pastravul.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 29 Iul 2009, 13:25

Dragi puristi, puritani , purisani, animale, animalute... ma prieteni care sunteti voi pescari, m-ai inteles.?!

Inainte sa-l faceti badaran pe om sau sa-l faceti animal pe domn explicati-i ca la pluta se poate numai cu momeala naturala in cazul in care nu ati dat la nimfa cu pluta. Ca mai era unu care dadea cu silicoane la salau, pescuind la stationar cu plumb culisant si punea bambina sa vada cand ii trage. Dupa ce ii explicati asta ii mai explicati ca nu se pescuieste legal la pastrav cu momeli naturale. Eu cred ca domnul chiar nu stia si bine a facut ca a intrebat.

Inafara de asta mai stiu eu pe unii, nu spui cine, persoane importante, care se dau mari spinneri si pescari sportivi, cu tot felul de pretentii, competitii si echipe, dar care cand se presupune ca nu-i vede nimeni, toarna totul la ghiozdan. Nici nu ar fi asa mare bai daca dup-aia nu ar nega si nu s-ar mai si supara sau bosumfla.

Astea fiind spuse, ii dau dreptate lui fario intr-un fel. Degeaba ne tot agitam sa facem morala si sa dam lectii de etica pe balta. Prima data sa ne asiguram ca noi suntem mai breji si apoi daca tot o facem sa o facem intr-un fel in care omul intelege, chiar daca de multe ori trebuie sa spunem varianta lunga a povestii. Daca il luam direct la injuraturi si picioare prin dos o sa ne auzim noi de doua ori mai multe, o sa fim facuti puritani si "san"-i, pe cand efectul de corectare al apucaturii animalice este zero. Da scandal iese garantat, mai ceva ca atunci cand se intalneste Diaconescu cu Lazarus. Sper ca n-am fost prea "sfatos".

La pastrav cu artificiale, da? Numai artificiale! Asta daca vorbim de pescuit. Daca vorbim de bagat la matz si vandut peste, indeletniciri des intalnite in Romania, puteti sa nu mai tineti cont de nimic dar la fel de bine sa nici nu va obositi sa postati pe un forum de pescuit SPORTIV cum ii spune numele. M-ai inteles?

P.S. Fir intins!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Apr 2010, 20:07

Ieri, sambata 24 aprilie 2010, am facut magica "deschidere" la pastrav, nu am mai avut rabdare inca o saptamana...scuzati, asta e, unii sunt mai calmi altii nu!
Am fost cu un amic intai vreo 3 ore pe Prahova intre Sinaia si Busteni si in zona de varsare a unui parau, am dat intai cu linguri rotative, vobler apoi cu rama si viermusi. Nici o miscare, cred ca apa e inca rece si semi-tulbure, debitul cam dublu fata de lunile de vara (cca 5,5 m.c. fata de 2,5 mc in august. In schimb am vazut cativa boisteni in baltutele de langa maluri si un pastrav fugind spre mijlocul apei dupa ce ma vazuse.
Apoi am plecat pana la Paraul Rece in drumul dintre Predeal si Rajnov. Am pescuit vreo 2 ore pe acel parau si am reusit sa agatz un pistruiat de 20 cm cu rotativa mepps nr 1, aurie, pe fir 0.16. Din pacate paraul e plin de gunoaie aruncate de "turisti", inclusiv un televizor si un...pat vechi cu droturi! Un sfat: nu beti apa oricat de sete v-ar fi, era si un dead dog acolo! :lol: In fine, am ajuns si in Cheile Rijnoavei pe paraul Rijnoava, zona "gospodarita" teoretic de primaria Rijnov. Un pescuit de 1 ora mi-a adus 2 pastraviori (12-17 cm) luati la naturale, ambii eliberati cu grija si raniti doar in buza. Si aici resturile "civilizatiei" se vedeau pe maluri si in apa! Cam asta e, sper ca luna mai sa fie mai generoasa cu mine in ce priveste pastraviorii.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 26 Apr 2010, 15:47

:D Fario, ce-ti mai place sa calci pe bec.....

