Pastrav, nu joaca!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de boistean » 21 Sep 2013, 09:44

eu m-am referit strict la prohibitie, care ar trebui respectata de toata lumea cu sfintenie, nu la obligativitatea de a practica C&R...
adica trec pe rosu pe semafor, dau la pace cu politistul, apoi ma laud pe net.
personal nu ma consider mai prost sau mai fraier ca nu incalc legea, desi as putea-o face cu usurinta.

p.s. (si) pentru mine e subiect inchis.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de tavistan » 22 Sep 2013, 07:44

@tibster: E normal sa eliberezi peste, e normal si firesc sa mai si retii, este total anormal sa vrei sa-ti amortizezi sculele cu pestele prins... atata vreme cat e un hobby; daca-l socotesti in termeni de profitabilitate inceteaza sa mai fie hobby, devine cu totul altceva... O fi bine? O fi rau?... Am spus si o repet (mi-a si fost sters un post pe aici, de-asta discutia s-a oprit inca o data la "licenta" de pescuit la inceput de prohibitie a lui terrybill.... dealtfel un pescar teribil, se vede): RETINEREA PESTELUI AR TREBUI SA TINA CONT DE APA DIN CARE-I RETII SI DE POPULATIA DE PESTE DE ACOLO! Daca duci acasa 10 kile de caras dintr-o balta nu e nici o problema; dar daca duci 5 salai sau stiuci din balta aia care probabil are 10, atunci e o problema; chiar daca aia 5 nu fac 5 kile in total!
Zici ca nu vezi o problema sa duci 1-2-3 pesti peste limita legala: eu iti zic ca e o problema mare! si de aici ni se trag multe ponoase in tara asta. Daca ai retinut 1-2-3 pesti peste limita legala inseamna ca ai incalcat legea! Adica esti contravenient sau infractor, depinde! Dar asa e la noi intr-o tara in care legile sunt doar recomandari si aplicarea lor este optionala, noi gasim de cuviinta sa ne justificam marlaniile cu ticalosiile altora.
terrybill scrie:... Stii cati sunt acum pe "diverse" ape, si dau cu rame si baboi la pastrav? MUUUULTI! ...
Dupa cum e ilegal si prin tari normale este de neconceput sa te intelegi cu paznicul! :shock: :shock: :shock: Pe motiv ca ai fost in concediu si nu ai apucat sa-ti iei tainul! Aaaah! si oricum a mers prost: un peste in 5 zile! Uhhhh... sunt linistit! Dar daca mergea bine? apa aia trebuia sa-si pleateasca obolul unui pescar priceput... pescar de competitie, cu poze prin reviste! Halal!

Si celor care-si permit sa persifleze pescarii care mai elibereaza cate un peste si se gandesc de doua ori inainte de a lua zilele partenerilor de pescuit: POFTA MARE! Sincer! dar mergeti pe burta si lasati-o mai moale cu epitetele ("ipocriti", "moralisti", "prefacuti" - am intalnit de toate): astia elibereaza ca sa aveti voi ce pune pe masa! :mrgreen: Apropo! daca totusi nu prindeti, vorbiti cu braconierii locali: va dau ei cu toata amabilitatea, ca sa nu dati banii la Real, Metro, Selgros... si sa va mai amortizati din investitii!

tibster
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 19 Feb 2011, 18:32
Localitate: sibiu

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de tibster » 22 Sep 2013, 12:02

tavistan scrie:@tibster: E normal sa eliberezi peste, e normal si firesc sa mai si retii, este total anormal sa vrei sa-ti amortizezi sculele cu pestele prins... atata vreme cat e un hobby; daca-l socotesti in termeni de profitabilitate inceteaza sa mai fie hobby, devine cu totul altceva... O fi bine? O fi rau?... Am spus si o repet (mi-a si fost sters un post pe aici, de-asta discutia s-a oprit inca o data la "licenta" de pescuit la inceput de prohibitie a lui terrybill.... dealtfel un pescar teribil, se vede): RETINEREA PESTELUI AR TREBUI SA TINA CONT DE APA DIN CARE-I RETII SI DE POPULATIA DE PESTE DE ACOLO! Daca duci acasa 10 kile de caras dintr-o balta nu e nici o problema; dar daca duci 5 salai sau stiuci din balta aia care probabil are 10, atunci e o problema; chiar daca aia 5 nu fac 5 kile in total!
Zici ca nu vezi o problema sa duci 1-2-3 pesti peste limita legala: eu iti zic ca e o problema mare! si de aici ni se trag multe ponoase in tara asta. Daca ai retinut 1-2-3 pesti peste limita legala inseamna ca ai incalcat legea! Adica esti contravenient sau infractor, depinde! Dar asa e la noi intr-o tara in care legile sunt doar recomandari si aplicarea lor este optionala, noi gasim de cuviinta sa ne justificam marlaniile cu ticalosiile altora.
Nu vreau sa sa scot profit din pescuit dar nici nu vreau sa cumpar peste din magazin dupa ce l-am avut in undita cu 4 ore mai devreme. Deocamdata nu-mi permit. Sunt fomist in fata celor care practica exclusiv C&R? Cu ce am incalcat legea daca am retinut un clean de 30 de cm si un avat de 40 de cm daca amandoi pestii nu au 5 kg?

