Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de lucalucian » 14 Mar 2013, 20:59

Vă mulţumesc de sfaturi ! Aşa am să fac :). Oricum invitaţia rămâne deschisă pentru oricine vrea şi crede în idee.

attilaf ceea ce vreau eu să zic este că din peisajele pe care le-ar vedea străinii ar vrea să vină. Dar REALITATEA i-ar împiedica , sau chiar constrânge. Astfel ei ar putea trage un semnal de alarmă către conducătorii lor, iar conducătorii lor să le dea una după ceafă conducătorilor noştri. Cam asta ar fi. :)

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de DEM » 15 Mar 2013, 17:51

Si pe '' conducatorii '' nostri ii doare in pix. :censored:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de kzoli » 21 Mar 2013, 15:58

Este o idee interesanta insa problema se pune altfel...avem peisaje superbe, DAR Numai din avion sau din departare, daca ajungi acolo nu vezi decat mizerie, peturi, cutii, doze de bere etc ... iar "majoritatea " cand vede un "strain" prima data se gandeste cum sa "stoarca de bani" , cum sa fenteze... si turistul respectiv in mod sigur nu o sa mai calca pe aici si nici prietenii, nici cunostintele lor... Poti sa faci reclama si orice daca nu poti sa asiguri ceea ce ai prezentat, promis prin reclama ...
Pana nu se schimba mentalitatea, va fi foarte greu sa faci ceva pozitiv in acest sens.
:respekt:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de SF » 21 Mar 2013, 21:49

Mai , deci placa asta cu avem peisaje superbe ma cam oboseste ! Cam toti au peisaje frumoase , chiar toti daca poti sa apreciezi o oaza in desert sau niste conuri vulcanice inconjurate de selva , insa mizerie ca la noi mai rar , cel putin in Europa nu stiu daca ii careva mai mizerabil.
Ca forme de relief , in Europa santem la fel ca multi altii , diferenta ii Delta Dunarii , care insa ii ca vai de ea .

La capitolu peisaj urban , arhitectura , la fel , jale mare , si nici satele nu au scapat , singuru loc unde ii probabil la muzeul satului , ca-n rest te zgarie ochii .

De multe ori ma intreb , cum naiba putem fi asa !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Mar 2013, 07:17

Pragmaticule.. :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de SF » 22 Mar 2013, 12:45

Pai nu-i asa Gheorghe ?
Chestia asta cu peisajele superbe zau daca nu o aud din scoala , alaturi de aia cu romanu harnic si cinstit ! Si daca stau bine sa ma gandesc , multi o rosteau pe asta cu peisajele fara sa fi iesit odata pe afara , da stiau ca noi avem peisaje mai rar asa ceva , cum nu vezi la nimeni...
De parca Pirineii sau Alpii ar fi mai prejos decat Carpatii , parca acolo nu ar fi iezere si lacuri , si paduri si campii , rauri si parauri , cu pesti chiar , Coasta Dalmata sau Sudul Frantei , Elvetia sau Lunca Rinului , Muntii Vosgi sau Tatra , cu ce-s sub Carpatii nostri ? Au si aia plante endemice , animale si ganganii , ceru ii tot albastru insa in mod sigur mizeria ii mai putina , mult . Sa nu zic ca litorulu nostru chiar ii plictisitor , cum am spus , singuru lucru diferit ii Delta Dunarii , insa ii un fel de prostituata pe care o mulg o gramada de "pesti" , si ii cam uzata .
Ce turisti , la preturile din Romania ! Si mai ales la ce ofera la banii aia ! Daca nu ar fi costurile transportului , multi ati fi pescuit mai mult afara decat in tara , macar pentru a te bucura de un kilometru de rau curat , la urma urmei peisaj .

Pescareste vorbind , cred ca toti daca ar fi sa alegeti , Romania ar fi o destinatie undeva la coada , poate ultima , din punctu asta de vedere ! Doar din greseala , din nestiinta , pus botu la vrajeala , sau o curiozitate musai satisfacuta poti sa mergi la pescuit in Romania , ce mai , toti pe forumu asta ar pescui prin alte parti macar odata , pot sa inteleg sentimente patriotice mai dezvoltate in unii , fideli coltului de rau de langa casa ,insa turistii nu-s in aceasi oala !

