Pastravi Curcubei

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 05 Iul 2008, 09:08

mai kuintautti sunt tare dezamagit de comportamentul tau. Dai linku ca sa ne arati cum stii tu injura pe forum?? Eu stiam ca forumul e pt discutii amicale, chiar daca in contradictoriu nu pt a ne descarca nervii in exces. Sau asa e mai simplu cand nu ne convine ceva incepem cu mortii, ranitii, originile etc...
Tie nu ti s-a intamplat niciodata sa agati accidental un peste? Si aia se cheama japca? :roll: Hai sa fim seriosi. Japca e un act voluntar nu o agatare accidentala a unuia sau mai multi pesti in timpul unei partide de pescuit sportiv (spining, stationar)

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 09:33

SF scrie:
kuintautti scrie:
dar rezultautl este ca a luat totusi la japca . :lol:
Mai K :lol: , parca am lamurita asta cu japca , in sensu ca japca presupune o actiune voluntara . Ce propui , sa ne lasam de peste pentru ca exista riscu sa agatam vreun peste pe dinafara . Un sportiv ca tine ar fi oare in stare :lol: :lol: ?
Mai SF :lol: si io am crezut ca sa lamurit treaba cu japca ( mai ales ca fiecare in sinea lui stie cei aia ! :lol: )

Acu bagi si tu un ricoseu... de la ce zic eu ca : un pescar sportiv nu considera captura pestele luat la japca si pina a ne lasa de pasiune e un adevarat labirint al gindurilor :lol:

iexemplu… daca mergi cu masina si dintre masinile parcate pe dreapta iti sare in fata un copil si il calci… clar e involuntar din partea ta ! ca doar tu nu ai vrut ! dar oare pt ca tu nu ai vrut … copilul nu e accidentat ? oare nu rezultatul conteaza ? ce faci ? din cauza asta nu mai conduci in viata ta ?
SF scrie: In cazu in care o sa vi iar cu textele alea :lol: :lol: cu un singur cirlig , deci iti zic de pe acuma ca nu tine :lol: . Amu-s vreo trei ani , pe vremea cind aveam timp in alt stil , si mai dadeam la surf-cast , m-o pus dracu sa bag textil pe mulineta . Sa vezi minune , 2 din 5 veneau agatati de burta , prin coaste aveau cirligu , si asta ca dadeam cu 2 cirlige legal , cu rima de mare . Plumbu greu , rime de mare , elasticitate zero , cind atingea cirligu acolo raminea , vedeam trasatura pe bat misto :) .
Si acuma , de 2-3 ori pe an ma bag la varga , si scot citiva in fiecare partida pe dinafara , si asta ca nu-s psihopat sa intep nebuneste :lol: .
Deci daca mai ti minte discutiile vechi acu practic imi dai dreptate caci prin alegera sculelor tehnici si strategiei se poate influenta inmultind sau descreste numarul â€

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 09:47

MeHigh scrie:Ai dreptate Kuinttauti!
Eshti un sportiv desabarshit , fi zeul meu!
aaa... incerci sa fi din nou iritant ironic ?

ce legatura are comportamentul tau cu mine ? :lol:
MeHigh scrie:Aici e limita de 8 bucatzi dar nu i-am macelarit pe totzi pt ca erau prinshi din exteriorul limbii. Asha ca i-au pascut renii, poate pt ca erau prea mari (in jur de 1-2 kile). Imi pare rau shi imi regret fapta.
La voi sint reni care pasc curcubei ?
MeHigh scrie:In schimb voblerul e un fel di jig care blotoacari prin apa cu ancori pi burta el fiiiind tras pi orizontala sha nu smushit pi vierticala!

mda.... ca un adevarat iexpert conturezi frumos vobleru...
MeHigh scrie:Ieri seara mi-am intrebat un prieten din Cluj shi am auzit pt prima data de un cten luat la wobler... de burta. Nici el nu putea sa-shi explice cum , dar vad ca se ezista. Deci aici am greshit.
pt voi la Cluj totul e un adevarat mister
MeHigh scrie:Shi chiar daca o sa incerc sa urmez faturile unor sportivi de renume, tot n-o sa omor frumusetzile astea de pastraviorii.Vezi, uni dintre ei au trecut de 2 kile shi nu i-au mancat renii! !
apoi nu ... tu doar ii iei la japca si sticlinduti ochii jubilind in al noulea cer de bucurie te filmezi cu ei dindute mare pescar... savurind pe deplin momentul , plin de tine insuti ne realizind ridicolul situatiei...

de aici si pina a te fotografia cu pesti cumparati de la obor ca Taiconoe mai e juma de pas ! :lol: riespect ! :lol:

eu cind vorbeam de â€

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 09:54

luci_t scrie:mai kuintautti sunt tare dezamagit de comportamentul tau. Dai linku ca sa ne arati cum stii tu injura pe forum??
ai inteles gresit ! nu de aia am dat linkul ! am dat linkul ca sa vedeti si voi pina unde duce prostia umana la unii asa zisi â€

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 05 Iul 2008, 10:10

Am ajuns la impresionanta colectie de 6 voblere, 4 oscilante si 1673 de jiguri plus niste plastice.
Maine ma duc la Dunare cu sotia copilot in barca (i-am luat si vesta) si sper sa prind daca nu pastravi macar un avat si 5-6 salai ...

