Pescuit de neuitat la stiuca

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 06 Dec 2010, 18:31

Michael scrie:
adiwolf scrie:
Michael scrie:pe timis se intampla frecvent "figuri de stil" dinastea :-)
te cam saturi...
cate iesiri la pescuit ai anul asta Michael???
nu le-am numarat...nu-s foarte multe, dar nici putine.
deci, pana la urma cate??
10-20-30-50??cate??
crysst scrie:eu din posturile de pe topicul asta am inteles urmatorul aspect:
Daca nu pescuiesti pe apa salbatica (dunare, olt mures, etc) pescuiesti ca in acvariu sau e ca si cand vanezi la zoo...... cred ca intradevar unii de pe forum au ceva probleme de perceptie atunci cand este vorba de pescuit.
da, sunt multi care au o perceptie gresita, sau poate ca nu, poate ca pana la urma este vorba doar de alegerea pe care o face fiecare.
in defintiv toti suntem oameni, ne asemanam, dar......... suntem atat de diferiti.
Mos Martin scrie:adiwolf a scris:
.
in opinia mea, doar o alta reclama la o alta balta privata.


Nu cred ca au nevoie de reclama cei care administreaza balta. Au clienti destui. Sunt balti in care se pescuieste cu precadere la crap, posibil sa aiba si stiuca multa, daca se practica c&r.
raman la opinia mea. reclama.

mircea pancu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 10 Oct 2010, 13:21
Localitate: deva

Mesaj de mircea pancu » 06 Dec 2010, 21:44

Cucu Ionel scrie:Mircea, cate bazine sunt la Aurel Vlaicu? Am inteles ca cel mai mare dintre ele ar fi preluat de cei de la CSP Free Carp Deva si ca ei vreau sa elimine stiuca din bazinul lor. In consecinta au tras cu plasele si stiuca a fost mutata in bazinul in care dati la lingura? Cred ca de aceea sunt si capturile astea mari! :wink:
La Vlaicu sunt 4 bazine, cel de 52ha pescuit de crap, celelalte 3 sunt pentru puiet.
Bazinul cel mare nu este preluat de Freecarp Deva, administratorii fermei au incheiat un protocol de colaborare cu clubul Freecarp al carui membru sunt si eu, prin care membrii clubului au un regim mai 'special' fata de pescarii de zi cu zi ( pescuit c&r atat ziua cat si noaptea, accesul auto pe balta, etc). Nu s-a dorit eliminarea stiucilor din bazinul 52 ci doar o diminuare a numarului acestora din respectivul bazin.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 07 Dec 2010, 18:37

Pai inseamna ca Seby dezinformeaza! :lol: Uite ce zice pe un site de crap:

"Noutatile ar fi ;
-am terminat pina la momentul de fata sa curatam 90 la suta din suprafata standurilor existente ,urmind ca in perioada imediat urmatoare sa definitivam aceasta actiune.
-urmeaza sa mai facem 5 pontoane(fata de cele 14 dejea existente) unde deja s-a trecut la curatarea zonei din fata lor.(cu aceleasi distante de 50m intre ele )
- urmeaza sa montam stilpi de marcaj(semnalizati pe timp de noapte) in fata fiecarui ponton, pentru fiecarui stand, cu scopul de a indica directia de atac .
-mai avem de realizat si montat toalete, minim 4 pe linga cele 2 deja existente.

Daca vremea tine cu noi mare parte din acestea vor fi realizate anul acesta , daca nu , atunci in prima perioada a anului urmator.

In momentul de fata administratori desfasoara activitatea de recoltare a balti ,pentru a scapa in primul rind de stiuca si de fitofag (care abunda ) astfel incit in anul urmator sa nu mai fim deranjati de aceste specii.
Pentru anul urmator vor fi organizate concursuri si competitii pe aceasta locatie , unde toti doritori pot participa.
Pentru aceasta vor fi postate pe forum toate concursurile si competitiile incepind din luna ianuarie (sau februarie), asa incit cei care doresc sa poata lua la cunostiinta si sa se inscrie pe listele de participare.

Pina atunci nu ne ramine decit sa fim cu ochi pe forumuri si sa ne umplem timpul cu activitati care sa faca aceasta iarna mai usor de trecut , cu speranta ca in anul care vine vom obtinem fiecare capturile mult visate ! :wink:"
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 07 Dec 2010, 19:51

:)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 07 Dec 2010, 20:50

Cucu Ionel scrie:
"Noutatile ar fi ;
-am terminat pina la momentul de fata sa curatam 90 la suta din suprafata standurilor existente ,urmind ca in perioada imediat urmatoare sa definitivam aceasta actiune.
-urmeaza sa mai facem 5 pontoane(fata de cele 14 dejea existente) unde deja s-a trecut la curatarea zonei din fata lor.(cu aceleasi distante de 50m intre ele )
- urmeaza sa montam stilpi de marcaj(semnalizati pe timp de noapte) in fata fiecarui ponton, pentru fiecarui stand, cu scopul de a indica directia de atac .
-mai avem de realizat si montat toalete, minim 4 pe linga cele 2 deja existente.

