Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de lucalucian » 10 Mar 2013, 14:08

Am şi eu o idee pe care o expun aici şi care este liberă de a fi înfăptuită de orice om care vrea să facă ceva într-un spirit benevol.

Să facem un site în limba engleză ,pe care să scrie userii înregistraţi aici şi nu numai, despre frumuseţea peisajului din Romania, despre posibilităţile de pescuit de aici, dar şi de viciile acestui sistem corupt (în speţă de braconaj mai ales) cu exemple clare. Astfel poate se va trage un semnal de alarmă de către străini către cei din ţara noastră, care vor să intre în Schengen ( nu ştiu dacă am scris corect , şi nu ştiu exact ce înseamnă).
La noi nu ai la cine să apelezi, dar aşa poate pot vedea potenţialul ţării noastre şi banii care se pierd din cauza lipsei obiectivelor de turism în sensul de a pescui să zicem. (asta ca exemplu că mai sunt şi multe altele).

Uitaţi şi un site care face publicitate pozitivă României, în care la comentarii un străin spune că ar vrea să vină să pescuiască în Romania :

http://fishinglifestyle.net/2010/08/tro ... ng-part-1/

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de TheFly » 10 Mar 2013, 21:59

idee ain sine ste extraordinara, insa ma indoiesc de rezultate. Si nu ma refer la faptul ca nu vor veni turisti sa pescuiasca in Romania, ci la reactia autoritatilor. Mie imi este clar ca au avut in peste 20 de ani atat de multe sanse sa isi dea seama de ceva si sa actioneze, ca daca ar fi fost interesati sa faca ceva, ar fi facut. Poate sa colcaie Otopeniul de pescari strainezi, ca dezastrul ecologic de pe raurile si lacurile montane (si nu numai) tot nu va fi oprit. Bani care vin din distrugerea naturii si a faunei piscicole colateral sunt mult mai importanti decat banii care s-ar pierde din neexploatarea potentialului pentru pescuit. Pe sistemul, nu dam cioara din mana pe vrabia de pe gard.

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de suli » 11 Mar 2013, 00:04

Am avut ocazia sa citesc despre Romania in o revista din Spania si eram chiar laudati
cu organizarea la concursurile de crap,despre Delta se scria si se recomanda pentru
Stiuca.
Nu e rea ideea dar cred ca autoritatile ar trebui sa se implice mai mult pentru ca potential
avem doar ca trebui sa o ia mai in serios .
Sa speram ca se va face ceva in sensul acesta.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de DEM » 11 Mar 2013, 10:58

Speranta moare ultima. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

riva
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 24 Ian 2011, 22:14
Localitate: craiova

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de riva » 11 Mar 2013, 20:45

luca lucian o ideie laudabila dar nu toti stim sa si scriem in engleza corect gramatical ca altfel nar avea rost sa ne facem reclama in limba engleza sau in alta limba doar daca se ofera cineva sa traduca toate mesajele nu cred ca toti care scriu pe forum stiu engleza scrisa si gramatical eu cel putin nu as vrea sa ma fac de bascalie nici in tara dar in alte tari si atunci ar fi un grup exclusivist ,parerea mea nu mi o lua in nume de rau dar poti sa te inscri pe orice forum din orice tara si si sa scri despre romania ce crezi tu de cuvinta ,mai putin realitatea cruda cu ce se intimpla pe apele noastre risti sa ii speri pe turisti pescari care ar fi dispusi sa vina iti dau un singur exemplu pescuitul la musca in serbia sau croatia imi cer scuze nu mai retin exact chiar a adus multi turisti in zona respectiva dar frate ,daca tu imi arati un singur loc in romania sa arate ca acolo imi tai p...a si o dau la rate daca nu gasesti reportajele superbe cu pescuitul la musca pe aici pe forum ti le caut eu asa da tara si asociati de pescuit nu ca la noi :respekt: :wallbash:

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de lucalucian » 11 Mar 2013, 21:25

Tocmai asta e ideea. Tara asta frumoasa, cu peisajele astea frumoase... de care isi bat joc cei care ar putea s-o protejeze. Eu ma ofer sa traduc. Daca stie cineva pe vreunu expert in site-uri putem face o mica donatie de fiecare.. 10 lei , ca sa ne faca un site.

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de attilaf » 12 Mar 2013, 09:47

la noi sunt putini cei care stiu sa scrie corect gramatical romaneste, ce sa mai vorbim de scris corect gramatical in alte limbi straine... Si nu ma refer la diacritice sau alte "fineturi".... :(
Si cand citesc ce se scrie pe forumul asta, ma apuca uneori plansul...

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de lucalucian » 14 Mar 2013, 08:17

Când văd numai topicuri de anti-braconaj !! şi ...aoleu ce nasol e..., iar acum propun şi eu un lucru concret care ar putea să devina "anti-braconaj" : Păi nu putem să scriem corect gramatical, nu putem aia..
Cu o astfel de atitudine nu vom rezolva nimic.

E ca şi cum nu ai putea să vezi pădurea că stai în faţa copacului.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de anem » 14 Mar 2013, 09:51

lucalucian scrie:Când văd numai topicuri de anti-braconaj !! şi ...aoleu ce nasol e..., iar acum propun şi eu un lucru concret care ar putea să devina "anti-braconaj" : Păi nu putem să scriem corect gramatical, nu putem aia..
Cu o astfel de atitudine nu vom rezolva nimic.

E ca şi cum nu ai putea să vezi pădurea că stai în faţa copacului.
lucalucian ... experienta m-a invatat ca daca vrei sa faci ceva e mai bine sa faci singur sau maxim cu un amic :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de attilaf » 14 Mar 2013, 10:52

Eu nu inteleg ceva....
Vrei sa atragi turisti in Romania, dar vrei sa scrii despre pescuitul din Romania, despre tot ce e frumos si despre ce e urat?
Pai in cazul asta, ai face un deserviciu tarii, caci raportul urat/frumos ar dezavantaja clar Romania.
Si de ce sa vina un strain sa iti vada tara, cand din 10 postari, 8 vor fi despre braconaj, coruptie, poluare?
Crezi ca asta ar senzibiliza pe cineva din conducerea tarii?
Crezi ca, distrugerea sistematica a raurilor de munte pentru amplasarea de microhidrocentrale a sensibilizat pe cineva din guvern?

Ai un forum cu 10000 de utilizatori (si 2000 de clone), mai ai alte 100+ forumuri, si pe toate, lumea se plange de braconaj, mizerie, lipsa pestilor. A influentat asta cu ceva situatia din Romania ultimelor 20 de ani?

Sunt de acord cu tine ca trebuie facut CEVA. Dar personal, cred ca ACEST CEVA nu va avea sorti de izbanda, la fel ca multe alte petitii semnate de multi pescari.

Nu vreau sa par Giga-Contra, dar mai stiu o treaba. Daca vreau sa fac ceva....eu trebuie sa fiu "intaiul" care face acel ceva... Si cine vrea, ti se va alatura.

Personal, nu mi-as face mari sperante...
Succes!

Scrie răspuns