Rapitori in judetul timis

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

alex_popescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iun 2011, 18:03
Localitate: Romania/Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de alex_popescu » 02 Aug 2012, 11:20

eu zic ca toata treaba artrebui sa fie mai prietenoasa. sa ne adunam odata cativa din judet la o partida de pescuit undeva pe timis

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de anem » 02 Aug 2012, 11:30

alex_popescu scrie:cum sa sfatuiesti pe cineva sa isi tina secret locu de pescuit :))))))))))))) ce copil......bega e plina de clean in oras in fiecare zi cand am iesit la lingura sau rotativa am prins si exemplarele sunt frumoase.somn pe timis la lingura pe langa mal si avat la rotativa.e ceva peste, problema e ca romanul pescuieste de foame nu sportiv si in scurt timp nu mai avem ce prinde :)
OK, fi tu matur si spune-ti locurile de pescuit tuturor ... eu voi ramane la ideea ca e mai precaut sa fi “copil” :wink:

chiar as vrea sa stiu si eu dimensiunile acelor pesti de care e plina bega ... adica eu stiu ce avati, cleni si somni de care pomeneai ca se prind pe malul begai direct in oras. din ce explici pe acolo e raiul pescarilor ...
andym scrie:@anem - Nu inteleg de ce nu ...

Nu sunt un om competitiv, si sunt convins ca daca arat locurile la niste colegi, nu inseamna ca am sa raman fara peste.
Toate baltile si raurile sunt trase cu plasele, deci nu mie frica nici de asta.

Pestii sunt mari si putini, m-as bucura foarte tare sa ii vad in poze sau pe mal si nu neaparat prinsi de mine.

Pescuiesc foarte rar la stationar si nu mie frica sa imi fure cineva locurile de scobar sau mreana, pentru ca oricum iarna Timisul din oras este impanzit de scobaristi din toate orasele si satele invecinate.

@anem - stiu ce vrei tu sa imi spui, dar nu este cazul ... nu cunosc nici un loc in care pestii se prind singuri, eu m-am oferit sa ajut pe cei care vor sa pescuiasca in zona Lugojului, si nu cred ca as putea sa explic un loc din cuvinte, mai ales aici pe forum.

Numai bine ... :respekt:
Pai chiar nu stiu ce as putea sa iti zic ... impartaseste-ti atunci locurile de pescuit cu publicul larg si cand vei vrea sa mergi la pescuit te trezesti cu puhoiul de oameni pe locul tau iar cand in sfarsit il vei gasi liber vei concluziona ca nu mai sunt pesti.
alex_popescu scrie:eu zic ca toata treaba artrebui sa fie mai prietenoasa. sa ne adunam odata cativa din judet la o partida de pescuit undeva pe timis
Ceea ce spui tu este cu totul si cu totul altceva decat a iti imprastia pe internet (pe un forum public) locurile de pescuit ... intreaba-i pe anumiti baieti din Sibiu ce s-a intamplat cu anumite locuri in care umblau sa pescuiasca dupa ce au dat anumite indicatii pe aici :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

alex_popescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iun 2011, 18:03
Localitate: Romania/Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de alex_popescu » 02 Aug 2012, 11:36

unde merg eu la clean in oras e malu lin dar nimeni nu prinde, probabil ca nu stiu la ce si cum sa dea, eu tot timpul am o captura si restu de pe mal care plutaresc pauza :) mai ales pe timis e chiar f mult peste in el vezi cu ochiu liber bucati de 2-300g care iti urmaresc naluca spre mall si sunt sigur ca sunt si exemplare mai mari.pentru mine e o relaxare sa lansez cateva ore chiar daca ma aleg doar cu o captura pe care o eliberez imediat.

Avatar utilizator
andym
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 06 Iun 2012, 15:26
Localitate: Lugoj - Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de andym » 02 Aug 2012, 11:39

@anem - Nu exista locul meu si nu exista loc in care se prinde peste ( ma refer la mine in oras ), exista locuri de pescuit in sensul ca aici are apa 10 metri si aici are 50cm ( apa pescuibila sau nu )
- nu am spus locurile aici pe forum, nu am spus unde sa mearga lumea, am spus doar ca ajut pe cel ce doreste a pescui in Lugoj.

Iti dau dreptate cu locurile favorite sau mai mult prinzatoare, insa vorbeam de altceva.
:respekt:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de anem » 02 Aug 2012, 11:59

alex_popescu scrie:unde merg eu la clean in oras e malu lin dar nimeni nu prinde, probabil ca nu stiu la ce si cum sa dea, eu tot timpul am o captura si restu de pe mal care plutaresc pauza :) mai ales pe timis e chiar f mult peste in el vezi cu ochiu liber bucati de 2-300g care iti urmaresc naluca spre mall si sunt sigur ca sunt si exemplare mai mari.pentru mine e o relaxare sa lansez cateva ore chiar daca ma aleg doar cu o captura pe care o eliberez imediat.
Am inteles ... merci de raspuns. E placut sa ii prinzi si pe cei de 2-300 de grame dar sub nici o forma nu ii poti numi pesti frumosi (fac referire la dimensiuni) si nici ca raul e plin de peste nu se poate spune doar pe aceste considerente ...

Numai bine ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

alex_popescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iun 2011, 18:03
Localitate: Romania/Timisoara
Contact:

Re: Rapitori in judetul timis

Mesaj de alex_popescu » 02 Aug 2012, 12:46

nu pesti de 2-300g urmaresc, ziceam ca ii vezi in mal cum vin dupa naluca :) tot ce trage e mai mare cleanu care il prind e destul de maricel se apropie de 1kg si e ok senzatia la o lanseta l sau ul si asta in oras.zic ca merita din plin experienta cand nu ai cheltuiala pe deplasare deloc.daca vrei ceva mai mare mergi pe timis care nici el nu e departe si ai parte de capturi mai interesante

Scrie răspuns