Pescuitul de jos in sus

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 07 Feb 2011, 19:49

Ma termina psihic denumirile din Noua Zeelanda , nu mi-ar ajunge doar o betie ca sa cadem de acord :D

Sea bass ii lavrac in romaneste , asta din Europa , americanii au striper sea bass (pe scurt striper , de altfel pestele asta pune si numele la celebru ”stripers online” ) iar japonezii au suzuki , insa tot seabass , diferentele fiind minore . Tudor are un video cu sea bass prinsi in suprafata , da nu mai stiu pe unde l-am vazut .

Iar grouper , in Mediterrana is cred 4-5 varietati . Toti grouperii astia stau intre 0 si sute de metrii , insa asta depinde de cat is de vanati de catre oamenii , pe aici ii gasesti de la 30 in jos , care ii cam zona unde nu mai pot coborii vanatorii in apnee , exemplare tinere insa pot sta si intr-un metru de apa .

Insa unde sint mai multi, grouperu culege si popperu , chiar nu sant cazuri izolate .

http://www.youtube.com/watch?v=B_WHQ4E7bbM

Ne stim de cativa ani Mihai , inca nu te-am vazut cu poppere sau stickbaits , ar fi cazu men :)
Respect !

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 09 Feb 2011, 00:56

Heheheh... tot nu ne intelegem....
Stai sa-mi desfac o bere.
Nu sunt denumiri din Noua Zeelanda ci din lumea pescarilor din oceanele lumii asa ca baietii din mediterana ar trebui sa le invete (sic) buahahahahhah
Bassul nu e lavrac e Sea Bass punct. Asa arata:
http://www.californiafish.org/gbsbass.htm
http://fishsanibel.com/xxx/serranidae.htm
Sunt n variante de grouper si bass dar toti sunt din familia Serranidae.
Rahatul e ca netul e plin de poze facute de lelea floare care sunt numite cum credea lelea floare ca e bine
Asa in poza nu sunt f diferiti , dar repet a zecea oara -zilele mele- cad ii prinzi diferenta e enorma...

Si grouper la poppere heheeeeeeeee... apai alea in apele din Noua Caledonie si marele recif de corali. Aici cand iarna vin pe rifuri mai sus de 100 de metrii este sarbatoare. Ca vara peste 150-200 nu faci nimic - si astea sunt recifuri la apa de sute de metrii.
Voi aveti putin distorsionata opinia fata de pescuitul in zonele astea. Pot sa va spun ca sunt mii de pescari care nu au vazut peste mai mare de 2 kile, sunt mii de barci pe apa care nu vad peste decat din 3 in 3 iesiri, majoritatea covarsitoare din pescarilor nu a vazut kingfish decat in magazin si unul din o suta a prins snapper de peste 3 kile, chiar daca au barca si merg regulat la pescuit.
Un romanas simpatic mi-a zis odata la o bere : " bah io de trei ani sunt aici si nu am prins inca peste mai mare de kil... cred ca astia fac poze cu pesti gonflabili ca sa incurajeze turismu' "

Dreptate si fratie!

P.S. Stick baits inca nu am folosit dar poppere cum sa nu!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 09 Feb 2011, 01:48

Da , am aruncat o privire pe net , avem dreptate amandoi :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Sea_bass


Nu stiu cum ii pe la tine , insa toti astia de dam prin baltuța traim cu impresia ca pe afara ii mai mult peste !
Aici is oameni cu ani de pescuit fara o piesa peste 3 kile , perfect adevarat , si vorba aia , ii mare !

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 10 Feb 2011, 02:46

Hehehehe... asa-i mai bine!
SF-ule ieri i-am promis la nevasta-mea o excursie in Grecia - ca ne uitam la ceva documentar- cu zambet malitios : imi arata SF-ul mersul si venitul in zona iara muierile pot sa viziteze intre timp pietroaie si daramaturi pana le cade baticul. Hm? Suna ca un plan?

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 10 Feb 2011, 12:54

In Grecia la pescuit marin :shock: , dupa ce prinzi animalele alea pe acolo !
Cu botele de dat la pastrav pot veni linistit , io stau in Baleares , mai cotat din punct de vedere piscicol , insa is chitici fata de ce prinzi acolo !
Nici aici nu merita , cu mici exceptii in anumite perioade (15 sept-15 oct ) , nu prea vine nimeni la pescuit aici , dealtfel din disperare de cauza (gherle la xxx over 3 kile in ianuarie si februarie pina acuma , chit ca o sa incerc si azi :) ) o sa o tai si io prin Atlantic o saptamana , cu tot riscu unei prognoze meteo nefavorabile , ca stau pe meteo calare si numa 40-50 km pe ora vant vad ca dau pe acolo , desi nu ii normal in perioada asta !

In schimb , putem bea :D

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 22 Feb 2011, 22:34

MeHigh,
Mihai, barbate, esti OK??? am vazut catastrofa cu cutremurul produs in zona ta.
da un semn sa te stim ok. (da doamne sa fie bine pt tine si famlia ta)

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 23 Feb 2011, 09:22

Multzam de ingrijorare... sunt aproape bine , o idee mahmur! :) Sunt la 1000 de km de zona aia si pe cealalta insula...
Am vorbit si cu Woblerman (Stefan Florea) si e ok si el . Dar el e chiar in orasul scuturat. Nu are apa, curent, telefon... zicea ca e ca o zona de razboi.
Ce sa faci... rahaturi se intampla
Multzam oricum lupule!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 23 Feb 2011, 10:46

Bine ca sunteti ok !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 23 Feb 2011, 13:05

Ma bucur sa aflu ca sunteti bine.
Rau e ca acu s-or ascuns on pic pestanii, deci mumu pescuit pt. cateva zile.. :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Feb 2011, 18:02

Cica Stefan Florea va da un interviu la PROTV azi pe la 19:00
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns