Prima mea Undita!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de AndreiB » 03 Oct 2012, 17:37

Tot cu o joarda de alun am inceput si eu, mi-e groaza cand ma gandesc cati ani au trcut... Dupa o vreme, i-am pus si inele, de la magazinul AGVPS de la piata Kogalniceanu (4,5 lei/set), matisate cu ce am gasit pe acasa, i-am batut 2 cuie si prindeam vara clean frumos pe Strei (uneori chiar si pastrav) cu boistean (craiete). Apoi i-am pus si o mulineta Avat (cu leucoplast), mulineta pe care o am si acum, tocmai a implinit 40 de ani ....
Tatal meu fiind hidrogeolog, a lucrat mult pe Dunare si in Delta ... aveam salupa si ponton dormitor platite de institut (ISPIF). Toata vara eram acolo, pot spune ca am crescut in Delta, de cum se termina scoala si pana la sfarsitul lui septembrie, eram in delta..... Am prins vremurile bune, cand oamenii erau oameni si pestii erau pesti !
Am niste amintiri, de nu-mi vine mie sa le cred :)
De la vanat enoti (erau daunatori, se luau cartuse la schimb de la AGVPS pentru picioarele lor), la fugarit rate salbatice cu remorcherul de 16 tone (Troina se numea) pe care l-am urcat pe mal ... (aveam vreo 14 ani si Nea' Gegea a zis ca a gresit el, fie-i tarana usoara) ... am facut multeeeee..
Am avut un drill fantastic cu un pescarus care s-a bucurat la piscotul meu galben de 4,50 lei.... dupa ce mi-am recuperat scula, eram zgariat de ziceai ca am fost la fu*ut pisici :)
Hai ca ma apuca melancolia... ma duc sa mai mangai o data prima mea lanseta din fibra (ruseasca de 1,80 din 2 bucati, albastra.. nu se mai vede numele)
Mai scriu cand ma mai apuca, daca nu va plictisesc..... acum bat campii, ca am turtit masina si n-am mai prins un peste de aproape 2 saptamani.... sevraj.... :)
Invata din greselile altora pentru ca nu vei trai destul ca sa le faci tu pe toate.
http://www.kanciclub.webs.com

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de MuskMd » 03 Oct 2012, 23:38

frumos coane.... oare om mai vedea vremuri din alea?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

pescarudeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 107
Membru din: 11 Mai 2011, 20:49
Localitate: Craiova

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de pescarudeclean » 28 Oct 2012, 15:50

Inceputul pescuitului se intimpla pe la varsta de 14 ani. Aveam o undita de trestie facuta de mine si pescuiam pe un canal la caras nu foarte mare dar ma bucuram cand prindeam unul de 10-15 cm. Dupa ceva timp m-am dus cu mai multi la Jiu. Prima zi nu am prins nimic pentru ca primul peste mi-a rupt varful si nu aveam struna de rezerva. M-am intors dupa cateva zile cu un varf nou din bambus si struna de rezerva. Atunci am prins primul somn. Nu era mai mare de 30 cm dar a fost foarte placut in comparatie cu ce prindeam pe canal. Pentru pescuitul nocturn pentru ca nu stiam de starlet sau poate nu era inventat foloseam un led prins cu scoci de pluta si 2 baterii prinse de bat. Am pescuit la stationar pana acum vreo 5-6 ani cand m-a luat un prieten sa pescuim la clean cu artificiale si a fost foarte placut. Nu stiu daca am mai pescuit la stationar de 10 ori de atunci. C&R ca sa mai prindem si la anu. Deja nu prea mai este peste pe Jiu da la un an la altu. Trebuie oprit odata braconajul.

nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de nila » 06 Noi 2012, 16:51

tot alun si tot pe trotus la mrene si eu, imi confectionase un vecin o varga din 2 bucati si eram tare mandru de ea.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de draqdevil » 09 Noi 2012, 18:50

Primea mea unditza a fost din corcodush...cred ca avea 1.5 m, mulineta din cuie,inele din sarma de cupru:) Prineam cleni ,mrene si porcusori pe paraie:) Apoi am descoperit alunul si ulterior fibra de sticla:)

catax4u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 27 Mar 2008, 16:36
Localitate: draganesti-olt

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de catax4u » 14 Noi 2012, 20:12

Trestia cu pluta de cocean. Primu' peste a fost o albitura sau un bibanel si de atunci n-am scos din cap pescuitu'. Da' era frumos si poate mi se pare mie dar parca nu mai sunt atatia pesti cum erau.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de stefanflorin » 14 Noi 2012, 23:47

Prima mea undita a fost o trestie de balta 1piece, dotata cu fir rusesc, d-ala de venea facut colac, cred ca 0.40 era "ca sa tina", un bold indoit si pluta de cocean. Primul peste un caras prins la cocolos de mamaliga cu undita lu' tata in vremurile cand pe Ratca calcai pe pesti (aveam eu vreo 5 ani), si puteai pescui numai daca aveai la tine o juma de tuica si daca erai de-al locului, altfel doar sa fi fost cine stie ce cunostinta de-a inginerului (asta era un fel de Dumnezeu al baltii). Sarata avea peste de nu puteai duce, si trestia "de zahar" era cam cum ar fi acum un K2. Pe bazine pescuiai cu biciul cu care manai vacile, de care aveai legat 1 metru juma' de "guta" ca sa nu te vada baltarii, ca-ti rupeau salele.
Nu exista un stil de pescuit mai frumos decat altul, toate au farmecul lor aparte, incepand de la banala pluta si pana la giugeaua de zeci de lei atarnata de un fir mai subtire ca ata de papiota pe care ocazional o lasi in diferite "ornamente" submerse.

PS: super topic!
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de Nemernic » 15 Noi 2012, 13:11

stefanflorin scrie:P Primul peste un caras prins la cocolos
Siiii...... ultimul ? :elkgrin:

Prima undita a mea a fost din stuf din 2 bucati...mufa facuta din teava de cornete :lol: si ii facusem un varf dintr-un gard viu... pus la uscat cu o greutate legata atarnand....Iar primul meu peste...cred ca inca nu l-am prins :mrgreen:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de stefanflorin » 15 Noi 2012, 13:40

Nemernicule, cam cand era la tine aia cu prima undita din stuf? anul trecut cumva? :elkgrin:
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Prima mea Undita!

Mesaj de George1985 » 15 Noi 2012, 13:47

Prima undita am mesterit-o dintr-o bucata de stuf,un fir de ata de papiota si un bold indoit, si printeam la balta "bortosi" care se agatau de varful ramei :))
Ce amintiri frumoase!

Scrie răspuns