Sper ca unul din pesti sa fie la vobler... domeniu unde nu prea am experienta...

In rest, fir intins tuturor! fie in NZ, F, sau alte planete :wink:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 10:24

ovidiu scrie:http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=5805

si inca unu de la mine! hi-hi-hi!!!! fara numar!

A miscat firul, e mort! :D

Dar eu recunosc! Am vrut sa prind pestele ala! Chiar mi-a parut rau ca nu a avut 16-17kg sa umplu revistele cu el.... :wink:

Mihai, 2 cuvinte" super pastravi!
frate tu esti haios si ma bucur ca esti in stare sa glumesti pe situatie fara sa te enerveze comentarile la mishto si esti pe deasupra sincer ceea ce este din toata inima de apreciat !

nu se poate supara nimeni pe tine ! :lol:

uitinduma la poza ta si recitind din nou comentariile imi aduc aminte de un ren

renu dind la spinn fluga cu tub fly a luat un somon de coada... uitinduse la musca ... zice...

buna musca ! de asta tre sa mai fac ! :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 05 Iul 2008, 10:35

kuintautti scrie: daca intelegeai ce sa scris la linkul cu fotografia iti dadeai cu usurinta seama ca raspunsul meu a fo provocat !
deci... tu tot pe mine ma critici ? la adresa lui nu te vad sa comentezi... practic prin tacerea ta imi da de inteles ca esti de acord cu el...
da ! daca pestele este agatat doar din iexterior ... este luat la japca acidental sau intentionat indiferent de scule si locatie sau ce motive invocati fie ele sincere sau de alta natura
nu comentez aici la adresa lui pt ca el nu a postat aici si deci nu are sens sa-l critic daca nu citeste. Apoi voi poate aveti ceva de impartit. Nu am, de unde sa stiu. Eu m-am referit la ce ai scris tu, pt ca tu ai postat aici linku` si am vazut injuraturile tale:twisted:
A si hai sa nu ne luam de zona de provenienta a fiecaruia, fie ca e vorba de mihai sau de tine ,kuintautti. Desi trebuie sa te contrazic la ce ai zis de zona asta de vest a tarii. Daca e asa cum spui tu, de ce s-a umplut vestul tarii de moldoveni??? Ca e mai rau aici decat in moldova?
p.s. sa nu crezi ca am ceva cu moldovenii :lol:

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 05 Iul 2008, 11:11

luci_t scrie: nu comentez aici la adresa lui pt ca el nu a postat aici si deci nu are sens sa-l critic daca nu citeste.

:lol:

apoi nu ! tu doar iti crezi un motiv sa ma critici pe mine... :lol:

de unde sti ca nu citeste ?
luci_t scrie: Apoi voi poate aveti ceva de impartit. Nu am, de unde sa stiu.
nu avem ! atit doar ca dispretuiesc pe fata â€

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 05 Iul 2008, 11:32

[quote="kuintautti"]

Deci daca mai ti minte discutiile vechi acu practic imi dai dreptate caci prin alegera sculelor tehnici si strategiei se poate influenta inmultind sau descreste numarul â€

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 05 Iul 2008, 11:34

Nu tu ai inceput cu acuzele de japca? daca un peste e agatat accidental nu inseamna ca e luat la japca. Si tu ai inceput cu acuzele de japca.
Nici ce a postat cel care te-a provocat nu e corect. nu am spus nicaieri ca nu am citit ce a scris el Dar raspunsul tau m-a dezamagit :evil:
Ai vazut ca si ovidiu a postat un peste prin accidental? Sau si aia este tot japca 100% Hai acuza-l si pe el ca-i jepcar.
Daca mie imi face placere sa prin pesti cu mana de sub pietre, buturugi, etc sunt braconier??
da man ne-ati facut boieri :roll: dar noi inca v-a tinem acolo in est din banii nostri, din vest nu din banii alor vostri care lucreaza afara. Stii cati bani s-au intors in jud arad din banii cu care a contribuit la bugetul national in 2005? Doar 20% restul au fost redirectionati spre alte judete din estul si sudul tarii care au incheiat anul pe "minus" Dar faptul ca ai inceput sa te iei de zonele de provenienta a fiecaruia dintre noi este jenant.
p.s. ovidiu te rog sa ma ierti ca te-am bagat in discutie, dar na vreau sa vad daca e impartial :lol:

Închis