pastravul.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 22 Iun 2009, 22:58

stiu, stiu.... :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 23 Iun 2009, 07:51

CaTaLinZIF scrie:stiu, stiu.... :lol:
Vezi Cataline? Si ursul prinde somoni si pastravi la cascade, fara momeli artificiale dar cu instrumente interzise de lege - ghearele - si nimeni nu se crizeaza. :lol: Ia sa vina colegii mei muscari sau spineri puristi si cand il vad pe Mos Martin cu pastravul in gheare sa incerce sa ii explice ca nu e legal (nuy are permis) si nu e etic (foloseste instrumente interzise). Oare l-or convinge sau ii face sireturi? :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 23 Iun 2009, 07:58

CaTaLinZIF scrie:
Oofff doamne....fie cum zici tu domnule....:)o sa incerc sa ma abtin la naturale....dar in acelasi timp cred ca il si bat mar pe primul care il vad ca vine cu lasa langa mine sau cu mai stiu eu ce.....:D
Decat sa te chinui steril cu nalucile sau mustele pe un parau mic si plin de vegetatie unde sansa de a agatza astfel un pastrav e mica, macar pui lacusta aia naturala, prinzi 3-4 pesti si pastrezi maxim 1 mai mare. In felul asta ai avut parte de actiune ca doar de aia mergi la pescuit de pastrav. Crede-ma ca am incercat spinning pe paraie f mici unde cascadele erau cat de cat adancutze (30-50 cm). E dificil, se poate prinde dar trebuuie o tehnica excelenta ca sa lansezi exact la inceputuul bulboanei (in spuma) si din 2 manivele sa traversezi zona. De regula atacul e f brusc (atentie la frana cand ai fir subtire) si pastravul fie scapa fie e aruncat cu putere pe mal din intepare. Mai exista riscul sa ti-l arunci in cap sau intre ochi, :lol: depinde cum indrepti lanseta la aruncare. Si grija mare, stiu pe unul care si-a dat cu lingurita rotativa in ochi de si l-a invinetit! Se agatatse pe fundul apei si el a tras, a tras...

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 23 Iun 2009, 17:59

Fario_nebunu scrie:
CaTaLinZIF scrie:
Oofff doamne....fie cum zici tu domnule....:)o sa incerc sa ma abtin la naturale....dar in acelasi timp cred ca il si bat mar pe primul care il vad ca vine cu lasa langa mine sau cu mai stiu eu ce.....:D
Decat sa te chinui steril cu nalucile sau mustele pe un parau mic si plin de vegetatie unde sansa de a agatza astfel un pastrav e mica, macar pui lacusta aia naturala, prinzi 3-4 pesti si pastrezi maxim 1 mai mare. In felul asta ai avut parte de actiune ca doar de aia mergi la pescuit de pastrav. Crede-ma ca am incercat spinning pe paraie f mici unde cascadele erau cat de cat adancutze (30-50 cm). E dificil, se poate prinde dar trebuuie o tehnica excelenta ca sa lansezi exact la inceputuul bulboanei (in spuma) si din 2 manivele sa traversezi zona. De regula atacul e f brusc (atentie la frana cand ai fir subtire) si pastravul fie scapa fie e aruncat cu putere pe mal din intepare. Mai exista riscul sa ti-l arunci in cap sau intre ochi, :lol: depinde cum indrepti lanseta la aruncare. Si grija mare, stiu pe unul care si-a dat cu lingurita rotativa in ochi de si l-a invinetit! Se agatatse pe fundul apei si el a tras, a tras...
Tare de tot....si eu era sa-mi scot un ochi cand ma jucat cu scula de muscarit, eram la inceputuri si ma invatam sa lansez....halal invatat....nu mi-a trecut prin cap sa ma invat fara musca legata :lol: :lol: :lol:

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 23 Iun 2009, 18:00

Fario_nebunu scrie:
CaTaLinZIF scrie:stiu, stiu.... :lol:
Vezi Cataline? Si ursul prinde somoni si pastravi la cascade, fara momeli artificiale dar cu instrumente interzise de lege - ghearele - si nimeni nu se crizeaza. :lol: Ia sa vina colegii mei muscari sau spineri puristi si cand il vad pe Mos Martin cu pastravul in gheare sa incerce sa ii explice ca nu e legal (nuy are permis) si nu e etic (foloseste instrumente interzise). Oare l-or convinge sau ii face sireturi? :lol:
Aleg varianta cu sireturile.... :lol:

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 23 Iun 2009, 20:57

Nu cred ca are cineva treaba cu ursul,are de regula cu alte" animale"!

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 23 Iun 2009, 21:03

Personal prefer sa fiu "purist"si consider ca in general cei care folosesc momeli naturale la pastrav mai dau din cand in cand si la generator se lasa ei asa dusi de firul apei.In ultimul rand stiu ca in lege pescuitul la naturala la salmonide e interzis,nu ca ar conta foarte mult-vorba aia:noi suntem Romani!!

Avatar utilizator
DiViNiTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 156
Membru din: 06 Mai 2008, 08:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de DiViNiTi » 25 Iun 2009, 10:10

o intrebare din curiozitate...prin ce metoda e detectata o rama in carlig pe o apa tulbure de catre un pastrav si daca e posibil "construirea" unei rame artificiale. :D
-=pestele rapitor este prea pretios pentru a fi prins o singura data=-

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de arapaima » 25 Iun 2009, 11:19

salut.exista imitatii de rame destul de simple si realistice care se numesc din cate stiu eu San Juan Worm.oricum ideea este ca se poate imita destul de usor o rama.in privinta felului in care un pastrav detecteaza o rama este si mai simplu:ramele emana un feromon care este detectat de toti pestii pe orice apa fie tulbure sau nu.daca ai pescuit la rama este imposibil sa nu fi simtit si tu parfumul ramei :lol: :lol:


snur intins...

Avatar utilizator
DiViNiTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 156
Membru din: 06 Mai 2008, 08:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de DiViNiTi » 25 Iun 2009, 11:58

ffeerroommoonn :shock:
pai si nu gasim un atractant de genu?;;) sa dam pe voblere
-=pestele rapitor este prea pretios pentru a fi prins o singura data=-

Scrie răspuns