Pescuitul de jos in sus

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 06 Noi 2008, 10:11

bestial! Dumnezeu pe pamant, nu alta.
damn, Mihai, nu-ti ascund deloc ce mult te invidiez...:datz:

p.s. nu e pericol cu fluoro la dintzii lui bara/snapper? :roll:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 06 Noi 2008, 12:50

salut MeHigh

care e structura gulp,polimer ,gelatina ?am inteles ca sunt biodegradabile si se intaresc(usuca) pe jig daca le uiti .
ce miros au ,peste ,crustaceu sau o aroma aiurea (anis).
am vazut ca in apa se misca incredibil.merg in montura texas?cum rezista la dintii pestilor ?mersic de raspuns
walleye

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 06 Noi 2008, 23:21

Hai mai Leba nici chiar asha!
Sau mai bine hai incoace la una mica... vre-o 2 saptamani de distractzie shi "sala de fortza". Dar, precum le-am zis shi la multzi altzii (unii au venit , altzii numai au zis ca vin) la aeroport te prezintzi cu o sticla de apa minerala Dorna plina cu moashtele sfinte ale prunei distilate din nordul tzarii... Ca altfel ma lasa ochii shi nu mai recunosc pe nimeni!
Adrian, Gulp-ul am intzeles ca e din proteine chiar hranitoare pt peshti ...heheheh.... daca trec de ac. Shi da, se intaresc daca le lashi la aier mult timp. Eu le cumpar in borcane, pe care le completez cu SP-uri din pungi cand se termina. Asha pot sa pescuisc cu un plastic ceva vreme , dupa care il pun la "incarcat" inapoi shi iau altul.
De mirosit, miros cam ca shi ... prunutza unei gagicutze, la o cabana de munte fara apa, 3 zile dupa "scripturi"... sau un macrou marinat pe care l-ai uitat in buzunar la geaca vre-o 2 saptamani. Dar dintzoshilor le place de numa pt ca pun botul chiar shi la Gulp pescuit statzionar, shi am vazut faza de "n" ori deci nu este duma.
Montura Texas e exact montura pe care o folosesc in apa adanca, cea cu worm hook. Dar la apa sub 20 de metri folosesc jiguri.
La dintzi se franjureshte dar nu mai ushor ca un plastic obishnuit deci in afara cazului in care un peshte mic shi periculos il lasa fara coada, potzi prinde 5 baracude cu unul singur.
Acuma incep sa sun ca unul care face reclama, dar Gulpi ashtia sunt beton! Culorile preferate: Lime Tiger, Atomic Chicken, Pepper Neon shi Curry nu-shtiu-cum. Daca pescuieshti in apa adanca jerk shad-urile sunt mama lor, in apa medie shi drift grub-urile, iar daca preferi sa le joci pe verticala mult shadurile cu "pedala".
...hai ca iar am dat-o in teorie...

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Noi 2008, 08:50

leba scrie: p.s. nu e pericol cu fluoro la dintzii lui bara/snapper? :roll:
nu ca as fi prins in viata mea asemenea pesti, dar cel putin la cum arata dintii lu' nea' snapper, nu cred ca e vre-o problema. is doar niste colti, nu-s ca "lamele" din gura stiucii.
da' poate ne lamureste MeHigh...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 07 Noi 2008, 10:12

salut MeHigh

la pescuitul vertical pe structuri, pedalele sunt criminale ,eu folosesc paddle worm .mi le torn singur ,sunt simplu de facut .texasul e incredibil de eficient pe apa groasa desi unii recomanda sabot jig .

daca castig loteria vin peste tine
walleye

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 07 Dec 2008, 06:33

Inca o partida reushita de speed jigging cu scule subdimensionate pt marimea peshtilor shi fortza lor, dar cu rabdare shi tiutun uneori ai shanse,,, alte ori nu. Dar lupta in sine e cea care conteaza in final, iar restul este neesentzial! Bucuratzi-va alaturi de mine de un nou filmuletz... pescuind tot cu capul in jos undeva in Pacific!


http://nz.youtube.com/watch?v=Kg5Bt4wqbzo

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 07 Dec 2008, 06:35

Shi Leba, sa shti ca nu pun inaintash de otzel cand dau la artificiale, duar un fluocarbon de 15LBS, shi nu am avut inca probleme.

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 07 Dec 2008, 13:49

foarte tare, felicitari, dar cine cante melodia din clip? si cum se numeste? (scude de off)
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 07 Dec 2008, 22:14

Disturbed shi melodia e "Criminal" ... 8)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 08 Dec 2008, 01:48

demential :shock: ......zici k aveai arc in mana la cat ti la solicitat :wink:

Scrie răspuns