pastravul.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 17 Mai 2010, 07:26

....eu in locul vostru as fi intervenit...
I-as fi luat de mana pe "organe", sa le arat braconierii adevarati. Tre' sa fi fost unul-doi de prasila pe toata garla (astia-s peste tot), dar cum "profesionistii" au ponturi cand apar "gradatzii" nu ma mira sa fi ramas doar novicii.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 17 Mai 2010, 08:04

D_ali scrie:....eu in locul vostru as fi intervenit...
I-as fi luat de mana pe "organe", sa le arat braconierii adevarati. Tre' sa fi fost unul-doi de prasila pe toata garla (astia-s peste tot), dar cum "profesionistii" au ponturi cand apar "gradatzii" nu ma mira sa fi ramas doar novicii.
Am intervenit ,dar fara efect , erau de neclintit . Singurul lucru ce am putut sa facem , colegul a daruit copilului o undita din fibra de 3 m cu care prindea el pestisori momeala . Am dat nr de tel .la batran si am zis daca e cazul mergem ca martori ,inca nu-ne a sunat ...nu stiu ce s-a intamplat de atunci . E foarte trist ca se intimpla asemenea lucruri ...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 17 Mai 2010, 08:33

Cred ca problema se pune astfel. Toti cei ce pescuiesc pe ape curgatoare trebuie sa aiba permisul ANPA, iar pensionarii au chiar gratuitate. Insa trebuie sa aiba permis. Daca paznicii erau intransigenti, si dpdv legal erau justificati, atunci sa fie la fel cu toata lumea. Copilul in mod cert avea gratuitate. Oricum nu scuz atitudinea agresiva a paznicilor dar batranul acela de ce nu s-a dus sa isi scoata un permis? Poate ca nu auzise de obligativitatea permisului. Asta ar fi o scuza eventual. Atitudinea normala a paznicului ar fi sa elibereze pe loc un permis sau un bon de zi (daca era inainte de crearea ANPA presupun ca paza era de la AJVPS).

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 17 Mai 2010, 11:00

Fario_nebunu scrie:Cred ca problema se pune astfel. Toti cei ce pescuiesc pe ape curgatoare trebuie sa aiba permisul ANPA, iar pensionarii au chiar gratuitate. Insa trebuie sa aiba permis. Daca paznicii erau intransigenti, si dpdv legal erau justificati, atunci sa fie la fel cu toata lumea. Copilul in mod cert avea gratuitate. Oricum nu scuz atitudinea agresiva a paznicilor dar batranul acela de ce nu s-a dus sa isi scoata un permis? Poate ca nu auzise de obligativitatea permisului. Asta ar fi o scuza eventual. Atitudinea normala a paznicului ar fi sa elibereze pe loc un permis sau un bon de zi (daca era inainte de crearea ANPA presupun ca paza era de la AJVPS).
Batranenul habar nu avea de pescuit si carligul era legat cu nod normal firul era una gasita pe mal ca se gaseste din pacate destul peste tot iar pluta era o crenguta cioplita ... A vrut doar sa duca nepotelul la pescuit , in natura e drept ca trebuia sa se intereseze , dar totusi ... pe la sate cati au permis ?, n-a folosit plasa ,explozibil ,curent ci un bati simplu o creanga de alune ,mai mult ptr. distractia micutului ,ca nu cred ca mergeau in piata sa vanda peste ....
Cum fac unii , care vand peste pe malul Muresului in timpul prohibitiei si nimeni nu face nimica AJVPS nu intereseaza ,Jandarmeria nu se deplaseaza ca benzina costa si asa mai departe .... chiar sambata pe drumul intre Tg Mures -Reghin zona Peris erau vreo 6 persoane care vandeau scobar la plasa prins cu mana cu plasa ,sau stiu eu cu ce ....

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 17 Mai 2010, 12:02

...evident ca nu-i scuzabil atata vreme cat esti in ilegalitate, insa in situatia de fata se puteau gasi forme mai civilizate de rezolvare a cazului...
Agresivitatea si forta disproportionata fata de cazul in speta imi pare mai degraba o neputinta a "organelor" de-a rezolva cazurile serioase...si asta stim cu totii ca se-ntampla; asta-i si motivul pentru care ne plangem, in general vorbind...

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 16 Sep 2011, 08:01

Domnilor, dupa cum am vazut in unele locuri au scos pietrele din apa si au construit garduri, au taiat vegetatia de pe malurile raurilor si au facut plaje intr-un final ca sa dispara de tot indigenul nostru au captat izvoarele lasandu-l si fara apa. Acum ramane sa ne intrebam daca din 15 s-a inchis pescuitul la pastravul indigen sau in continuare acest peste minunat al apelor de munte este lasat pe mana braconierilor?

Ps. Ca o noutate lipanul este prins in continuare pentru ca organul de control nu stie sa-l deosebeasca de clean. :cry:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Sep 2011, 09:51

lucky_51 scrie: Ps. Ca o noutate lipanul este prins in continuare pentru ca organul de control nu stie sa-l deosebeasca de clean. :cry:
Nu este o noutate !!! Organul de control, cel putin marea majoritate deosebeste doar sticla de apa de ceea de tarie si se pricepe doar la lemn si a cere spaga...
NU toti , o fi si exceptii, nu zic ca nu sunt, dar oare unde o fi ?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 16 Sep 2011, 10:19

chiar si unde sunt exceptii...si aia fac exceptii de la exceptii din pacate....
am o apa f ok in zona...pastrav mult, C&R de anul asta...dar tot mai vezi cate un nene care e prieten cu "cineva".... si care indeasa pastravi ca dejtu in buzunar..... :cry:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 19 Sep 2011, 07:12

kzoli scrie:
lucky_51 scrie: Ps. Ca o noutate lipanul este prins in continuare pentru ca organul de control nu stie sa-l deosebeasca de clean. :cry:
Nu este o noutate !!! Organul de control, cel putin marea majoritate deosebeste doar sticla de apa de ceea de tarie si se pricepe doar la lemn si a cere spaga...

Mama lor de pilangii ! :!:

Scrie răspuns