 14:51

Sa va zic ce mi s-a intamplat si mie intr-o vara acu cativa ani. eram la pescuit la musca pe Moldova...seara de vara...caldut frumos...chiar dak dadea sa apuna soarele nu eram prea departe de casa si zic sa mai incerc putin...nici un clean .... nici un pastrav...nimik (dar stiti cum e...speranta moare ultima), ma apropii de niste bolovani si ma hotarasc...ultimele 2 lansari...la prima...nimik....la a doua un liliac planeaza si i-mi ia musca din zbor....dupa aia face niste ronduri deasupra mea ca un elicopter...si o incalceala...valeu.Il calmez eu pana la urma da ce sa fac acu...ca doar nu era sa renunt la muste...il bag in rucsac cu tot cu fir...si da-i spre casa...ca doar nu era sa il descalcesc acolo pe intuneric. In sfarsit ajung acasa...si nu il bag in casa...aprind un bec si pe scari zic eu trebuie sa rezolv problema...il scot din rucsac si cu o ultima fortare mai face niste salturi...ghinionul meu ca pisica era prin apropiere (nu o observasem)...nu va zic ca dupa aceea da-i prin curte dupa pisica.Finalul a fost tragic pentru saracul liliac...dar lectia pt mine a fost ca dupa ce apune soarele nu trebuie sa mai pescuies (de aia scrie si in permis cred) :roll: :roll: :roll:
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 04 Mar 2008, 14:56

:lol: :lol: :lol: super tare.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Avatar utilizator
Basti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 01 Ian 2007, 19:46
Localitate: Tg-Mures

Mesaj de Basti » 04 Mar 2008, 19:07

Legat de ce a zis Bodnar:
in 2006 pesciuam la avat cu twister impreuna cu un amic la colt sulina cu caraorman.era tot asa pe inserate iar la pensiunea din imediata apropiere se curata peste iar intestinele se aruncau pe apa.S-au adunat la un moment dat o multime de pescarusi si albatrosi care "survolau" zona si luau de pe apa resturile aruncate.La un moment dat fac o lansare inalta si lunga si stau cu ochii atintiti la apa sa vad unde aterizeaza twisterul.si astept,astept iar siliconul nicaieri.odata imi dau seama ca de pe mulineta firul se desfasoara incontinu si nimic.ridic privirea si un ditamai pasaroiu incalcit in firul meu se tot duce cu twister cu tot.in momentul ala tip:l-am luat,l-am luat...iar amicul meu se opreste din recuperat si sta cu privirea atintita la apa sa vada ce diavol am agatat de am avut reactia respectiva.la un moment dat ma intreaba:unde-i,unde-i iar eu ii fac semn cu degetul in sus.de acolo pisu' lumii.ii dau o contra si pasarea pica ca impuscata pe apa iar eu incep sa recuperez.din cauza curentului pana sa recuperez captura a coborat pe curent vreo 20 m si il rog pe coleg sa ridice pasarea,sa desfaca twisterul si sa o elibereze.in momentul in care a ridicat pasarea pe malul inalt cam de un metru pasarea a inceput sa-l ciupeasca de picioare.enervat o pune pe mal,cu un picior ii imobilizeaza capul si desface twisteru.in momentul ala opreste langa noi o barca cu ecologisti si-l prinde pe asta in actiune,cu piciorul pe capul pasarii si cu aripile desfacute si-l intreaba:ce faci dom'le??ce raspuns sa-i dai omului??a desfacut urgent carligul si a eliberat pasarea.a fost o faza de toata coma iar amicul meu a iesit singurul sifonat si de pasare si de oamenii "legii".Asa ca...unde dai si unde crapa :) :) :)

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Mesaj de eu » 05 Mar 2008, 10:25

:P :P :P :P :P :cooler:
Bestiale patanii! (unele chiar prea bestiale)
Poate trebuia sa numesc subiectul "Pericole la pescuit".
:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Avatar utilizator
Solithar
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 23 Mai 2007, 09:23

Mesaj de Solithar » 05 Mar 2008, 11:58

Acum vreo 5-6 ani eram la spinning pe Crisul Negru.
Pescuiam cu echipament "lite" la clean, cu rotative in principal. Cum toata dimineata n-am avut decat capturi modeste de clean, am inceput sa cobor pe rau cu insistenta doar pe locurile pe care promiteau... La un moment dat ajung intr-un loc foarte acoperit de vegetatie, cu maluri impadurite si greu accesibile. Intr-o margine de bulboana (apa destul de limpede) vad o marlita care iscodea camuflata si pasiva un card de clenusei ... Imi zic : "ha ! Hai s-o pacalesc eu..." Si-i dau la bot rotativa ... atac - rateu. Din nou ... atac -rateu. La un moment dat dispare intre niste bolovani. Mai mult uimit de faptul ca am pacalit o marlitza pe un rau cu rare intalniri cu stiuca, imi continui pescuitul destul de distrat. Lansam mai mult mecanic, tot gandindu-ma la intalnirea de gradul 3 cu marlita pe Cris ... Tot mergand in aval, ajung intr-un loc cu maluri inalte de un metru si ceva, tot pline de vegetatie, acoperite cu ceva plante agatatoare, raul destul de lat, curent constant, putzin umbros ... lansam, recuperam aproape visand (era o zi perfecta de pescuit, vara, racoare, salbaticie, natura , aproape nimeni - doar doi amici de-ai mei undeva in spate, in amonte, se inciudau cu clenuseii) cand ... :shock: La un moment dat, cum recuperam rotativa, mai alene, undeva in coloana de apa, vad cum o umbra babana se ridica de undeva de sub linguritza la 2 m de mal, dar nu agitat, ci agale (de parca ar fi gustat prima data dintr-un vin nobil :D ) imi inghite rotativa ... si se intoarce in adancuri. De uimire si pana sa ma trezesc din reveria mea ... incep sa simt agitatia ... stiucanei :shock: Crispare, adrenalina, traspiratii, fior pe coloana, chestii extreme ... pana reusesc sa o stapanesc cu echipamentul de pescuit usor ... o apropiu de mal ... incep sa trepidez mai tare ca lanseta tensionata cand ... cele peste 3kg de stiucana incep o evadare exploziva chiar de sub malul inalt ... instinctiv pun un picior inainte, pe ce parea pana atunci o buza de mal acoperita de vegetatie ...
Urmarea ?! Ma trezesc in apa pana la umeri, namol pana aproape de genunchi, incercand sa-mi mentin echilibrul proptindu-ma anevoios in lanseta ... haine ude, acte + permis fleasca, telefon ars, innamolit si cei cel mai tragic ... fara stiuca ... taiase sau rupsese firul mono intre timp ...
La un moment dat amicii ma gasesc pe o limba de nisip si pietris despuiat, cu toate angaralele intinse la uscat si ... tot in reverie :D ... stiti la ce ma gandeam ... care era probabilitatea sa am si a doua stiuca, in aceeasi zi, pe raul acela in zona colinara ... :shock: :D
Cum spuneam ... a fost o zi perfecta de pescuit !!! :wink: :twisted:

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Mesaj de cristi.v » 05 Mar 2008, 14:12

Super topic! Multe de spus, dar incerc sa nu ma intind prea mult!
La pastrav, in studentie, aveam de mancare pe toata ziua numa o punga de napolitane. Din pacate am dat peste 3 stani (-e?) si toate a trebuit sa le lau la caini. Sa vezi ce fain stateam in varf de pom, si hraneam ditamai dulaii...
La stiuca, balta salbatica, daca nu erai atent calcai pe fazani. Eram trei prieteni pe mal, deodata intre noi sa aude un fel de latrat, mormait, grohait, ca niciunul nu si-a dat seama ce este. Primul gand: ursul!
Acuma, eu si colegul de langa mine eram mai departe si am inceput sa batm in retragere, dar cel de langa dihanie a inlemnit :shock: ! Noroc ca nu era urs, era o namila de cerb, cauta ciute sau stie-L Dumnezeu ce, da am crezut ca pana atunci ne-a fost!
La clean, pe Olt, in 9 martie 199?, nu mai stiu exact. Cu o zi inainte prinsesem primul meu clean de peste kil, intr-un loc fain, langa un copac uris adus de ape. A doua zi, in acelasi loc, agat rotativa in copac, si fiind singura rotativa am intrat in apa dupa ea. M-am urcat pe trunchi, am recuperat rotativa, dar nu am mai nimerit sa cobor tot pe unde am urcat, si am cazut in apa pana la gat!

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 05 Mar 2008, 16:48

O intamplare a cumnatului meu,pe Siret.Dadea intr-o dupa-amiaza la blincher(rotativa) dupa clean,Siretul un pic puscat si nu avea o muscatura.Timpul trecea,el schimband loc dupa loc.Cand aproape sa se intunece aude un zgomot mai sus de el,pe apa,sub o tufa.Uitandu-se acolo vede un iepure de camp,mare,inotand tacticos pe langa mal.Cumnatu-meu,nici-una nici doua buf in apa dupa el si-l prinde!!Ii leaga picioarele,cu pretul mai multor zgaraieturi pe maini,si-l baga in rucsac.,acesta purtandu-l in spinare si blinkerind in continuare.Nu dureaza mult si se intuneca,un intuneric profund,fara pic de luna pe cer.strange batul si hai spre casa.Uitase de sosoiul din rucsac,care,surprinzator,statea nemiscat.Mergea spre sat ghidandu-se dupa luminile care se vedeau in departare.La un moment dat se impiedica de ceva si atunci iepurele se zbate puternic in rucsac.Speriat acesta arunca rucsacul din spate si o ia la fuga racnind ca-l prinde draq din spate!Dupa ce fuge o bucata buna de drum isi aminteste de iepure si se intoarce injurand dupa rucsac! :lol: Cu chiu cu vai a gasit rucsacul prin intuneric,iepurele era tot acolo,il legase bine picioarele.Acasa i-a improvizat o cusca,cu gandul sa-l tina pana spre sarbatorile de iarna.Din pacate,intr-o noapte,iepurele a ros o scandura de la cusca si dus a fost! :wink:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 05 Mar 2008, 16:51

Acu multzi ani, cand inca mai scobaream, merg la Mures si, dupa ce aleg un loc perfect, ma pun sa framant 3-4 kile de nada, pe care o amestec cu 3-4 kile de pamant.Apoi merg pana la masina sa ma spal pe maini si sa infulec ceva pe viteza. Cand ma intorc cu tot harnasamentul la locul unde urma sa nadesc si sa pescuiesc, :shock: stupiza!!!...unde naiba e nada?! Ligheanul gol, curat luna si bec, stralucea in razele soarelui. :roll: :evil: :shock: La catziva metri mai jos, tolanit pe iarba, un dulau zacea pe-o parte, pironit la pamant...doar ochii ii mai putea misca. :cry: Am mai murdarit ligheanul cu "ce-a mai ramas din vilma", adica nici un kil de nada ramasa de prin portbagaj si am pescuit toata ziua cu zgarcenie.
Cainele nu a miscat din urechi toata ziua, dar de murit nu a murit, ca l-am vazut dupa cateva zile pandind la ligheanul cu nada.... :twisted:

Scrie răspuns