pescuitul in prohibitie !

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de grizzly » 27 Apr 2012, 22:19

si eu pescuiesc in prohibitie. asta pentru ca sunt convins ca, atat timp cat ai respect fata de peste si mediu, nu daunezi naturii.

Avatar utilizator
TAVY
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 16 Oct 2011, 22:59
Localitate: targoviste

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de TAVY » 28 Apr 2012, 15:19

grizzly scrie:si eu pescuiesc in prohibitie. asta pentru ca sunt convins ca, atat timp cat ai respect fata de peste si mediu, nu daunezi naturii.
Si eu am pescuit in prohibitie si pe private si pe naturale C&R. Pe rau eu dadeam la vobler si pe parcursul celor 5 km parcursi erau cel putin 5-6 insi cu ecrane si parasute. Deci deranjul mare nu-l facem noi care recuperam un vobler prin apa. Grizzly sunt de acord cu tine daca respecti natura te respecti pe tine. Acum dati cu pietre care n-au comis-o!
totul pentru ape si pesti

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de adiwolf » 28 Apr 2012, 16:21

apropo de ipocriti si de situatia actuala din prohibitie.
de cand s-a instaurat prohibitia,in zona valcea se pescuieste in draci la orice specie, ziua in amiaza mare si chiar in mijlocul orasului, ce sa mai vorbim de celelate locatii, unde este plin de unditari.
si astia nu dau cu voblere sau gume
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de TheFly » 29 Apr 2012, 23:20

macar sunt unditari, nu plasari, din doua e de preferat asa.

Am pescuit si eu in prohibitie saptamana asta pe Neajlov. Nu am reusit sa prind nimic, apa fiind foarte limpede iar clenii venind pana la cativa metrii dupa vobler dupa care se speriau si fugeau inapoi. Eram oricum chitit pe C&R iar daca venea careva sa ma intrebe de ce pescuiesc in prohibitie o bagam pe aia clasica cu datul la stiuca :). Din pacate, ce e mai trist e ca nu a venit nimeni. De fapt de pe la 7 cand am ajuns pana pe la 12 cand am plecat nu am vazut picior de pescar pe garla (fiind in timpul saptamanii). Din fericire, nu erau nici plasari sau electricieni, insa tind sa cred ca de vina erau orele cam matinale. De controale, evident nu are sens sa mentionez ca nu a venit nimeni sa se bage in seama pe tema prohibitiei.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de adiwolf » 29 Apr 2012, 23:29

TheFly scrie:macar sunt unditari, nu plasari, din doua e de preferat asa.........
din pacate sunt si plasari.
saambata trecuta am chemat politia si inspectorul anpa pe un baraj de pe Olt unde se introducea o plasa
timp de 40min cat am stat si asteptat politia, baietii si-au vazut linistiti de treaba, au terminat si au plecat linistiti - nu a venit nimeni la sesizare
astazi, doi amarati prindeau cu halaul obleti
mai avea sensul si rostul sa chem pe cineva?! iar unditarii erau prezenti si ei si nu ziceau nimica
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
moneytehnik
veteran
veteran
Mesaje: 644
Membru din: 04 Noi 2009, 21:03
Localitate: Dunărea

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de moneytehnik » 14 Mai 2012, 19:13

La stirile din sport de la PRO TV l-am vazut pe Dorinel Munteanu cu juvelnicul cu peste... ca doar e prohibitie...
O zi în care nu rîzi, e o zi pierduta. (Charlie Chaplin)

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de filip_pescuitorul » 14 Mai 2012, 23:11

moneytehnik scrie:La stirile din sport de la PRO TV l-am vazut pe Dorinel Munteanu cu juvelnicul cu peste... ca doar e prohibitie...
Da, si io l-am vazut pe Mourinho pescuind pe Ebro in prohibitie dar ma fac ca nu stiu nimic... :headbash:

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de ranga » 16 Mai 2012, 13:38

moneytehnik scrie:La stirile din sport de la PRO TV l-am vazut pe Dorinel Munteanu cu juvelnicul cu peste... ca doar e prohibitie...
nu era cumva pe o balta privata? :roll:

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de keymaker » 16 Mai 2012, 17:50

nu era cumva pe o balta privata?
ba da, se numeste Zatun(cred ca acolo a fost dar mai sunt cateva in jud Galati).Balti publice nu mai sunt cu exceptia Bratesului care e mult mai mare dar nici peste nu prea mai tine
de fapt Zatunul e administrat de consiliul local si taxa este de 100 ron

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Re: pescuitul in prohibitie !

Mesaj de toni f » 25 Mai 2012, 17:39

Iara un topic cu bataie de campii, din pacate ...

Adivalcea, realist ca orice pescar de olt, evident, v-a expus foarte sec realitatea .... Care prohibitie ????????

Pe toate apele publice de interes pt mine se pescuie la stationar, rapitor, japca, plase, curent etc etc etc .....

Acum, in timpul prohibitiei ... Deci de ce batem campiile pe aici, pe topicul asta?

Scrie răspuns