Pe arges la stiuca

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Pe arges la stiuca

Mesaj de dumitrache » 12 Noi 2014, 19:59

Buna seara,de 3 luni m am apucat de spinning, timp in care mi-am luat o lanseta destul de buna, cateva plastice, rotative, oscilante...voblerele sunt putin cam scumpe.Cand a fost argesul mare in zona km 36 aut buc-pitesti s-au creat cateva gropi in care mai prind stiuca (nu mereu) azi de exemplu am prin 3 buc 1-2kg, ma duc odata la 2 zile, captura fiind de 3.4kg , multe bucati intre 800-1.5kg.Inca ceva, tot timpul ma duc singur, daca iau pe cineva cu mine a doua zi nu mai ai loc... :lol1: unele sunt ascunse binee, fara cizme nu intri.Ma intereseaza dvs unde pescuiti?

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de gyrgy » 12 Noi 2014, 20:58

Este foarte bine ca te-ai apucat de spinning...este foarte bine bine ca mai este stiuca pe Arges...si este foarte bine ca preferi sa tii secret locul pentru a-l feri de jepcari...dar am o rugaminte: la marlitele alea de 800 g. - 1,5 kg da-le drumul, este pacat sa le iei in sacosa. Asa ca si retete pentru tine: stiuca nu este buna decat umpluta si pentru asta trebuie sa aiba cel putin 3 kg...Stima.

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de dumitrache » 12 Noi 2014, 22:07

gyrgy scrie:Este foarte bine ca te-ai apucat de spinning...este foarte bine bine ca mai este stiuca pe Arges...si este foarte bine ca preferi sa tii secret locul pentru a-l feri de jepcari...dar am o rugaminte: la marlitele alea de 800 g. - 1,5 kg da-le drumul, este pacat sa le iei in sacosa. Asa ca si retete pentru tine: stiuca nu este buna decat umpluta si pentru asta trebuie sa aiba cel putin 3 kg...Stima.
De obicei asta fac, dar mai si opresc din cand in cand ,cand am pofta...le scot de acolo si le eliberez in arges, incerc sa le feresc de posibile plase, curent...sunt curios cum pregatiti dvs stiuca..?

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de spiridusul » 13 Noi 2014, 09:30

Fileuri. Gasesti pe youtube cum se fileteaza stiuca. Elibereaza marlitele in Arges, gropile alea de care spui sunt pescuite intens si se retin marlitele. Plus ca sunt mici baltoacele.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de DEM » 13 Noi 2014, 09:30

Masaj pe burta si dat drumul in apa :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de gyrgy » 13 Noi 2014, 14:10

De obicei asta fac, dar mai si opresc din cand in cand ,cand am pofta...le scot de acolo si le eliberez in arges, incerc sa le feresc de posibile plase, curent...sunt curios cum pregatiti dvs stiuca..?[/quote]
Cureti stiuca de solzi, o spargi pe burta, ii scoti intestinele si o speli bine...crestezi pielea langa operculi si ii tai capul dar nu de tot, lasand o fasie cu tot cu piele in zona grumazului, dupa care incepi sa o jupoi tragand pielea spre coada...cand ai ajuns acolo tai cu cutitul in asa fel incit sa ramana si coada atasata de piele. Ai grija cand o jupoi, nu folosi cutitul pentru ca-i faci gauri mai bine te ajuti de degetele mari...pielea cu tot cu cap o mai speli odata si o pui sa se scurga...scoti carnea de pe oase si daca mai ai si un fileu-doua de crap le dai impreuna prin masina de tocat de 3 ori (pentru a se marunti toate osele mici). Carnea tocata o condimentezi cu sare si piper, o amesteci cu un ou batut si marar verde tocat marunt si umpli cu aceasta compozitie piele de stiuca...pe masura ce te apropii de cap incepi si o cosi cu ata de papiota (daca poti si vrei ii cosi si capul ca sa ii dai o forma frumoasa). Poti deasemenea sa-i pui un mar in bot (ca la purcelul in lapte) ca sa-i dai pe spate pe invitati... O pui intr-o tava mai adanca cu ulei si foi de dafin si o bagi la cuptor. Cand este aproape gata (rumenita pe deasupra) mai torni un pahar de 250 ml vin alb, de preferinta sec, si mai lasi 15-20 minute. Optional poti adauga in tava si legume (cartofi, morcov)...o lasi sa se raceasca un pic, dupa care o poti taia rondele.
P.S. Daca mai ramane carne tocata cand umpli stiuca poti face din ea niste chiftele grozave. Pofta buna.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de spiridusul » 13 Noi 2014, 18:17

La reteta de stiuca umpluta amintita anterior imi permit sa adaug ceva: daca nu ai crap, merge niste kaizer de porc sau niste slanina de porc pusa in combinatie (cam 15%), ca sa se lege mai bine compozitia. Si sa nu fie o stiuca mai mica de 2 kg daca vrei sa faci stiuca umpluta.

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de dumitrache » 13 Noi 2014, 23:14

Multumesc frumos, am citit cu atentie si interes.Azi am fost din nou, o marlita decat, eliberata in arges, a fost foarte urat, nicio miscare nu se vedea...pe data viitoare :D

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Pe arges la stiuca

Mesaj de Nemernic » 15 Noi 2014, 19:31

Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Scrie răspuns