Pastravi Curcubei

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 03 Iul 2008, 20:50

Adi_ scrie:dumitre, te rog frumos, nu mai incepe iar cu aberatiile alea cu japca :x
poate am fo neclar...

primul cheste "prins" de pescarul cu palarie in filmul asta de la bun inceput se vede agatat doar de schinare ( eu il cred ... o fi cum a zis el ... dar nu se vede cum spune el in film ! :lol: )

urmatorul lui cheste e "prins" de operculul drept



deci Adi_ te rog eu pe tine sa lasi aberatiile :lol:

pare oarecum ciudat ca la unii le place "stilul" si isi felcitata confrati din aceiasi breasla... iar in acelasi timp pe forumul asta citesc replici pline de dispret la adresa altor romani de peste zari care prind peste pe cinstite... :lol:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 03 Iul 2008, 21:16

da mai dumitre, precis mihai a pus rapalele alea sa dea la japca, mai als ala de 13, nu? :twisted:

stiute fiind discutiile din trecut pe acest subiect, hai s-o lasam asa, nu are rost :wink:

ultima parte a mesajului tau n-am inteles-o, scuze :?

a, si inca ceva, ce aberatii am zis eu? :roll:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

allspark
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Iun 2008, 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de allspark » 03 Iul 2008, 21:39

Cre' ca aberatia era cand i-ai zis lui ca abereaza.

Se vede ca omul n-a dat la japca, dar cand iei pestele de spinare tot japca e. In cazul asta, involuntara.

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 03 Iul 2008, 22:02

sa ne intelegem: pastravul da cu schinarea :lol: clar?!? asta ca sa nastem noi discutii: da sau nu pastravul cu schinarea? :roll:


frate te felicit... esti un fericit :D maine plec si eo la peste ca nu am mai fost demult(de azi) :lol:

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 04 Iul 2008, 00:25

Hai brie ca acushica ne galshievim ashilea shi pierdim rata di patru!
Shi atunshi strigam cu totzi: "Dovadaaaaa!!!!!" mishcand sujestiv din palma.
pai sa scoata brie cheshtile din poaza ca l-o crins di schinare. Pai shie drashia dreacu fashi el cu ancuorile shilea chericuloase prin apa?

Draga kuintautti,
eu de obicei imi iau barca , pun goblenu' de 13 suspending (Husky) shi ma duc la matza! La peshte orificiul bucos e mic. Acuma shti tu ca lacu e mare! Care ar fi probabilitatzile sa il agatz fix de bucala? Asta e "stilul" meu shi sunt tare fericit in el!
Ar mai fi explicatzia lui Ionutz(Fir intins barbate!), care pare shi ea plauzibila! Avatul da cu coada , pastravul cu "schinarea"!
Acuma eu nu te cunosc pe tine kuintautti, dar pari un pescar super meseriash. Asha ca te rog sa ma sfatuieshti ce sa fac pt a nu ma mai face de rushine in halu' asta:
1 sa ma las de pescuit
2 sa tai firul cand vad peshtele agatzat necorespunzator
3 sa tai ancorele de pe vobler shi sa pun un singur carlig
4 sa pescuiesc la pluta cu viermush
5 sa chem un sobor de preotzi ca sa descantece voblerul in cauza ca prea e a dracu'

multzumesc

P.S Japca involuntara nu am auzit inca! Hehehehheh... da suna bine
PPS Pe Regal era fir de 6LBS shi pe SOL textil de 10LBS dar cu inaintash de 6LBS fluocarbon

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 04 Iul 2008, 06:03

allspark scrie:Cre' ca aberatia era cand i-ai zis lui ca abereaza.

Se vede ca omul n-a dat la japca, dar cand iei pestele de spinare tot japca e. In cazul asta, involuntara.
Iexact !

