Prima mea Undita!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

emi
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 07 Noi 2009, 15:42
Localitate: Bucuresti

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de emi » 09 Ian 2013, 14:28

Prin '86 daca imi amintesc bine, am primit cadou de la un unchi pescar o telescopica ruseasca maro cu maner de burete negru. Era din fibra de sticla si al naibii de grea. De la acelasi unchi care ma mai lua cu el la pescuit am primit si o mulineta daiwa veche inca pe-atunci... O foloseam ca lanseta la mare, cu plumb greu, pe fund cand dadeam la guvizi sau la taparina si cu pluta pe balti la caras in principal. Le am pe amandoua si acum...De atunci m-a luat microbu si nu cred ca exista leac...

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de rapace » 09 Ian 2013, 15:56

chrisfisher scrie:hai in Germania,o sa ai cele mai mari senzatii in ale pescuitului indeosebi in ale spinningului .....rapitorii ,rapesc orice,,,exact ca in anii in care se turna in Romania operatiunea monstrul.... :D

Vorbeam de apele noastre asa cu e la germania e prin tot vestul europei ,si la fel era si inainte la noi poate si mai bine In Germania acum vreo 7 ani am fost la pescuit de doua ori pe Rin la Koln...am fost cu un prieten ce locuieste acolo,si sincer sa fiu nu am prins mare lucru ,poate pt ca nu prea aveam scule am pescuit cu un bat de shefield la voblere si la cateva gume am reusit sa prind doar 2 strapi ...cred ca si datorita faptului ca aveam jiguri mult prea usoare pt curentul de acolo .........si mai bine ai spune hai in Suedia asta da aventura nu spun ca in Germania nu s-ar prinde si ca nu ar fi peste dar la suedezi mi-am facut de cap cu varumiu, si nici permisul anual nu este scump ,30 de eur pe an si poti pescui si pe mare si pe apele interioare .....astetam sa se schimbe mentalitatea si la noi in special a guvernantilor

chrisfisher
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 25 Iul 2010, 21:45

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de chrisfisher » 09 Ian 2013, 18:16

:D

chrisfisher
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 25 Iul 2010, 21:45

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de chrisfisher » 09 Ian 2013, 18:33

rapace scrie:
chrisfisher scrie:hai in Germania,o sa ai cele mai mari senzatii in ale pescuitului indeosebi in ale spinningului .....rapitorii ,rapesc orice,,,exact ca in anii in care se turna in Romania operatiunea monstrul.... :D

Vorbeam de apele noastre asa cu e la germania e prin tot vestul europei ,si la fel era si inainte la noi poate si mai bine In Germania acum vreo 7 ani am fost la pescuit de doua ori pe Rin la Koln...am fost cu un prieten ce locuieste acolo,si sincer sa fiu nu am prins mare lucru ,poate pt ca nu prea aveam scule am pescuit cu un bat de shefield la voblere si la cateva gume am reusit sa prind doar 2 strapi ...cred ca si datorita faptului ca aveam jiguri mult prea usoare pt curentul de acolo .........si mai bine ai spune hai in Suedia asta da aventura nu spun ca in Germania nu s-ar prinde si ca nu ar fi peste dar la suedezi mi-am facut de cap cu varumiu, si nici permisul anual nu este scump ,30 de eur pe an si poti pescui si pe mare si pe apele interioare .....astetam sa se schimbe mentalitatea si la noi in special a guvernantilor
pai si cum ai pescuit in Germania ai avut permis sau cum?

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de rapace » 09 Ian 2013, 18:40

nu am facut permis,am fost cu prietenul meu care avea .....nu se merita sa imi fac permis nu am fost decat vreo 4 ore in total in cele doua partide pe locuri stiute de el unde zicea el ca se prinde .este singura tara in care am fost la" pescuit "si nu mi-am facut permis in rest pe unde am mai fost am facut ....nu de alta dar acolo mergeam expres pt asa ceva

chrisfisher
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 25 Iul 2010, 21:45

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de chrisfisher » 10 Ian 2013, 11:58

:lol1:

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de ovi_vl » 11 Ian 2013, 21:47

Prima mea undita a fost din trestie , iar acele mi le facea fratemeo din bolduri ...nu mi mai aduc aminte prea multe ca eram foarte mic , dar ma lua si pe mine la pescuit ...era o perioada de glorie cand barajul izbiceni era in constructie si nu era plin cu apa , existau foarte multe balti si se prindea peste mare si mult biban...mi a ramas si acum in minte ziua cand au inceput sa umple barajul cu apa...ma jucam pe un fir al apei si construiam mini baraje din pietris si nu intelegeam de ce tot mi le rupea apa. A 2 a zi cand m am intors era o mare de apa ...baltile disparusera dar nu l au umplut la capacitate maxima imediat. Imi mai aduc aminte si de podul vechi , unde mergea lumea cu carutele sa spele covoare,dar foarte vag...

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de fsandor » 26 Feb 2013, 12:08

Trestie rotunda, chinezeasca, dupa care obligatoriu fibra de sticla ruseasca de 2 kg, de culoare galbena, cu inele matisate manual cu ata si lac de mobila. :) Am prins cu ele mai multi pesti decat acum.

riva
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 24 Ian 2011, 22:14
Localitate: craiova

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de riva » 26 Feb 2013, 20:24

trestie indreptata la aragaz si mulineta cu 9 lei prin 1984 magazinu mercur la et 4 articole sport asazisa lanseta din 2 bucati era inadita cu tuberman tot la aragaz dupa un timp iam pus si inele ,,prima undita'',dupa care o lanseta germina rosie

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de paul_pike » 08 Mar 2013, 12:35

prima mea undita a fost una de alun, prindeam cu ea pirci,cleni,scobari, imi aduc aminte cum mergeam si ma bagam intre scobaristi ca ii vedeam ca prind mereu:))) ii studiam si nu imi dadeam niciodata seama de ce ei prind si eu nu la sfarsit de partida cand imi strangeam lucrurile necajit cu cosu gol:)) de multe ori ma chemau sa imi dea 2-3 scobari- hai copile sa nu mergi cu cosu gol acasa:))

Scrie răspuns