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de Adi G » 22 Mar 2013, 14:01

SF scrie:Chestia asta cu peisajele superbe zau daca nu o aud din scoala , alaturi de aia cu romanu harnic si cinstit ! Si daca stau bine sa ma gandesc , multi o rosteau pe asta cu peisajele fara sa fi iesit odata pe afara , da stiau ca noi avem peisaje mai rar asa ceva , cum nu vezi la nimeni...
De parca Pirineii sau Alpii ar fi mai prejos decat Carpatii , parca acolo nu ar fi iezere si lacuri , si paduri si campii , rauri si parauri , cu pesti chiar , Coasta Dalmata sau Sudul Frantei , Elvetia sau Lunca Rinului , Muntii Vosgi sau Tatra , cu ce-s sub Carpatii nostri ? Au si aia plante endemice , animale si ganganii , ceru ii tot albastru insa in mod sigur mizeria ii mai putina , mult . Sa nu zic ca litorulu nostru chiar ii plictisitor , cum am spus , singuru lucru diferit ii Delta Dunarii , insa ii un fel de prostituata pe care o mulg o gramada de "pesti" , si ii cam uzata .
Ce turisti , la preturile din Romania ! Si mai ales la ce ofera la banii aia ! Daca nu ar fi costurile transportului , multi ati fi pescuit mai mult afara decat in tara , macar pentru a te bucura de un kilometru de rau curat , la urma urmei peisaj .

Pescareste vorbind , cred ca toti daca ar fi sa alegeti , Romania ar fi o destinatie undeva la coada , poate ultima , din punctu asta de vedere ! Doar din greseala , din nestiinta , pus botu la vrajeala , sau o curiozitate musai satisfacuta poti sa mergi la pescuit in Romania , ce mai , toti pe forumu asta ar pescui prin alte parti macar odata , pot sa inteleg sentimente patriotice mai dezvoltate in unii , fideli coltului de rau de langa casa ,insa turistii nu-s in aceasi oala !

trist, dar cat se poate de adevarat....

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de Jedi » 23 Mar 2013, 00:47

Chiar asa. Tot forumul pescaresc plinge inca de prin 2006, cind am deschis site-ul prima oara iar acum vrem turism in domeniu????
Numai citind relatari de la baietii ce au fost prin Muntenegru, Slovacia si alte tari apropiate , vezi diferente enorme...si nici chiar tarile alea nu sint considerate atractii forte pentru pescarii vestici...inca... Abia primii pasi I-au facut...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Publicitatea Romaniei în materie de pescuit şi natură

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Mar 2013, 08:08

SF scrie:Pai nu-i asa Gheorghe ?
Chestia asta cu peisajele superbe zau daca nu o aud din scoala , alaturi de aia cu romanu harnic si cinstit ! Si daca stau bine sa ma gandesc , multi o rosteau pe asta cu peisajele fara sa fi iesit odata pe afara , da stiau ca noi avem peisaje mai rar asa ceva , cum nu vezi la nimeni...
De parca Pirineii sau Alpii ar fi mai prejos decat Carpatii , parca acolo nu ar fi iezere si lacuri , si paduri si campii , rauri si parauri , cu pesti chiar , Coasta Dalmata sau Sudul Frantei , Elvetia sau Lunca Rinului , Muntii Vosgi sau Tatra , cu ce-s sub Carpatii nostri ? Au si aia plante endemice , animale si ganganii , ceru ii tot albastru insa in mod sigur mizeria ii mai putina , mult . Sa nu zic ca litorulu nostru chiar ii plictisitor , cum am spus , singuru lucru diferit ii Delta Dunarii , insa ii un fel de prostituata pe care o mulg o gramada de "pesti" , si ii cam uzata .
Ce turisti , la preturile din Romania ! Si mai ales la ce ofera la banii aia ! Daca nu ar fi costurile transportului , multi ati fi pescuit mai mult afara decat in tara , macar pentru a te bucura de un kilometru de rau curat , la urma urmei peisaj .

Pescareste vorbind , cred ca toti daca ar fi sa alegeti , Romania ar fi o destinatie undeva la coada , poate ultima , din punctu asta de vedere ! Doar din greseala , din nestiinta , pus botu la vrajeala , sau o curiozitate musai satisfacuta poti sa mergi la pescuit in Romania , ce mai , toti pe forumu asta ar pescui prin alte parti macar odata , pot sa inteleg sentimente patriotice mai dezvoltate in unii , fideli coltului de rau de langa casa ,insa turistii nu-s in aceasi oala !

Asta cu peisajul asa-i..Peisajul e mirific,mai greu cu accesul la 'peisaje' din astea..Acu citiva ani ,cind am fost la Padis,nu am crezut ca masina mea va ajunge vreodata sa indure un asa drum pina sus pe platou..Nici daca bintuiam prin balastierele Aradului o luna incheiata,nu-mi supuneam masina la asa ceva..Frumuseti avem,nu zic,dar daca vin strainii ,si dau de astfel de conditii,nu cred ca vor reveni,ba vor face si publicitate negativa..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns