Pescuitul de jos in sus

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 23 Feb 2011, 22:11

pfuu,
bine ca esti bine, bine ca sunteti bine
ca de belele................

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 28 Apr 2011, 01:41

Salutare barbati.
Va incepe sezonul acuma pt ca de la noi pleaca imediat.

Intre timp una rece si una calda.
Am fost in insulele Cook aproape doua saptamani. Ca pescuit a fost un esec total. Am troluit doua zile incontinuu pentru un marlin sau macar un wahoo... am prins numai piticenii. Am si luat barca numai pentru mine, ca sa fac pe bashtanul... vax! Plict si povesti pescaresti, iar in ultima zi dupamasa a fost chiar brutala marea aruncand barcuta pe valuti de 4 metrii - asta a meritat.
In schimb scubadivingul a fost bestial. Chiar in fata hotelului recif de te durea mintea. Cum ieseai de la masa intrai in apa si te socializai cu pestii.
Din cauza ca sunt otravitori au scapat carnagiului. Dar in afara barierei de corali, unde pestii sunt buni de mancat cred ca au omorat baietii si scoicile - apropos de scoici , la una dintre scufundari am vazut o tridacna de vre-un metru
Din toate peregrinarile mele pe glob , am ajuns la concluzia ca tarile cele mai civilizate sunt cele mai bune pentru pescuitul sportiv. Cu cat sunt mai sarace cu atat e mai moarta apa. Exceptie cele chiar nepopulate - ex insule indoneziene nepopulate la nord de Komodo sau cele din Pacific unde nu sunt oameni.
Data viitoare cand ma duc in insule in loc sa inchiriez barca pe 2 zile o sa imi iau un avionas sa zbor pe o insula pustie... dar noh... nimeni nu s-a nascut invatat, si dupa povestirile de pe net ma asteptam sa fie paradisul pescarilor.

Si una calda, de cum m-am intrors m-am racorit cu 2 iesiri la pastrav unde fara dubiu pistruiatii au cooperat bestial.
Un filmulet de la prima partida, cel pentru a doua nu l-am montat inca. Vizionare placuta:

http://www.youtube.com/watch?v=N4sMEh-WyAU

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 28 Apr 2011, 03:32

fain rau, superbi pastravi!
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 28 Apr 2011, 05:10

... multam... am trecut de la cd3 la cd5 si acum cd7 si cd9.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 28 Apr 2011, 05:31

inteleg ca pastravii aia inca sunt in crestere? :D
ori le creste doar apetitul...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 28 Apr 2011, 07:56

Deh, nasoala viata mai ai, ce sa zic.. :D
Faini pistrui si buna coloana sonora! :cooler:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 05 Mai 2011, 01:26

Poate v-am plict de pastravi si uratanii marine... Hai sa va prezint putin bibanimea din panoplia personala:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 05 Mai 2011, 01:34

da da.... chiar m-am plictisit de pastravi de aia oribili... omoara-ne bine cu bibanii acuma...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 05 Mai 2011, 01:47

Super bibi :) . Ai vreo metoda de selectie sau intra numa imbracati ?

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 05 Mai 2011, 04:29

Pai dupa cativa ani de pescuit lacul cu pricina stiu cam pe unde sunt exemplarele capitale. Alta e ca dau numai tarat pe fundul apei driftuind cu barca (am sea anchor la Titanic). Trei ca in momentul in care incep sa traga bibanii cat palma ma mut instant - unde va intra un vargat mare nu o sa mai intre decat poate inca unul mare dar in nici un caz bancuri de palmasi.

Apropos de ancora marina la barca si pescuitul la naluci. Am primit o revista romanesca si pescuitul cu ancora era exact invers descris - arunca in fata barcii... cu desen si tot.
Poate daca curentul se suprapune vantului si nu ai jiguri destul de grele. Atunci imposibilitatea de a ajunge jos te-ar face sa pescuiesti in fata barcii , dar in momentul in care ai ajunge deasupral artificiala ar sari in sus instant trasa de barca dar controlul in cadere ar fi 0, plus ca viteza de recuperare ar fi f mare , naluca ramanand in apa f putin ...
In fine...
Dreptate si fratie

Scrie răspuns