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Apr 2010, 21:31

D_ali scrie::D Fario, ce-ti mai place sa calci pe bec.....
Hehe! Ce rost avea sa astept inca o saptamana cand vremea va fi urata, pescari cata frunza si iarba plus grataragii si manelisti etc. Am mai intalnit un singur pescar in Cheile Rijnoavei iar angajatul Primariei Rijnov, dupa ce a incasat "taxa ecologica" nu a suflat un cuvant ca ar fi prohibitie! Deci de ce sa fiu mai catolic decat papa? :lol:

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 27 Apr 2010, 07:36

:D Fario...nu cobi...macar sa nu ploua :D , caci de manelisti si grataragii nu prea vad cum o sa scapam...(chiar,in general vorbind) :?
Observ ca sunt pareri impartite in ceea ce priveste sportivitatea in pescuit si asta e chiar ok, de la "puristi" la "moderati"...poate pana la "jepcari".
Personal, cred in eliberarea pestilor sau in retinerea acestora cu moderatie (multa moderatie) mai mult decat respectarea cu strictete a unor reguli (legi), care nu intotdeauna sunt neaparat si bune...(e o parere)
Pe alta parte, pot fi de acord cu "puristii", ca incalcand o regula, macar la nivel principial, te poti confunda la un moment dat cu un braconier...(poate e prea dur!)'
...Nu stiu daca nu cumva regula cu "deschisul" pe 1 Mai ii acopera mai mult pe cei "certati cu legea", decat sa vina in sprijinul pescarului "amator" si as prefera, de exemplu, sa vad mai multe "organe" care sunt platite sa apare regula asta chiar acolo, pe malul apei...

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 27 Apr 2010, 10:48

Fario poti cobii cat vrei ca eu ma duc la Pastrav pe 1 Mai si daca NINGE :lol: ( macar sa ud mustele daca nu alceva ). Am asteptat prea mult si nu mai am rabdare. Referitor la paznici de pescuit stati linistiti ca nu i-si misca hoiturile pentru 2-3 pesti daca ar fi ceva lemn de furat de unde sa le iasa euroiiiii atuci sa vedeti :evil: .

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 30 Apr 2010, 06:47

[quote="pastravarul 77"]Fario poti cobii cat vrei ca eu ma duc la Pastrav pe 1 Mai si daca NINGE :lol: ( macar sa ud mustele daca nu alceva ). Am asteptat prea mult si nu mai am rabdare.

Intradevar am asteptat prea mult, dar, un asemenea peste merita sa fie lasat in pace pentru frumusetea lui, pentru locurile unde salasluiesc facand ca pescuitul sportiv la pastrav sa ramana o adevarata aventura :D


Ps. Sport nerecomandat cardiacilor, pentruca fiind din ce in ce mai rar ar putea avea un soc la prinderea unui exemplar : :shock:

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 30 Apr 2010, 08:05

Ha Ha Ha .. :lol: :lol: :lol: . asta cu cardiacii e bunaaaaaa.
La pastrav fiecare iesire e o aventura. Pentru ca e pestele care nu se poate prinde ''din drum'' si nu se gaseste in fiecare ''baltoaca''.
La noapte nici nu pot dormi de grija pentru maine......
Eu va doresc la toti impatimitii de munte SNURURI INTINSE. :lol:

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 30 Apr 2010, 09:43

:D :D :D
...dormi linistit STATUL "vegheaza"...
...no, si eu astept ziua de maine, sper sa vad pistrui in fata... :wink:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 30 Apr 2010, 11:58

Maine nu pot ajunge la pastrav,cu toate k raul e la 5 min de mine,dar duminik ii rup botu:)

Scrie răspuns