Pastravi Curcubei

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 04 Iul 2008, 10:41

MeHigh: cred ca cel mai bine e sa ignori comentariile rautacioase ale unora, si sa mai pui astfel de filmulete, pentru ca pana la urma sunt destui carora le face placere sa vada ca mai sunt si locuri din astea in lume, nu numa apele pustii de la noi. :)

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 04 Iul 2008, 11:17

Ei, stai linishtit Bondan ca doar ma mai distrez shi eu umpicutz.... mai am shi ocazia sa scriu in romaneste, deci e super.

Oare de unde e Kuintautty? Ca is tare curios!

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 04 Iul 2008, 11:25

Mishule eo zic asa... sa te superi... te incruntezi putin, trece vijelia... te superi mai mult, iti iei jucariile si plec la un pescuit de GT :lol: frate anu asta numai am nici o sansa da la anu dupe Bac te vizitez... sa'mi crape urmatoru cauciuc de nu! :D :twisted:

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 04 Iul 2008, 17:13

bondan scrie:Daca mehigh face braconaj pescuind la vobler si avand si agataturi accidentale, si totusi elibereaza pestele, pozele cu 4-6 pastravioi insirati pe iarba (deci clar omorati) cum sunt? :)

este adevarat ca el a eliberat pesti prinsi neregulamentar …. deci nu este braconier … este adevarat ca nu a dat intentionat la japca …

dar rezultautl este ca a luat totusi la japca . :lol:

cu usurinta puteai deduce asta daca erai in stare sa intelegi ce am scris inaintea de a posta mesaju

uite mesaju la care ma refeream … si se pare ca mai sint uni care gindesc ca mine...
kuintautti scrie:
allspark scrie: Se vede ca omul n-a dat la japca, dar cand iei pestele de spinare tot japca e. In cazul asta, involuntara.
Iexact !
deci bondan...

a ) spune unde il fac eu braconier ! citeazama !

b) explicami cum sint eu braconier daca nu incalc nici o regula sau regulament ! :lol:

Ce este amuzant ?

E amuzant ca se mandreste cu pesti clar luati la japca ! :lol: :lol: :lol: :lol:

asta ... persoane cu un grad minim de inteligenta il poate deduce cu f mare usurinta din urmatorul mesaj…
kuintautti scrie: nici una nici alta ! pe aici cind cineva ia involuntar un cheste la japca il eliberaza instant fara sa il considere captura cum se pare ca ai facut tu in film... in nici un caz nu se fotografiaza cu el si apoi ridica degetul mare in stilul " bun asa! " :lol: :lol:

bondan pe tine se pare ca te deranjeaza cind eu prind regulamentar cite 9 curcubei pe partida si ii omor pe toti… din care o parte ii fac cadou o parte ii maninc...

numa luna trecuta am prins peste 40 de curcubei intre 1kg si 2 kg

alta menire nu au pesti astia decit sa fie prinsi si mincati…. aici nu cresc prea mari in libertate si nici nu se inmultesc ! iar de lasat la reni io nu las ca nu sint solidar cu ei deci i-am luat pe toti ! :lol:

Nu iti prind pesti tai ! deci alt motiv decit o banala invidie tipic ardeleneasca nu vad...

spune drept ... nu cumva esti capitanul echipei de musca a Romaniei ?

nu cumva ai ramas cu cosmaruri de la campionatul mondial din Finlanda ?

cum dracu au dat gherle la rind una dupa alta chiar si cind si-au marit standu peste noapte ?

acu a fo idea cu maritul standului ? a ta ?

daca ma insel... imi cer ardeleneste conditionat scuze ! :lol:
allspark scrie:Recunoasteti nabii odata ca toti ati vrea sa dati in asemenea pastravi.

deci ... eu dau… si am prins la fiecare partida !
MeHigh scrie:Aaaaaa.... ok! Deci asta te deranja pe tine pana la urma! Peshtele.
pe mine nu ma deranjeaza mah nik ! ma amuzi ! atita tot ...
MeHigh scrie: Acolo la voi gura este foarte importanta! Parca vad la catzi peshti ai facut tu asha! Buahahahha!
apoi na … aici pestele tre sa manince cu gura… e prea complicat pt tine ? schimbi hoby-ul din cauza asta ?

