Prima mea Undita!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de Nemernic » 15 Noi 2012, 14:28

stefanflorin scrie:Nemernicule, cam cand era la tine aia cu prima undita din stuf? anul trecut cumva? :elkgrin:
Te cam balbai..... De ce ? :twisted:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de BygDaddy » 17 Dec 2012, 20:29

alun a fost si la mine si cu pluta de cocean.dupa ceteva ore de pescuit nu mai facea fata la greutatea plumbului de prea mult stat in apa.da se vezi ce belea a fost la mine pt ca nu stiam sa fac noduri pescaresti.un an de zile m-am chinuit sa gasesc pe cineva sa ma invete.dupa care nu stiu cate sorcoveli am tras sa imi pot lua prima telescopica de la rusi din piata.4 m si inele de plastic.de abia o puteam tine in mana de grea ce era.sau de cate ori mergeam la pescuit cu bicicleta si ramaneam in pana si veneam pe langa ea.sau de cate ori m-a prins ploaia.da parca nu as schimba nimic.imi amintesc si canalele de irigatii si cand am prins primul salau.pui de salau ca era mare cat un deget si nu intelegeam ce are asa de urat dintii in gura.sau cand ma luptam sa le scot acele de la broastele testoase.prindeam cate 5-6 pe partida si de nu blestemam la ele dar nu omoram nici una.dupa ce extrageam cat puteam eu de bine acele le eliberam
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de wildexplorer » 18 Dec 2012, 11:02

Cred ca aveam 6 ani. Vazand baietii mai mari cum pescuiesc pastravii din rau, am facut un fel de undita dintr-o creanga de mesteacan gasita prin curte, i-am pus inele din sarma si un fir de plastic subtire si alb mat gasit prin casa. Nu aveam plumb, am pus o bucata de tabla si in loc de ac un bold indoit cam cu colturi. Bineinteles ca nu am prins.
Si-a facut cineva mila si mi-a dat o undita de alun, echipata cu ac si plumb. Nici cu asta nu am prins, insa am plimbat-o destul pe malul garlei.
A urmat batul de bambus si mulineta si in scurt timp am prins primul pastrav, pe apa tulbure dupa ploaie si cu rama, ca asa faceau toti pe atunci.
Ce vremuri...erau pastravi...

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de vcalin » 19 Dec 2012, 17:10

nu mai stiu citi ani aveam dar imi amintesc undita perfect. era o nuia de dud curata de coaja,ata de pe papiota bunici,cirlig facut din bold de la vecina care era croitoreasa si indoit pe cheie de broasca (cheie dinaia lunga de usi de pe la tara),in loc de plumb piulita cred de 5-6 de la bicicleta verisorului meu de unde se prinde aripa...si pluta din cocean fara inel legata cu nod cam la 30 cm,iar in cirlig rima de pamint dinaia mai alba si prideam clean si un peste mic cu mustati la care bunica ii zicea baboi....ce vremuri frumoase....si ce de peste mai prindeam cu echipamentul acela rudimentar....!hahahahahahhah..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :datz: :datz: :datz: :datz:

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de RAFYYY91 » 23 Dec 2012, 11:57

pe la vro 7 ani asa am inceput, prima undita a fost un bat de stuf cu un fir alb de nailon de se vedea de la 5 km, ac facut din bold indoit, pluta din cocean si in loc de plumb niste nasturi mai grei de sidef :lol: :lol: :lol: prindeam carasei mici si niste pestisori cu barba tepoasa la care le ziceam chinezi :mrgreen:

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de danstiucaru » 29 Dec 2012, 09:39

vad ca toti ati inceput cu undite din stuf sau alun, prin 1984 miam facut prima data undita din trandafir,tot asa trebuia lasata in pod la uscat si imi aduc aminte ca o mai umpleam cu ceva prenandez sau ce lipic era ala oricum in ani aia prindeam pesti pe Sevis,un rau pe care abia mai curge apa vara in vremurile noastre.grunderi,tipari,clean....cu tonele

Avatar utilizator
mariush
senior
senior
Mesaje: 470
Membru din: 14 Iun 2007, 12:00
Localitate: ORADEA

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de mariush » 30 Dec 2012, 19:27

