pastravul.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

pastravul.....

Mesaj de CaTaLinZIF » 19 Iun 2009, 22:58

Dati-mi si mie niste idei la ce as putea ataca pastravul? La pluta cu ce merge mai bine sau fly- ce tip de muste....culori, dimensiuni....
Multumesc

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 20 Iun 2009, 22:34

dupa parerea mea a prinde pastrav la momeala naturala e destul de grosolan, pescuitul acestui peste are o frumusete aparte, recomandarea mea ar fi sa il abordezi la fly sau cel putin la spin, nu te alatura clasei tipice de marlani care contribue la decimarea speciei, sunt destui pesti care pot fi prinsi la pluta, trateaza Rapitorii cu respect.

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 20 Iun 2009, 23:57

inteleg asta normal.....oricum nu am prins decat un singur pastrav in viata mea, si ala din greseala care a fost si eliberat si nici nu-mi trece prin gand sa retin pastrav decat rar daca am de gand sa-l frig pe loc :D
legat de fly....e foarte greu in locul in care caut pastravul sa folosesc fly sau lingurite din cazua vegetatiei abundente....
multumesc pentru sfaturi

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 21 Iun 2009, 17:57

daca te referi la vegetatia de pe maluri,poti intra un pic in apa,daca e vorba de vegetatia din apa, rotativa poate vi lucrata destul de variat ,inclusiv aproape de suprafata si e una din cele mai bune momeli pt.pastrav,poti incerca de asemenea voblere folosibile si la clean,scuze ca te-am luat tare dar nu-mi place lipsa de fair-play si nici retinatorii de icre,

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 21 Iun 2009, 18:44

Rotativele f mici gen XD de la Mepps sau cele Axat de la Berti, pentru zonele mai largi. Voblere mici - Magic de la Dorado. Popere f mici pt zonele cu vegetatie, sunt modele de la River2Sea, Cristal River...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Iun 2009, 21:16

F bune rezultate la rotative cu Meppes Aglia si Comet nr 00, 0 si 1. Nr 2 el il pun rar pe paraie, doar la cascade sau bulboane adanci aproape de 1 metru sau peste. Voblere de 1,5-3,5 cm, eu folosesc mai ales Rapalla si Salmo. Fir de 0.14-0,16 si numai daca astepti pastrav f mare (1 kg...) 0.18.
Cat despre momelile naturale, cu tot respectul pentru colegii muscari si spineri "puristi" care ne considera marlani sau gorile pe noi pe "naturalisti" sa stii ca la ei e vorba fie de un purism extrem, o ideologie a naturii dusa la absurd fie de obtuzitate sau conservatorism maxim. In realitate sa stii ca iun Vest (Franta, Italia) se pescuieste LEGAL si fara remuscari pastravul la naturale. Romania, ca intotdeauna e cu un pas inapoi. In loc sa predam apele in gestiune unor firme/societati de pescuit care sa le populeze abudent si sa le pazeasca apoi sa dea voie la pescuit sportiv cu artificiale dar si cu naturale, preferam sa interzicem si sa ne lamentam! :cry:
Deci pe un parau ff plin de vegetatie poti incerca un pescuit la lacusta sau greiere natural(a). Lanseta de 4-5 m de preferinta cu fir interior (actiune de varf si putere 3-15 grame cca), nylon maxim 0.14-0.16 (la pastrav mofturos pui 0.12), mai bine fluorcarbon (nu e regula), carlig 12-14 negru cu tija medie sau scurta, forma crystal (mai bine). Te strecori prinvegetatie, ramai la 2-3 m de apa si doar varful lansetei il bagi printre crengi apoi lasi lacusta pe apa acolo unde stii (crezi) ca e pastrav. Intepi dupa 2-4 secunde ca sa nu inghita si sa poti elibera. Cam asta e. Fir intins!

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: pastravul.....

Mesaj de dan bobei » 21 Iun 2009, 21:56

CaTaLinZIF scrie:Dati-mi si mie niste idei la ce as putea ataca pastravul? La pluta cu ce merge mai bine sau fly- ce tip de muste....culori, dimensiuni....
Multumesc
Ramai la artificiale. Placerea e alta. Daca totusi vrei sa-l prinzi la pluta, parerea mea e sa ai decenta sa nu mai postezi.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: pastravul.....

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Iun 2009, 22:08

dan bobei scrie:
CaTaLinZIF scrie:Dati-mi si mie niste idei la ce as putea ataca pastravul? La pluta cu ce merge mai bine sau fly- ce tip de muste....culori, dimensiuni....
Multumesc
Ramai la artificiale. Placerea e alta. Daca totusi vrei sa-l prinzi la pluta, parerea mea e sa ai decenta sa nu mai postezi.
Dane, nu te supara pe mine dar mi se pare ca iei si tu partea "puristilor" deja mentionati. Nu cred ca are rost sa il indoctrinam pe Catalin cu o etica halieutica cu standarde atat de inalte cand in realitate pe atatea si atatea ape se pescuieste pastrav nu cu musca nici cu rama ci din nefericiure cu plase, carbid, voltzi si amperi. Cu asta vreau sa zic ca disparitia treptata a pastravilor salbatici - un fapt indiscutabil - se datoreaza in proportie de 60-70% braconajului masiv, industrial aproape, poluarii, defrisarilor si 20-30% doar pescuitului cu momeli naturale. In plus, dintre 2 pescari unul cu naturale care elibereaza aproape tot si altul cu artificiale care vine acasa cu 20 de pastravi - nu mi spune ca nu exista asa ceva ca te contrazic - care e mai daunator naturii?
Bun, recunosc ca e mai sportiv cu artificiale dar nici cu lacusta nu e braconaj, e pescuit "rustic", asa prindeau peste si tracii, dacii si inainte de ei pelasgii si ce or mai fi fost. OK, daca omul vrea sa menajeze putin din suferinta pestelui poate folosi carlige fara spin. Asa e in Elvetia si le merge bine.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 21 Iun 2009, 22:22

Nu ma supar si nici nu ma consider "purist", cred ca ai vrut sa zici "puritan", si in cazul de fata ai dreptate, chiar nu vad nici o placere in a prinde pastravii la rama sau ce o mai fi, dincolo de aspectul legal. Decat sa pacalesc 10 pastravi la rama, prefer unu la vobler.

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 22 Iun 2009, 00:53

Fario,fara urma de lipsa de respect pt.tine i-am zis omului obiectiv ce cred eu, sincer cred la fel ca si Dan ca un pastravut prins la artificiale valoreaza mult mai mult pt mine decat multi altii la naturale,despre conditiile de la noi nu cred ca mai are rost sa vb, In schimb cred ca un pic de morala isi are rostul, nu cred ca tu ti-ai alespescuitul ca hobby pt.hranirea familiei, bine zic?

Scrie răspuns