Vrei sa insinuezi ca eu as fi la fel ca tine ?
MeHigh scrie: Eu in viatza mea nu am prins ceva la "japca involuntara"! De exemplu sa dau la pastrav cu voblerul shi sa prind crap sau alt peshte.
apoi na tu ai prins pastrav curcubeu... :lol:

trebuia musai sa intre alta specie ca sa o poti considera japca involuntara ? :lol:

dar acu imi vine sa te intreb de unde sti daca ai prins sau nu la japca involuntara daca nu o recunosti ca exista nici daca o vezi la televizor practicata de tine insuti ? :lol:
MeHigh scrie: Poate nu am noroc, poate nu dau "corect" cine shtie?! Nici chiar la soft plastic, unde se mai intampla faza (din cate am auzit din Romania, ca aici nu am auzit pe nimeni sa patzeasca asha ceva) nu mi s-a intamplat!
aha ! deci se pare ca ai auzit totusi ca se mai intimpla in Romania... dar nu acolo unde esti tu....

si ups tie nu ti sa intimplat ( decit in film... :lol: ) asa ca nu iti vine sa crezi ca totusi existaâ€

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 04 Iul 2008, 17:18

ba fratilor ce dracu sa inteleg de la voi ?

pe asta care intr-un film intreg a luat toti pesti la japca il felicitati si laudati...

la alte subiecte criticati pescari romani de peste zari ca prind peste pe cinstite... (nu numai la aia din spania ma refer... mai sint si alti... )

a dat draqu strechea´n voi ?

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 04 Iul 2008, 20:49

kuintautti scrie:ba fratilor ce dracu sa inteleg de la voi ?
ca:
"lucrurile nu sint ceea ce par a fi ! "
:lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 04 Iul 2008, 22:05


SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 05 Iul 2008, 00:43

kuintautti scrie:
dar rezultautl este ca a luat totusi la japca . :lol:
Mai K :lol: , parca am lamurita asta cu japca , in sensu ca japca presupune o actiune voluntara . Ce propui , sa ne lasam de peste pentru ca exista riscu sa agatam vreun peste pe dinafara . Un sportiv ca tine ar fi oare in stare :lol: :lol: ?

In cazu in care o sa vi iar cu textele alea :lol: :lol: cu un singur cirlig , deci iti zic de pe acuma ca nu tine :lol: . Amu-s vreo trei ani , pe vremea cind aveam timp in alt stil , si mai dadeam la surf-cast , m-o pus dracu sa bag textil pe mulineta . Sa vezi minune , 2 din 5 veneau agatati de burta , prin coaste aveau cirligu , si asta ca dadeam cu 2 cirlige legal , cu rima de mare . Plumbu greu , rime de mare , elasticitate zero , cind atingea cirligu acolo raminea , vedeam trasatura pe bat misto :) .
Si acuma , de 2-3 ori pe an ma bag la varga , si scot citiva in fiecare partida pe dinafara , si asta ca nu-s psihopat sa intep nebuneste :lol: .

Bine , ar mai exista posibilitatea sa zici ca tu nu dai cu cirlig , si te bazezi pe agresivitatea exagerata a pestilor pe care-i prinzi , si care se tin de naluca ca un pitbull , ca sa nu o apuce altu , si o lasa doar cind ajung deasupra minciocului :lol: :lol: :lol: .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 05 Iul 2008, 01:14

Ai dreptate Kuinttauti!
Eshti un sportiv desabarshit , fi zeul meu!
Aici e limita de 8 bucatzi dar nu i-am macelarit pe totzi pt ca erau prinshi din exteriorul limbii. Asha ca i-au pascut renii, poate pt ca erau prea mari (in jur de 1-2 kile). Imi pare rau shi imi regret fapta.
In schimb voblerul e un fel di jig care blotoacari prin apa cu ancori pi burta el fiiiind tras pi orizontala sha nu smushit pi vierticala!

Ieri seara mi-am intrebat un prieten din Cluj shi am auzit pt prima data de un cten luat la wobler... de burta. Nici el nu putea sa-shi explice cum , dar vad ca se ezista. Deci aici am greshit.

Shi chiar daca o sa incerc sa urmez faturile unor sportivi de renume, tot n-o sa omor frumusetzile astea de pastraviorii.Vezi, uni dintre ei au trecut de 2 kile shi nu i-au mancat renii!
Shi mai serios vorbind, domle eshti un sportiv de renume.... sa intzeleg ca ai omorat numai luna trecuta 40 de pastraviori intre 1 shi 2 kile? Hai sa zic ca 2 kile e un pastravior cat de cat in apele in care pescuim , dar aia de 1 kil sunt puioci. Shi numai ca sa intzi infunzi fatza, tzie shi la pretenarii tai!
Apai sa-tzi fier rushine! Cat peshte trebuie sa omori ca sa te linishteshti? Shi mai frizezi in mare sportiv! Lebede nu ai bagat la matz? Cap de bour pe steagul tzarii!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 05 Iul 2008, 08:54

kuintautti scrie:iote altu ! :lol: :lol: :lol: :lol:

http: //www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=6396
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=5805

si inca unu de la mine! hi-hi-hi!!!! fara numar!

A miscat firul, e mort! :D

Dar eu recunosc! Am vrut sa prind pestele ala! Chiar mi-a parut rau ca nu a avut 16-17kg sa umplu revistele cu el.... :wink:

Mihai, 2 cuvinte" super pastravi!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Închis