am inceput si eu prin 78 cu bete din trestie,care dupa folosire le aruncam,daca nu se rupeau.de fiecare data incepeam partida de pescuit in trestie,alegand cel mai drep si cel mai tare bat....eeh ce vremuri.primul bat adevarat l-am primit in 82 de la un baiat din germania cu care m-am imprietenit pe litoral in CAP AURORA,hotel CRISTAL.
nu ne intelegeam decat prin semne,dar era perfect.am facut atunci ceva care la timpul ala mi se parea o tampenie...am ingopat o vrabiuta in fata hotelului in parculetul de flori....a fost ideea baiatului(mor de ciuda ca nu-mi mai amintesc cum il chema) din GERMANIA.....saracul de el nu stia ca eu eram la vremea aia calaul zburatoarelor din cartier....executam tot ce zbura si tot ce orocaia....pasari de tot felul,broaste,serpi....
dar deviez...cumva prietenul meu(asa il numesc chiar daca a fost doar pentru doua saptamani) si-a dat seama ca-mi place tare mult batul lui sau pur si simplu nu cred ca voia sa-l duca acasa.in dimineata in care a plecat,era ora 4,am auzit niste batai in usa camerei...era el cu parintii si camerista...imi intindea batul si tot zicea ceva,dar eu nu intelegeam nimic spunindu-i ca nu-i al meu batul.pana la urma cu ajutorul cameristei am inteles ca mi-l facea cadou...impreuna cu vreo 5 matchbox-uri(cred ca am scris corect,masinutele alea din metal...doar una mai stiu ce era...FIAT 500)
ce mai...am ramas paralizat de bucurie,ingaimam ceva fara noima acolo...
tare mi-as dori sa ma intalnesc acum cu baiatul asta,pe care nu-l voi uita niciodata.sunt convins ca pentru el gestul a fost ceva fara importanta,ceva aproape firesc,cum probabil a fost si cu inmormantarea vrabiei....
cert este ca de fiecare data cand am ingropat cate un biet animal de companie(doua pisici si un iepure) mi-am adus aminte de el...
ca sa inchei pana nu ma loveste melancolia de tot,trebuie sa spun ca era un bat de bambus din doua bucati si avea cam 4 metri.
l-am folosit pana in urma cu vreo 6 ani...cand am reusit sa-l rup si a ajuns la flori.
"nevoia este parintele inovatiei" PLATON

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de rapace » 04 Ian 2013, 00:10

prima ustensila de pescuit a fost o varga din doua bucati de vreo 4-5m prin '86....cotor de alun cu varf de rachita..aveam un fir rusesc no name si capatasem cateva carlige de la un unchi de-al meu, pescar bineinteles. cu pluta de cocean si plumbi de sigiliu batuti cu ciocanul facuti foita .........si pescuiam la clean si scobar cu ea pe apele moldovei si siretului la viermusi culesi din balegar de porc sau de prin mortaciuni .........bine pe vremea aceea luam de la pescarii mai in varsta viermusi nu ii culegeam eu ca nu stiam cum si unde sa ii gasesc ...apoi am invatat sa prind cosasi ,,,,croitori ...etc pt clean.....si doamne ce cleni mai greseau pe atunci ..........vremuri demult apuse ......asi da toate sculele mele de acum sa redevina apele si pestii asa cum erau atuncea :respekt:

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de Albuletu Alexandru » 08 Ian 2013, 18:35

rapace scrie:prima ustensila de pescuit a fost o varga din doua bucati de vreo 4-5m prin '86....cotor de alun cu varf de rachita..aveam un fir rusesc no name si capatasem cateva carlige de la un unchi de-al meu, pescar bineinteles. cu pluta de cocean si plumbi de sigiliu batuti cu ciocanul facuti foita .........si pescuiam la clean si scobar cu ea pe apele moldovei si siretului la viermusi culesi din balegar de porc sau de prin mortaciuni .........bine pe vremea aceea luam de la pescarii mai in varsta viermusi nu ii culegeam eu ca nu stiam cum si unde sa ii gasesc ...apoi am invatat sa prind cosasi ,,,,croitori ...etc pt clean.....si doamne ce cleni mai greseau pe atunci ..........vremuri demult apuse ......asi da toate sculele mele de acum sa redevina apele si pestii asa cum erau atuncea :respekt:
ca mi-ai amintit de cleni... ai spus-o cum nu se putea mai bine: ,,asi da toate sculele mele de acum sa redevina apele si pestii asa cum erau atuncea"... ce amintiri de zile de vara care incepeau pe la 4:00 dimineata si sfarseau pe la 23:00 si in care,alaturi de tata, cutreieram toate coclaurile si prindeam clean dupa clean... aceleasi undite de alun si aceleasi cuie pentru fir... si nu pot uita cum vreo cateva partide la rand un cunoscut de-al tatalui meu ne-a dat lectii de pescuit doar pentru simplul motiv ca avea scule :lol: ( telescopica din fibra de sticla ruseasca si un tractor din ala de mulineta) si putea arunca mai mult ca noi cu cativa metri ( asa se aduna cleanul in zona aia pe o fasie lunga de 500 si lata de vreo 3, la o distanta de 10-15 m de mal; se innegrea apa cand ieseau la soare si oricat de slab era apetitul lor in acel moment, tot dand intre ei, mai plesneai pe cate unul - bineinteles daca puteai sa lansezi pana acolo)
ah ce vremuri...
Nihil Sine Deo

chrisfisher
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 25 Iul 2010, 21:45

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de chrisfisher » 09 Ian 2013, 00:23

hai in Germania,o sa ai cele mai mari senzatii in ale pescuitului indeosebi in ale spinningului .....rapitorii ,rapesc orice,,,exact ca in anii in care se turna in Romania operatiunea monstrul.... :D

Scrie răspuns