pastravul.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Apr 2010, 12:09

draqdevil scrie:Maine nu pot ajunge la pastrav,cu toate k raul e la 5 min de mine,dar duminik ii rup botu:)
Adica te duci pe Sohodol? Parca ziceai ca nu ajunge permisul ANPA! Am fost odata in Cheile Sohodolului si m-a oncantat peisajul. Ai idee daca pe la Ranca sunt ceva locuri de pescuit? La Straja am fost si stiu ca sunt cateva paraie. In Jiu nu as prea da ca mi se pare plin de gunoaie, deprimant. cel putin portiunea din defileu.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 30 Apr 2010, 12:38

Pai nu ajunge permisul,dar se poate pescui cu taxa......Nush ce e pe la ranca,nu am cautat sa pescuiesc pe acolo...

pastrav 27
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2008, 17:05
Localitate: bucuresti

Mesaj de pastrav 27 » 11 Mai 2010, 13:42

[quote="Fario_nebunu"][quote="draqdevil"]Maine nu pot ajunge la pastrav,cu toate k raul e la 5 min de mine,dar duminik ii rup botu:)[/quote]
Adica te duci pe Sohodol? Parca ziceai ca nu ajunge permisul ANPA! Am fost odata in Cheile Sohodolului si m-a oncantat peisajul. Ai idee daca pe la Ranca sunt ceva locuri de pescuit? La Straja am fost si stiu ca sunt cateva paraie. In Jiu nu as prea da ca mi se pare plin de gunoaie, deprimant. cel putin portiunea din defileu.[/quote]

Da poti sa pescuiesti pe langa Ranca.E un rau care se numeste Romano si care se varsa in Gilort.Partea proasta este ca in toamna trecuta a fost otravit.
Dupa cate stiu insa nu pe toata portiunea.Asa ca cu putin noroc....

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Re: pastravul.....

Mesaj de lucutabogdan » 12 Mai 2010, 19:36

Ramai la artificiale. Placerea e alta. Daca totusi vrei sa-l prinzi la pluta, parerea mea e sa ai decenta sa nu mai postezi.[/quote]
Dane, nu te supara pe mine dar mi se pare ca iei si tu partea "puristilor" deja mentionati. Nu cred ca are rost sa il indoctrinam pe Catalin cu o etica halieutica cu standarde atat de inalte cand in realitate pe atatea si atatea ape se pescuieste pastrav nu cu musca nici cu rama ci din nefericiure cu plase, carbid, voltzi si amperi.
Salut,
Pe buna dreptate pescuitul la carbit si volti este una din principalele cauze care duca la disparitia prezentei pastravilor in multe locuri; poate sa fie si alta cauza :cleanul sau bibanul, insa clar, tot omul este cea mai periculoasa specie pentru pastrav si in special pentru pescuit sportiv.
Eu unul sincer incerc (si reusesc) :lol: sa pescuiesc destul de des si nu ma feresc sa retin 1-2-3 pesti daca am pofta de un gust natural (nu pastravarii sau supermarket) dar cu toate astea nu accept sub nici o forma pescuitul Ilegal (stiu pe altii care nu au nimic impotriva) si nu au murit toti.... inca :D

Fir Intins !

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 12 Mai 2010, 21:43

Am fost in data de 3 mai pe Crisul Repede, in zonaBalanca- Bratca. Dimineata am incercat la naluci reactive, dupa ce a iesit soarele am trecut pe fly, iar dupa amiaza am trecut din nou pe reactive.
In prima parte a zilei am pescuit in zona Balanca, unde se pescuia fara jena cu momeli naturale. Dupa amiaza, am mers in amonte, in zona Bratca, unde am ramas pana seara(ap orele20)
Pe sfarsitul partidei apar doi muscari, iar unul dintre ei se recomanda a fi vicele AJVPS Bihor, Dejeu. Omul imi da binete, iar eu ii raspund la fel. Apoi urmeaza o intrebare cam ciudata: Ce faci?(asta in sensul in care eu eram cu lanseta in mana). Bine-n-teles ca raspunsul a fost: Pescuiesc. Apoi urmeaza o discutie mai lunga, despre ce permis am si aud pentru prima data de protocol. D-l Dejeu, sustinea cu tarie ca este "apa lor", si ca eu nu am drept de pescuit acolo, apoi mai spune ca nu este voie sa se pescuiasca pe acele ape, decat cu lanseta+snur+musca, ca, cica tripla de la naluca ajunge in branhii si pestii ar avea de suferit. Ii explic, ca sunt sanse foarte mici ca tripla sa ajunga pana la branhii, si ca mai bine ar avea grija de cei care pescuiesc mai in amonte cu 50m cu naturale, si de niste rromi care pescuiau in aval la 100m tot cu naturale, si care probabil nu au nici permis. Pana la urma, toata discutia a fost pe un ton civilizat, pt ca eram pe punct de plecare oricum. As fi curios daca si altii au avut experiente asemanatoare in zona

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 13 Mai 2010, 07:32

Din pacate, in aceasta tara fara autoritati ferme si legi clare toata lumea poate sa revendice orice. La fel ca pe Varsolt unde cei de la AJVPS Zalau au impresia ca domeniul public le apartine, si cei de la AJVPS Bihor se tot lauda pe diferite forumuri ca domeniul public le apartine. Incercari de intimidare sunt si vor fi, din pacate in loc sa ia masuri impotriva braconierilor, ei se leaga de cei care sunt in legalitate pentru ca e mai simplu.

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 13 Mai 2010, 10:56

[quote="iovys"]Am fost in data de 3 mai pe Crisul Repede, in zonaBalanca- Bratca. Dimineata am incercat la naluci reactive, dupa ce a iesit soarele am trecut pe fly, iar dupa amiaza am trecut din nou pe reactive.
Salut,
Ceea ce ai relatat tu este situatia comparabila cu 2 oi (fara suparare) care se bat pe un brat de iarba (peste) intre o haita de lupi (tigani fara permis etc) ; ma rog sa se schimbe ceva in bine in aceasta privinta sau sa se modifice si sa nu se schimbe cum a zis cineva.
Decat schimbari in rau e mai bine asa ca mai sunt sanse (10%) sa poti practica un pescuit sportiv/recreativ fara sa te traga cineva de maneca sa spuna ca nu ai dreptul sa pescuiesti (desi sunt ape publice).

Fir Intins!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Mai 2010, 11:20

Decat sa pacalesc 10 pastravi la rama, prefer unu la vobler.[/quote]

Bine ar fi daca s-ar gandi mai multi ca tine ..... din pacate sunt rauri unde se da la pastrav doar cu rama ....

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 13 Mai 2010, 11:26

Salut,
Cine a fost recent la pescuit? :lol:

Intrebarea serioasa: Care a fost pe la Belis la un pescuit sa ne spuna cu ce a incercat, unde si ce "trofee" a prins? :P

Astept noutati de la voi pescari sportivi.

Fir intins !

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 13 Mai 2010, 11:29

iovys scrie: D-l Dejeu, sustinea cu tarie ca este "apa lor", si ca eu nu am drept de pescuit acolo,
Data viitoare sa iei cu tine comunicatul de presa cu privire la conditiile de practicare a pescuitului sportiv in habtatele piscicole naturale listat de pe site-ul ANPA ca poate domnul Dejeu nu are internet :P

Scrie răspuns