ROSIOARA -pescuita la spinning

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

ROSIOARA -pescuita la spinning

Mesaj de mircea13 » 29 Oct 2010, 17:02

Va invit sa scrieti din experienta voastra daca ati pescuit la rosioara cu momeli artificiale: lingurite,voblere si twistere. Specificati marimi,culori,mod de prezentare,etc.Topicul se vrea a fi un indrumar pentru incepatori in pescuitul la spinning.Numai bine. Mircea13

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 29 Oct 2010, 17:06

:lol: am auzit ca se mai intampla sa intre la twistere foarte mici cate-o rosioara mai babana, dar nu prea cred ca pescuieste cineva cu lingurite voblere si twistere special la rosioara.... tie ti-e clar ca rosioara nu-i un peste rapitor nu?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 29 Oct 2010, 17:19

exact acuma 2 saptamani, fiind Oltul destul de tulbure si plictisindu-ma sa stau in casa, am iesit pe o balta din apropiere dupa ceva biban, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de pe balta..............bibanul......canci.
totusi, in tip ce ma straduiam sa ii arat bibanului ce rotative minunate aveam in trusa, am observat un banc imens de rosioara si aducandu-mi aminte ca citisem pe undeva ca rosioara mai mare are tendinte de rapitor, am zis sa incerc.
am pus pe undita, o rotativa Mepps nr.00 si la prima aruncatura am si avut un atac frumos si am scos pe mal o rosioara cam la 20-22cm.
sa va descriu fata pescarului stationarist care se chinuia langa mine sa prinda o fata de peste??!! :lol:
dupa primul succes repurtat, am zis, "gata, omor rosioara astazi", numai ca urmatoarele lanseuri sau soldat cu foarte multe atacuri, dar din pacate fara sa se mai agate vreuna.
am pus pe seama acestor esecuri, faptul ca nu aveam un bat si firul corelat pt asemnea pescuit, eu plecasem dupa biban si aveam un bat ML cu fir textil pe el, deci ceva rigid si fast.
cred ca daca aveam un bat UL si un monofilament subtire, aveam mult mai multe sanse de reusita, fiindca atacuri, repet, erau gramada la fiecare lanseu.
in acele conditii, cun un asemenea banc, cred ca era adecvat si un pescuit mai fin, gen Fly, cu mult mai multi sorti de izbanda.
in concluzie??
DA, rosioara in anumite conditii, ataca si se comporta ca un peste rapitor.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 29 Oct 2010, 17:28

:lol: :lol: :lol: am mai auzit una... am dat un sarci pe goagal si intr-adevar, destul de multe despre rosioara ca rapitor, nu stiam...
dar se pare ca mai mult la musca dry merge treaba. asta voiam sa scriu si mai sus, unde dreaq bagi vobleru-n gurita aia?

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Mesaj de oaie » 29 Oct 2010, 17:34

la rotativa,in delta,atacurile si capturile sunt frecvente.au fost momente cand nu puteam prinde biban din cauza rosioarelor.
deci cred ca nu este ceva accidental dar nici sa mergi dupa rosioara cu artificiale nu cadreaza

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 29 Oct 2010, 20:04

Am prins rosioara, bineinteles dand dupa stiuca, pe oscilanta austria nr3 de 6g, agatata regulamentar, si culmea, doua carlige de la tripla erau in gurita ei :shock:

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 29 Oct 2010, 21:41

georgica scrie: tie ti-e clar ca rosioara nu-i un peste rapitor nu?
Dupa o anumita varsta si marime cam toti pestii pasnici pot deveni rapitori.
Acum 25 de ani cand Sarulestiul nu era asa ca acum si inca era format dintr-o salba de balti, eram cu un unchi la pescuit de salau la bucatica. El a prins un crap romanesc de 18 kg la bucatica.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 29 Oct 2010, 21:59

Biban scrie: .... El a prins un crap romanesc de 18 kg la bucatica.
Era "Dezlegare la peste" dupa Post ...... si d'aia a poftit la peste :oops:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 29 Oct 2010, 22:02

RÄ‚PITÓR, -OÃ
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 29 Oct 2010, 22:04

Si ...daca carnatu' se misca ? :?
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Scrie răspuns