Adi_ nu conteaza sculele.... cum se invoca acu... fir subtire sau vobler mare si nici intentia ! doar rezultatul ! :lol:
MeHigh scrie:Draga kuintautti,
eu de obicei imi iau barca , pun goblenu' de 13 suspending (Husky) shi ma duc la matza! La peshte orificiul bucos e mic. Acuma shti tu ca lacu e mare! Care ar fi probabilitatzile sa il agatz fix de bucala?!Asta e "stilul" meu shi sunt tare fericit in el!
probabilitatea sa agati de exterior creste cu numarul pestilor ... dar daca te lauzi ca asta este stilul tau ... in locul tau as spune ca lansez iexact :lol:
MeHigh scrie:Ar mai fi explicatzia lui Ionutz(Fir intins barbate!), care pare shi ea plauzibila! Avatul da cu coada , pastravul cu "schinarea"!
Acuma eu nu te cunosc pe tine kuintautti, dar pari un pescar super meseriash. Asha ca te rog sa ma sfatuieshti ce sa fac pt a nu ma mai face de rushine in halu' asta:
1 sa ma las de pescuit
2 sa tai firul cand vad peshtele agatzat necorespunzator
3 sa tai ancorele de pe vobler shi sa pun un singur carlig
4 sa pescuiesc la pluta cu viermush
5 sa chem un sobor de preotzi ca sa descantece voblerul in cauza ca prea e a dracu'

multzumesc

P.S Japca involuntara nu am auzit inca! Hehehehheh... da suna bine
PPS Pe Regal era fir de 6LBS shi pe SOL textil de 10LBS dar cu inaintash de 6LBS fluocarbon
nici una nici alta ! pe aici cind cineva ia involuntar un cheste la japca il eliberaza instant fara sa il considere captura cum se pare ca ai facut tu in film... in nici un caz nu se fotografiaza cu el si apoi ridica degetul mare in stilul " bun asa! " :lol: :lol:

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 04 Iul 2008, 09:18

Daca mehigh face braconaj pescuind la vobler si avand si agataturi accidentale, si totusi elibereaza pestele, pozele cu 4-6 pastravioi insirati pe iarba (deci clar omorati) cum sunt? :)

allspark
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Iun 2008, 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de allspark » 04 Iul 2008, 09:43

Recunoasteti nabii odata ca toti ati vrea sa dati in asemenea pastravi.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 04 Iul 2008, 10:08

:)). cred ca nimeni n-a sustinut altceva. aiurea e ca se leaga lumea de un pastrav agatat accidental. chiar nu vad ce vina are pescaru. mai ales ca omu a si eliberat namilele :).

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 04 Iul 2008, 10:12

Aaaaaa.... ok! Deci asta te deranja pe tine pana la urma! Peshtele. Lasa ca-tzi dau o bombonica sa tratezi raia de pe matze.

"pe aici cind cineva ia involuntar un cheste la japca il eliberaza instant fara sa il considere captura cum se pare ca ai facut tu in film... in nici un caz nu se fotografiaza cu el si apoi ridica degetul mare in stilul " bun asa! " "

Acolo la voi gura este foarte importanta! Parca vad la catzi peshti ai facut tu asha! Buahahahha!
Eu in viatza mea nu am prins ceva la "japca involuntara"! De exemplu sa dau la pastrav cu voblerul shi sa prind crap sau alt peshte. Poate nu am noroc, poate nu dau "corect" cine shtie?! Nici chiar la soft plastic, unde se mai intampla faza (din cate am auzit din Romania, ca aici nu am auzit pe nimeni sa patzeasca asha ceva) nu mi s-a intamplat!
Acuma sa fiu sincer peshte agatzat cu vobler la matza eu nu am auzit la nimeni niciodata!
Ei, daca in timpul luptei se dezgatza shi se agatza in alta parte...sau chiar a mushcaturii, intzepi shi carligul se agatza alt undeva decat in buza ... care-i problema? Lumineaza-ma te rog pt ca nu am mai auzit nici de asha ceva.
Shi inca ceva, ai insinuat ca am mintzit la faza cu lumanarea .... tztztztzzzz.... pt asta ai merita o dojana ardeleneasca! Dar cum eshti la distantza ce pot sa zic? Decat Ntztztztztzzzz....

Închis