pastravul.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 25 Iun 2009, 13:02

DiViNiTi scrie:ffeerroommoonn :shock:
pai si nu gasim un atractant de genu?;;) sa dam pe voblere
Iei o cutie cu rame si da 2-3 lansari stivesti o rama pe vobler. :lol: Sau iti prepari un "suc" natural de acasa, sa nu mai pierzi timpu. La mixer cred ca ies ok. :lol:

Avatar utilizator
DiViNiTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 156
Membru din: 06 Mai 2008, 08:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de DiViNiTi » 25 Iun 2009, 14:22

buna asta :lol: sa adaug si conservanti la reteta? :lol:
-=pestele rapitor este prea pretios pentru a fi prins o singura data=-

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Iun 2009, 15:10

DiViNiTi scrie:buna asta :lol: sa adaug si conservanti la reteta? :lol:
Oho, ii fain! Daca ne imprumuta Dan Bobei mixerul lui promitem sa il folosim moderat si sa il aducem inapoi spalat, ca nou! :lol:
Stiu ca rama emana un anumit miros dar uite ca sunt zile si ape unde nici un pastrav nu se lasa atras de o asemenea momeala. Rar, ce e drept dar se intampla. Prin 2006 eram pe Raul Mare la vreo 15 km aval de lacul Gura Apei. 2 ore de dat steril la rama apoi prind cateva lacuste pe pajiste si in 30 de minute aveam 3 pastravi de talie regulamentara! Asadar, feromonul de lacusta e mai bun ca ala de rama, pe ape limpezi si mai calde. Se zice ca pe apa tulbure pestele simte momeala prin linia laterala, adica acea momeala care produce vibratii. Oare asa o fi?

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 25 Iun 2009, 17:30

Feromonii sunt niste hormoni de fapt. Emanati in exterior de obicei pentru a atrage perechea in perioada de reproducere. Ceea ce elimina rama sau lacusta sau alta vietate este hemolimfa, sangele ei. Asta ii atrage de fapt. Preferinta rama/lacusta tine mai mult ca sigur de hrana naturala care predomina in sezonul respectiv.

Desi parerea mea personala si subiectiva ar fii ca musca, voblerul, rotativa, sunt niste jucarii mai potrivite noua, pescarilor sportivi de rapitor. Hai sa lasam momelile naturale celor care vor cu orice pret sa prinda, nu celor care vor sa se bucure de relaxarea naturii, observarea pestelui in mediul sau si eventual capura, desigur. Adica de pescuit in toata frumusetea lui. :wink:

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 25 Iun 2009, 18:19

DiViNiTi scrie:ffeerroommoonn :shock:
pai si nu gasim un atractant de genu?;;) sa dam pe voblere
ar fi super....da eu stiu cum faci sa se pastreze aroma mai mult timp...:D

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 25 Iun 2009, 19:21

Domnilor, scuzata-mi fie interventia, insa eu am invatat asa: la salau se da cu plastice, asta se cheama pescuit sportiv si "modern" de salau, desi se prinde si la baboi, bucatica, japca etc.; la stiuca se da cu linguri, voblere sau plastice, desi ar intra ea si la carasel agatat pe ancora si la alte barbarisme; tot asa, la pastrav se da cu fly, cu voblere sau cu linguri, nu ca n-ar pofti el si la rama, scorobete, verdete, musca de arin, lacusta, carabush, curent etc.

Astea-s regulile si, pentru mine, asta e diferenta intre a pescui sportiv (ceea ce cateodata poate insemna chiar mai putin decat a pescui legal, ca tot reeditam o lege de prin 1973) si a prinde peste. Acuma, depinde de fiecare ce-si propune. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, mai ales ca-s pescari mari pe aici, pe care-i respect

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 25 Iun 2009, 19:44

Fario_nebunu scrie:
DiViNiTi scrie:buna asta :lol: sa adaug si conservanti la reteta? :lol:
Oho, ii fain! Daca ne imprumuta Dan Bobei mixerul lui promitem sa il folosim moderat si sa il aducem inapoi spalat, ca nou! :lol:
Eu la strivesc direct pe bobler. :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Iun 2009, 09:17

dan bobei scrie:
Fario_nebunu scrie:
DiViNiTi scrie:buna asta :lol: sa adaug si conservanti la reteta? :lol:
Oho, ii fain! Daca ne imprumuta Dan Bobei mixerul lui promitem sa il folosim moderat si sa il aducem inapoi spalat, ca nou! :lol:
Eu la strivesc direct pe bobler. :lol:
Cat sadism, domnule, cata lipsa de consideratie fata de bietele animalutze! Eu macar le trag in tzeapa pe carlige subtiti, VMC, dar sa la zdrobesti de vobler, asta e ca trasul pe roata! :lol: Horia Closca si Crisan....noroc cu istoria ca e e mama cunoasterii! Dane, acum ii telefonez lui Brigitte Bardot!

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 28 Iun 2009, 18:50

:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 29 Iun 2009, 10:38

dan bobei scrie:
Fario_nebunu scrie:
DiViNiTi scrie:buna asta :lol: sa adaug si conservanti la reteta? :lol:
Oho, ii fain! Daca ne imprumuta Dan Bobei mixerul lui promitem sa il folosim moderat si sa il aducem inapoi spalat, ca nou! :lol:
Eu la strivesc direct pe bobler. :lol:
De aia te vede omu ca sari in sus de bucurie ......cand tu defapt atunci pui rama pe bobler si te asiguri ca se impregneaza mirosul pe el.

Iti dai seama ce am prinde cu bocancii tai, la cate rame au fost strivite cu ei :shock:

Scrie răspuns