Daca vremea tine cu noi mare parte din acestea vor fi realizate anul acesta , daca nu , atunci in prima perioada a anului urmator.

In momentul de fata administratori desfasoara activitatea de recoltare a balti ,pentru a scapa in primul rind de stiuca si de fitofag (care abunda ) astfel incit in anul urmator sa nu mai fim deranjati de aceste specii.
Pentru anul urmator vor fi organizate concursuri si competitii pe aceasta locatie , unde toti doritori pot participa.
Nu pot decat sa-i compatimesc pe amatorii de astfel de acvarii :cry: :cry: :cry:

vleydyx
veteran
veteran
Mesaje: 619
Membru din: 31 Mai 2010, 21:02
Localitate: Beius-Bihor
Contact:

Mesaj de vleydyx » 07 Dec 2010, 21:16

Sunt oameni care inteleg din "a merge la pescuit"=a lansa 2-3-5 lansete in apa,a sta comod pe scaun cu berea in mana si gratarul langa el in astepterea unui "pestisor de acvariu" dresat sa-i aduca zambetul pe buze si satisfactia unei zile de duminica in aer liber si sunt pescari care merg si-n cursul saptamanii si care cauta locuri cat mai salbatice si neatinse doar pentru a fi in natura si care au o zi reusita chiar daca nu prind peste :oops:
A doua varianta e cea in care consider ca ma incadrez si eu iar despre ceilalti nu pot sa zic decat ca-mi pare bine ca exista astfel de "acvarii" ca macar sunt mai libere zonele frecventate de mine (si de adevaratii pescari)

rradu83
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2010, 19:43
Contact:

Mesaj de rradu83 » 08 Dec 2010, 17:49

vleydyx scrie:Sunt oameni care inteleg din "a merge la pescuit"=a lansa 2-3-5 lansete in apa,a sta comod pe scaun cu berea in mana si gratarul langa el in astepterea unui "pestisor de acvariu" dresat sa-i aduca zambetul pe buze si satisfactia unei zile de duminica in aer liber si sunt pescari care merg si-n cursul saptamanii si care cauta locuri cat mai salbatice si neatinse doar pentru a fi in natura si care au o zi reusita chiar daca nu prind peste :oops:
A doua varianta e cea in care consider ca ma incadrez si eu iar despre ceilalti nu pot sa zic decat ca-mi pare bine ca exista astfel de "acvarii" ca macar sunt mai libere zonele frecventate de mine (si de adevaratii pescari)
:respekt:
Esox_Lucius

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 08 Dec 2010, 18:14

De neuitat, intr-adevar.
E si langa Iasi o stioalna, nu spun care ca ma dau astia in judecata, cred ca are vreo 2-3 Ha de apa, insa tariful, tariful domnilor, este cu adevarat exclusivist. Si acum tineti-va bine:
tadaaaaaaaa: 130 lei/zi!
Ultima oara cand am trecut pe langa aceasta ...balta, erau 7-8 masini parcate si ultima oara cand am auzit despre ea mi s-a spus ceva de genul: am prins si mare, la doo kile! :shock: Nu va mai povestesc ce sporturi se practica acolo, da-da, exact, triplism ii zice sau japca, mai pe romaneste :evil:
Altfel spus, nu sunt adeptul, desi uneori merg pe lacurile private, in special cand e vreme rea ca nu sunt baboieri. :D Un Saruman de esxemplu, mai merge, odata pe an, chiar daca e scump, are marfa, ai ce povesti la nepoti. :D
Pe rau insa e altceva, cu totul altceva si de vreo trejde ori mai frumos :wink:

btw, afirmatia despre stiuca ca facand parte din "speciile care ne incurca" nu cred ca va mai mira, nu? :evil:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 08 Dec 2010, 18:25

banul iese de la pescaru de crap, is multi, fac hranire gratis la crap, stau mai multe zile etc.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 08 Dec 2010, 18:27

leba scrie: Altfel spus, nu sunt adeptul, desi uneori merg pe lacurile private, in special cand e vreme rea ca nu sunt baboieri. :D Un Saruman de esxemplu, mai merge, odata pe an, chiar daca e scump, are marfa, ai ce povesti la nepoti. :D
Acvariile is acele lacuri unde prinde orice , de obicei mici ca suprafata , putina adancime si cu peste mult !

Am cunoscut un caz acum 2 ani care o dat numa pe astfel de balti vreo 5 ani , numai ciprinide si cu 4 bete pe bomba !
Prima data cand o iesit pe rau o fost groaznic , nici nu mai vrea sa stie :lol: :lol:

Scrie răspuns