pastravul.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
gabi72
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 17 Apr 2010, 21:26
Localitate: Floresti, Cluj

Mesaj de gabi72 » 13 Mai 2010, 11:41

dan70 scrie:
iovys scrie: D-l Dejeu, sustinea cu tarie ca este "apa lor", si ca eu nu am drept de pescuit acolo,
Data viitoare sa iei cu tine comunicatul de presa cu privire la conditiile de practicare a pescuitului sportiv in habtatele piscicole naturale listat de pe site-ul ANPA ca poate domnul Dejeu nu are internet :P
Chiar ma distreaza discutiile astea cu acsti "domni" de pe la AJVPS care isi aroga proprietati pe domeniul public. Si AJPS Cluj sustine la fel de ilegal ca Somesul e al lor. Oare pana cand o sa tot acceptam noi romanii ca e posibil ca o asociatie sa devina "proprietar" pe o bucata de rau. Chiar si delegarea administrarii acestora e o chestiune ilogica din punctul meu de vedere.
E clar ca avnd argumente poti linistit sa il trimiti la plimbare pe acest "domn" Dejeu. :!: :!: :!: :!:

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 13 Mai 2010, 12:22

Argumente am avut, si i-am explicat care e legea, si ce drepturi imi da ea. Se pare ca a si inteles, dar el tot imi zicea ca legile se mai schimba(protocolul ANPA RNP, la acea ora nu stiam ce prevede acest protocol)

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 13 Mai 2010, 12:47

Ce sa faci, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul (vorba unora). Macar in putinul timp ce mai ramane pentru relaxare sa nu le dam satisfactie oportunistilor.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Mai 2010, 09:56

dan70 scrie:
iovys scrie: D-l Dejeu, sustinea cu tarie ca este "apa lor", si ca eu nu am drept de pescuit acolo,
Data viitoare sa iei cu tine comunicatul de presa cu privire la conditiile de practicare a pescuitului sportiv in habtatele piscicole naturale listat de pe site-ul ANPA ca poate domnul Dejeu nu are internet :P
Dar nu era mai bine daca il ajuta le dl Dejeu sa faca o baie imbracat in apa Crisului? In felul asta omul se ambitiona si invata si el legile, ca sa nu i se mai intample din nou... :lol: pana nu dam cu capul de prag nu ne lecuim!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Mai 2010, 09:59

pastrav 27 scrie:
Da poti sa pescuiesti pe langa Ranca.E un rau care se numeste Romano si care se varsa in Gilort.Partea proasta este ca in toamna trecuta a fost otravit.
Dupa cate stiu insa nu pe toata portiunea.Asa ca cu putin noroc....
Mersi! Uite de asta nu ma inebunesc dupa pescuitul langa statiuni, orase etc. Vin fel de fel de idioti si dau cu carbid, otrava,, volti etc. O sa ajungem sa umblam dupa pastravi doar prin vagauni de munte unde sansa de a vedea ursul pe voi ajunge la 50%! :lol: Am fost si eu prin Franta, Italia si erau pline raurile din statiuni cu pastravi! Si e logic ptr ca e usor de populat si de pazit! La noi ciuciu paza chiar in zone populate...

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 14 Mai 2010, 10:12

O sa ajungem sa umblam dupa pastravi doar prin vagauni de munte unde sansa de a vedea ursul pe voi ajunge la 50%!
...Fario, in ritmul asta si pe coclauri sunt sanse mai mari sa vezi ursu...decat o coada de pistruiat... :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Mai 2010, 15:21

D_ali scrie:O sa ajungem sa umblam dupa pastravi doar prin vagauni de munte unde sansa de a vedea ursul pe voi ajunge la 50%!
...Fario, in ritmul asta si pe coclauri sunt sanse mai mari sa vezi ursu...decat o coada de pistruiat... :lol:
Stiu un parau unde la un pescuit electric de control s-a vazut ca pe 2 km de apa (latime 2 metri, adancime medie 30 de cm) erau vreo 2-3 pastravi! Si nu s-a pescuit doar in 2 locuri sa zici ca e fals esantionul, in vreo 6 locuri, cate 50 de metri fiecare. Ei, zi-mi tu: ce sa prinda acolo pescarul sportiv? Nu na braconierul ar face o branza mai mare! :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Mai 2010, 18:54

Fario_nebunu scrie:
D_ali scrie:O sa ajungem sa umblam dupa pastravi doar prin vagauni de munte unde sansa de a vedea ursul pe voi ajunge la 50%!
...Fario, in ritmul asta si pe coclauri sunt sanse mai mari sa vezi ursu...decat o coada de pistruiat... :lol:
Stiu un parau unde la un pescuit electric de control s-a vazut ca pe 2 km de apa (latime 2 metri, adancime medie 30 de cm) erau vreo 2-3 pastravi! Si nu s-a pescuit doar in 2 locuri sa zici ca e fals esantionul, in vreo 6 locuri, cate 50 de metri fiecare. Ei, zi-mi tu: ce sa prinda acolo pescarul sportiv? Nu na braconierul ar face o branza mai mare! :lol:


:cry: Crezi ca mai sunt braconieri pe acolo :?: :lol: ,stiu ei unde trebuie sa mearga sa aiba rezultat :roll:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Mai 2010, 22:58

kzoli scrie:
:cry: Crezi ca mai sunt braconieri pe acolo :?: :lol: ,stiu ei unde trebuie sa mearga sa aiba rezultat :roll:
Ca bine spui! Ultimul braconier in zoana aia l-am intalnit prin 2004 si era un copil de vreo 14 ani cu un bat de bambus greu si noduros, fir 0.40 si un carlig din ala imens de crap!!! :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 17 Mai 2010, 07:05

Fario_nebunu scrie:
kzoli scrie:
:cry: Crezi ca mai sunt braconieri pe acolo :?: :lol: ,stiu ei unde trebuie sa mearga sa aiba rezultat :roll:
Ca bine spui! Ultimul braconier in zoana aia l-am intalnit prin 2004 si era un copil de vreo 14 ani cu un bat de bambus greu si noduros, fir 0.40 si un carlig din ala imens de crap!!! :lol:

:lol: E mare diferenta intre braconier si braconier ....

Anul trecut in apropiere de Ludus pe Mures un Batran a iesit la pescuit cu nepotul de 4-5 ani , o varga de alune ,pluta din lemn carlig si miez da paine prindeau cativa obletii( 2-3),bucuria era mare ptr. copilasi ,pana cand au aparut jandarmii si au luat la intrebari pe batranul . Au confiscat ustensiile si au scris PV ptr. braconaj . Ce amintiri o sa aiba copilasul acela ,ce altitudine fata de pescuit ? era chiar asa de grav incat sa faca asa ceva ptr.3 obleti :?: :?: :?:
Eu si un coleg am fost de fata si am asistat la toata intimplarea aceasta :(

Scrie răspuns