Rapitori in judetul timis

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

alex_popescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iun 2011, 18:03
Localitate: Romania/Timisoara
Contact:

Rapitori in judetul timis

Mesaj de alex_popescu » 18 Iul 2012, 17:55

In vara trecuta pe timis, langa dragsina am iesit de 3-4 ori , nimic interesant dar peste este, am prins un somn de 1 kg si un avat tot la 1kg.somnul la lingurita argintiu cu negru destul de mare cam 18 g si avatul la rotativa argintie de circa 3 g.postati daca stit ceva locuri prin judet sa organizam o partida la o cafea, o tigare si o poveste :))

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de edy.tm » 18 Iul 2012, 19:45

Succes la asteptat raspunsuri!

PS: daca topicul ,,nostru'' al Timiseniilor aproape ca e abandonat, crezi ca o sa intre cineva aici sa zica ceva?
:):)

alex_popescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iun 2011, 18:03
Localitate: Romania/Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de alex_popescu » 18 Iul 2012, 21:23

incerc si eu :)) acuma ce sa fac sa abandonez si eu situatia :))

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de JB » 19 Iul 2012, 08:54

Spor si bafta! Cum iti explici ca pe un alt forum, "banatean", in care se discuta aprins pe alte topic-uri, nici macar unul nu ti-ar spune cum sunt apele? Fruncea, fruncea! :D
Indubitabil!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de johnnybravo » 19 Iul 2012, 11:14

"cum sunt apele" nu e niciun secret, locurile in schimb, ca peste tot de altfel, sunt "secrete"
dar nu e niciun secret in schimb faptul ca Timisul sta dezastruos comparativ cu alte rauri la capitolul pesti rapitori...

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de edy.tm » 19 Iul 2012, 14:09

johnnybravo scrie:"cum sunt apele" nu e niciun secret, locurile in schimb, ca peste tot de altfel, sunt "secrete"
dar nu e niciun secret in schimb faptul ca Timisul sta dezastruos comparativ cu alte rauri la capitolul pesti rapitori...
In sensul rau al cuvantului. :lol1:

Avatar utilizator
andym
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 06 Iun 2012, 15:26
Localitate: Lugoj - Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de andym » 01 Aug 2012, 23:18

Intradevar Timisul este dezastruos la peste rapitor ... dar mai sunt, si cam aia ii placerea, de ai prinde de unde nu-s.

Exemplare mari si foarte mari sunt pe Pescarusu si Draga ( baltile din jurul Lugojului ) s-a prins stiuca 13kg,somn 20-30kg,crap 20-25kg si inca mai sunt exemplare.
Insa fiind balti salbatice si nepopulate sunt putini pesti si foarte precauti ... de aici si dificultatea de ai prinde.

Sunt exemplare frumoase de avat pe Timis si balti ( multi dar foarte greu de pacalit )

Din Iunie si pana acum am tot iesit la clean in zona orasului si am prins de fiecare data, chiar si exemplare la 1kg.

Daca ai drum prin Lugoj da un MP sau un telefon, iesim la o cafea si daca ai timp iesim si iti arat si locurile.Si nu doar tu .. orice doreste sa incerce Timisul din zona Lugojului sau baltile din jurul Lugojului, sunt dispus sa " dau din casa " :lol:


:respekt:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de anem » 02 Aug 2012, 08:49

andym scrie:[.....] sunt dispus sa " dau din casa " :lol:


:respekt:
nu fa asta pentru ca vei regreta la fel cum as putea sa iti recomand sa nu scri locuri de pescuit in public daca mai vrei sa pescuiesti pe acolo ... :wink: ... numai bine ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

alex_popescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iun 2011, 18:03
Localitate: Romania/Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de alex_popescu » 02 Aug 2012, 11:11

cum sa sfatuiesti pe cineva sa isi tina secret locu de pescuit :))))))))))))) ce copil......bega e plina de clean in oras in fiecare zi cand am iesit la lingura sau rotativa am prins si exemplarele sunt frumoase.somn pe timis la lingura pe langa mal si avat la rotativa.e ceva peste, problema e ca romanul pescuieste de foame nu sportiv si in scurt timp nu mai avem ce prinde :)

Avatar utilizator
andym
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 06 Iun 2012, 15:26
Localitate: Lugoj - Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de andym » 02 Aug 2012, 11:14

@anem - Nu inteleg de ce nu ...

Nu sunt un om competitiv, si sunt convins ca daca arat locurile la niste colegi, nu inseamna ca am sa raman fara peste.
Toate baltile si raurile sunt trase cu plasele, deci nu mie frica nici de asta.

Pestii sunt mari si putini, m-as bucura foarte tare sa ii vad in poze sau pe mal si nu neaparat prinsi de mine.

Pescuiesc foarte rar la stationar si nu mie frica sa imi fure cineva locurile de scobar sau mreana, pentru ca oricum iarna Timisul din oras este impanzit de scobaristi din toate orasele si satele invecinate.

@anem - stiu ce vrei tu sa imi spui, dar nu este cazul ... nu cunosc nici un loc in care pestii se prind singuri, eu m-am oferit sa ajut pe cei care vor sa pescuiasca in zona Lugojului, si nu cred ca as putea sa explic un loc din cuvinte, mai ales aici pe forum.

Numai bine ... :respekt:

Scrie răspuns