Pastravi Curcubei

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 18:12

MeHigh scrie:Kekekkek... pe mine nu ma deranjeaza deloc! Chiar ma distrez copios!
Am ras una buna! Merci Kunti ( nu te supara da prea lung shi complicat e numele asha ca tzi-o scurtez).
banuiesc ca datorita faptului ca ti-am raspuns cu vorba buna la inceput si ti sa urcat la cap ... vad ca contiinui sa fi nepoliticos si ironic...
tu culmea ridicolului incerci cumva sa ma faci pe mine ridicol ? :lol:

din partea mea poti pretinde ca esti amuzat in continuare...
MeHigh scrie:Trecand peste fazele istorice unde nu am chef sa ma bag (chiar daca sunt licentziat shi in shtiintze politice ... sau tocmai din cauza asta) shi sa trecem la pescuit:
Unu la mana: dau la vobler sa pacalesc un pastravan sa-l mushte,
mda ! am vazut in film cum ii pacalesti ! :lol:
MeHigh scrie:peshtele ataca voblerul meu, eu intzep, apoi mi se falfaie daca se agatza de anus, tzeasta sau obraz, l-am prins!
falfiinduse demonstrezi grad inalt de moralitate si de sens comun

bah ... da-ou draqu de treaba... dupa atitea pagini tot insisisti ca â€

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 05 Iul 2008, 21:33

Hmmm, cu parere de rau, desi e unu din cele mai lungi mesaje, posibil cel mai lung....
Deci kuintautti, greseala strategica, parerea mea, trebuia s-o dai pe misto.
Asa ai raspuns numa la citate scoase din context care te avantajau.
No acu pe bune, uite de exemplu fix io am loat unu din cei mai mari pesti ai mei agatzat de cap. Deci habar n-am ce s-a intamplat acolo, chestia e ca mi-a dat, adica a atacat fara drept de apel, in traducere a venit el la mine nu io la el, am intepat, drill, alea, alea, l-am scos, pozat, mancat, mare pescar.
Dupa logica lu kuintautti sunt jepcar. No problemo, accept epitetu, de-abia astept sa mai iau unu tot asa. :twisted:
Da ma intreb si io ca sa lamurim dreacu odata treba asta cu japca.
Daca pestele a binevoit sa dea cu cu capu, coada, spinarea, antebratzu, femuru, pectoralu sau sterno-cleido-mastoidianu in bobleru meu ce vina am io? Poate asa a vrut el sa atace, nu? Adica mi se pare mai credibil ca a ratat el ceva in atac sau a atacat atipic decat faza ca a venit bobleru ala zbarnaind ca toti dracii si l-a suprins de dorsala pe bietu pastrav care tocmai pastea linistit alaturi de o cireada de chinezi si nu vedea nu auzea, nici prin cap nu ii trecea...
Hai sa mai si gandim, un rapitor (deci vorbim de rapitori, da?)e construit sa detecteze tot ce misca in apa, cum dreac sa-l surprinda si sa-l mai si agatze un bobler??? Deci aceeasi rapitori pe care ca sa-i prinzi tre sa ajustezi naluca la nivel de detaliu, adica tre sa pui un bobler mai mic cu un cm, sa dai cu shad verde gliter in loc de verde simplu, tre sa bagi uscata nr. 16 cu CDC , ca aia nr. 14 ti-o refuza, fir de .14 in loc de .18 adica pesti care detecteaza cele mai mici detalii se lasa intepati cu nonsalanta de ditati bobleru ...
Sa zicem ca la plastice moi ar fi ceva sanse, desi...
De mentionat ca japcarii vero, adica aia cu scule de japca si intentie de japca se concentreaza pe sportu asta iarna, adica in perioada cand pestii sunt letargici si au simturile mai amortite. In plus, in general se prind pesti pasnici mari, care desi detecteaza minunatia venind prin apa, o ignora, cam ca hipopotamii care sa lasa ciuguliti de pasari. La dimensiunile alea nu mai au dusmani naturali.
Io zic ca e mai rationala varianta cu atacu ratat, atac atipic sau ceva accident in drill decat asa zisa japca neintentionata.
Cu posibilele exceptii de rigoare.
Care confirma regula.
:D :D
Ultima oară modificat 05 Iul 2008, 22:16 de către Tavi, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 05 Iul 2008, 21:51

Am prins la popper o marlita agatata de opercul, tot japca e? La inceput am crezut ca e mioapa dar dup-aia mi-am dat seama ca a orbit-o soarele, ca avea shapca invers in cap.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8221
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 05 Iul 2008, 22:18

Nu mai pot, mi se face rau. Sa ma impuste cineva pls. Repedeeeeeee :lol1:

