Pescuit de neuitat la stiuca

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 08 Dec 2010, 18:48

Pe rau poti prinde orice.... in schimb in lac, este destul de limitat....
Eu unul n-as schimba drillul cu o mreana de 2-3 kg din mures sau din olt , cu un crap de balta de 10- 15 kg.
Si sa nu fiu total Off topic, cateodata stiucile din balta sunt mai mofturoase decat cel din ape curgatoare... sau mi se pare mie ?

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 08 Dec 2010, 22:25

"In momentul de fata administratori desfasoara activitatea de recoltare a balti ,pentru a scapa in primul rind de stiuca si de fitofag (care abunda ) astfel incit in anul urmator sa nu mai fim deranjati de aceste specii.
Pentru anul urmator vor fi organizate concursuri si competitii pe aceasta locatie , unde toti doritori pot participa."
auzi ma
sa vrea sa scape de stiuca
ce nas da de asa apa si prin sb :?
noroc ca sunt satul de prins atatea stiuci de 15 kg ,ca altfel acuma plecam :D :D :D

Marinarul
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 05 Noi 2010, 11:20

??

Mesaj de Marinarul » 09 Dec 2010, 13:44

Veteranilor ,

Unde e frate balta asta de vis ca as vrea sa dau si eu o tura in week-end sa asist la niste spectacole cu adrenalina . Vad ca e cam mare secretul cu locatia asta ...
Cat ma costa sa-mi spuneti si mie une e ? :D

Multam anticipat ,

Cristi
Bucuresti

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Pescuit de neuitat la stiuca

Mesaj de Nemernic » 09 Dec 2010, 13:45

mircea pancu scrie:Pe balta Aurel Vlaicu, jud. Hunedoara
Ia uite ce scrie in primul post ......
Si daca te scremi putin pe Goagal .... gasesti si harta :oops:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Pescuit de neuitat la stiuca

Mesaj de devalin » 09 Dec 2010, 14:24

Radu_T scrie:Cat e pe zi acolo domnu mircea? sau numai cu "pile" e voie :P
....in primul post al lui Mircea.....se vede.....trebe doar "cetit"....40 lei/zi....si conditiile in care se practica pescuitul in..."acvariu", locatia idem....balta de la Aurel Vlaicu, jud. Hunedoara si mai nou inca o conditie de bun simt pana la urma, ancorele la naluci fara spin, pentru a evita pe cat posibil ranirea pestelui.

Marinarul
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 05 Noi 2010, 11:20

..

Mesaj de Marinarul » 09 Dec 2010, 14:33

Am identificat in cele din urma , am cautat cu mai multa atentie .
Va multumesc dar e la dreacu in praznic .... Asta e .
Sporrrrr !

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 09 Dec 2010, 14:33

Se gasesc in Ro ancore fara spin ? sau se modeleaza cu patentul ?... am gasit pe un site ancora comestibila pentru stiuci ...daca dati un sarci pe goagla vedeti si voi ce minuni se mai gasesc ....

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Pescuit de neuitat la stiuca

Mesaj de Nemernic » 09 Dec 2010, 14:34

deval scrie: si mai nou inca o conditie de bun simt pana la urma, ancorele la naluci fara spin, pentru a evita pe cat posibil ranirea pestelui.
si ptr prinderea novacilor, nu ? :D :D :D :D :D
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de devalin » 09 Dec 2010, 19:44

Nemernic
MesajTrimis: Joi 12 09, 2010 2:34 pm Titlul subiectului: Re: Pescuit de neuitat la stiuca
deval a scris:
si mai nou inca o conditie de bun simt pana la urma, ancorele la naluci fara spin, pentru a evita pe cat posibil ranirea pestelui.

si ptr prinderea novacilor, nu ? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Fara a dori sa intru in niscaiva polemici.....se pare ca Nemernic stie mai multe decat spune..... :twisted: ....s-au agatat si sangeri sau novaci pe aceea locatie si din cate stiu eu au fost eliberati....asa ca nu vad legatura...am facut precizarea cu ancorele pentru ca multe dintre stiucile prinse inghiteau nalucile destul de adanc si necesitau un tratament stomatologic mai complex....asa ca.....nu existau alte conotatii.... :D (ancorelor li se pot taia spinii, sau indoi cu un patent presupun)

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 11 Dec 2010, 12:50

Lacurile de la Aurel Vlaicu sunt sub administrarea a 2 frati. Numele de familie al lor este Lal. I-am cunoscut pe vremea cand aveam balta si ei vroiau sa cumpere de la mine caras si ciortan galitian.. Tot ce stiu este ca flacaii si-au pus pe roate afacerea accesand niste fonduri europene (50/50%) si ca urmeaza modelul lui Petcu Victor de la MV2 (C&R). Ma indoiesc ca ce s-a scris pana acum raportat la pescuit nu ar fi adevarat, dar... orice se poate schimba in timp.
Bucuresti

Scrie răspuns