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 22:26

Tavi scrie:Hmmm, cu parere de rau, desi e unu din cele mai lungi mesaje, posibil cel mai lung....
Deci kuintautti, greseala strategica, parerea mea, trebuia s-o dai pe misto.
aici iti dau dreptate ! deh simptomele din lipsa de alcol …

incerc sa ma las de tot caci partial nu tine ! am incercat cu soft drinks si mai tare ma enervat !
Tavi scrie:Asa ai raspuns numa la citate scoase din context care te avantajau.
foarte adevarat si asta !
Tavi scrie:No acu pe bune, uite de exemplu fix io am loat unu din cei mai mari pesti ai mei agatzat de cap. Deci habar n-am ce s-a intamplat acolo, chestia e ca mi-a dat, adica a atacat fara drept de apel, in traducere a venit el la mine nu io la el, am intepat, drill, alea, alea, l-am scos, pozat, mancat, mare pescar.
:lol:
Tavi scrie:Dupa logica lu kuintautti sunt jepcar. No problemo, accept epitetu, de-abia astept sa mai iau unu tot asa. :twisted:
come on man... nu e doar logica mea... cite filme ai vazut tu pi discaveri sau in alte parti cu pescari strainezi care se fotogarfiaza mindri cu pesti agatati din iexterior ?

eu ? nici unu !
Tavi scrie:Da ma intreb si io ca sa lamurim dreacu odata treba asta cu japca.
Daca pestele a binevoit sa dea cu cu capu, coada, spinarea, antebratzu, femuru, pectoralu sau sterno-cleido-mastoidianu in bobleru meu ce vina am io?
:lol: al draqu peste ! ... ce binevoitor e ! :lol:

dupa cum spune logica psihopata nu ai Tavi nici o vina daca iei involuntar! dar daca te decizi sa il opresti sari gardu !

daca esti incepator si naiv e ok ... eu cel putin inteleg ! iar daca esti iexperimentat cu vechime in domeniu si il sari gratios glumind e si aia inteleasa…:lol:

mare grija sa nu sari gardu cu fumuuri in nas de mare pescar ca te fac alti dulai zdrente !

mai rau faci daca te mindresti cu asta ! eu practic aia dispretuiesc si critic !

e greu sa accepti faptul ca nu e captura ? io zic ca pesti am prins si voi mai prinde... de ce sa ma incapatinez socotind orice zimbet capatat ca pe un **** sigur ?
Tavi scrie:Poate asa a vrut el sa atace, nu? Adica mi se pare mai credibil ca a ratat el ceva in atac sau a atacat atipic decat faza ca a venit bobleru ala zbarnaind ca toti dracii si l-a suprins de dorsala pe bietu pastrav care tocmai pastea linistit alaturi de o cireada de chinezi si nu vedea nu auzea, nici prin cap nu ii trecea...
:lol:

in principiu tocmai asta face regula… elimina moduri de interpretare si atitudini !

intentia , bunul simt si altele de genul asta...

iexterior = japca = no headache = simplu !
Tavi scrie:Hai sa mai si gandim, un rapitor (deci vorbim de rapiori, da?)e construit sa detecteze tot ce misca in apa, cum dreac sa-l surprinda si sa-l mai si agatze un bobler???
Sa zicem ca la plastice moi ar fi ceva sanse, desi...
:lol: esti pus pe glume rau ! :lol:

deci dupa teoria ta unele naluci pot surprinde “the machineâ€

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 22:28

XquiZZiT scrie:Am prins la popper o marlita agatata de opercul, tot japca e? .
da !

ai neclaritati ?

locuiesc in Espoo !

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 22:30

dan bobei scrie:Nu mai pot, mi se face rau. Sa ma impuste cineva pls. Repedeeeeeee :lol1:
:lol:

te-as scapa eu de cosmar dar n.am cu ce sa te impusc...

accepti varianta sa fi stragulat ?

e mai ieftin ! :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 05 Iul 2008, 22:35

kuintautti, iti admir rabdarea :P
let's rock
defineste, te rog, stiintific si exhaustiv japca ca sa discutam concret

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 05 Iul 2008, 22:44

maine merg la peshte din nou, si numa de-al naibii o sa insist pe naluci de suprafata. daca se repeta fenomenu o sa o intreb care pe care a atacat, ea pe popper sau invers.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 22:47

Tavi m-am prins ! :lol:

acu mirosi ca dulaii lipsa de inspiratie dobindita pe vremuri prin troscau :lol:

la de alea stintifice nu ma bag... :lol:

simplu...cheste agatat numa din iexterior = japca

japca poate fi involuntara cind pescarul cinstit agata pesti de unde nu musca...

bagativa mintile in cap !...

pesti musca cu gura ! :lol:

care nu musca cu gura nu e captura !

deci atentie ! ferea ! nu va dati mari pescari cu pesti luati la japca !

japca poate fi voluntara.... adica n-are rost sa o descriu ! :lol:

Închis