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de terrybill » 22 Sep 2013, 12:11

BAI COLEGILOR, CE DREAQ!??

Ati facut aici albie de porci, C&R, luat peste, toate nebuniile!

CINE MANANCA PESTE, mai ales PASTRAV si SPECII GIUSTOASE SI FARA OASE, RETINE LIMITA SI GATA! De acord cu tibster!
Cine nu, la revedere! Lasati-ne pe noi astia "fomistii" sa ne bucuram de un gust deosebit, si voi mancati vegan sau numa porc si pui! :arrow:

Citeam mai devreme printr-un post - "respectat cu sfintenie" :lol: :lol: :lol: api sunt la biserica aici? Trec pe rosu pe l;a pietoni, daca nu vine nici o masina! daca sunt cu masina, NU TREC PE ROSU! Viata are si gri, nu numai alb si negru! Si de-aia a evoluat lumea, CA EXISTA SI G R I, colorat sau nu ! ! !
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re:

Mesaj de Tavi » 22 Sep 2013, 12:21

tibster scrie: Nu inteleg ce e gresit in a retine 1-2-3 pesti peste limita legala dupa ce am investit bani in scule, permis, drum? Adica ar fi normal ca dupa ce in tara in care salariul minim net e de 601 lei si eu am investit in 2 plastice 60 de lei sa le dau drumul pestilor si cand vin acasa sa trec pe la Real sa cumpar niste peste? Poate ca da, poate ca nu dar, atat timp cat nu incalc nicio lege sau niciun regulament asta e. Incepe sa semene pescuitul tot mai mult cu golful, tre sa fii instarit ca sa poti sa il practici si sa nu te faca altii fomist.
Banuiesc ca te-ai exprimat gresit cu limita legala.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de terrybill » 22 Sep 2013, 12:28

Tavi, parca erai Moderator (scuze daca gesesc)! Te rog fa ceva pe aici, ca... nu se cade, din nou a tzashpea oara!
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de old_radu » 22 Sep 2013, 12:33

...chestia cu mancatu' pestelui , treaca , mearga , dar cu pescuitul in prohibitie e "jenibil" rau... :oops:
...derogare de la lege... :twisted:

tibster
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 19 Feb 2011, 18:32
Localitate: sibiu

Re: Re:

Mesaj de tibster » 22 Sep 2013, 13:22

Tavi scrie:Banuiesc ca te-ai exprimat gresit cu limita legala.
Da, doar acum am observat.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de tavistan » 22 Sep 2013, 13:32

terrybill, ai incălcat legea! PUNCT! Mai lasa-ne cu aerele de estet culinar;te pomeni ca gustul minunat de pastrav prăjit e accesibil doar unor aleşi! Unii aleg să nu pescuiasca în prohibitie, chiar dacă le place peştele. Şi sunt deranjati când alţii o fac, prajesc ce prind şi se mai şi laudă! Prin alte părti te-ar fi usturat la pungă licenta asta si paznicul ar fi rămas afară pita. Nu te-a jignit nimeni, nu te-a balacarit, doar ţi s-a spus ca ai călcat graţios strâmb! Las-o aşa şi nu te mai da rănit. Normalitatea începe cu respectarea legilor şi când nu ne convine... Şi chiar în concediu...

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Re:

Mesaj de Albuletu Alexandru » 22 Sep 2013, 17:07

Tavi scrie:
tibster scrie: Nu inteleg ce e gresit in a retine 1-2-3 pesti peste limita legala dupa ce am investit bani in scule, permis, drum? Adica ar fi normal ca dupa ce in tara in care salariul minim net e de 601 lei si eu am investit in 2 plastice 60 de lei sa le dau drumul pestilor si cand vin acasa sa trec pe la Real sa cumpar niste peste? Poate ca da, poate ca nu dar, atat timp cat nu incalc nicio lege sau niciun regulament asta e. Incepe sa semene pescuitul tot mai mult cu golful, tre sa fii instarit ca sa poti sa il practici si sa nu te faca altii fomist.
Banuiesc ca te-ai exprimat gresit cu limita legala.

eu cred ca este clar ca s-a exprimat gresit... este clar ca a vrut sa spuna care nu sunt ,,sub limita legala" = ,, peste limita legala''( in exprimarea lui)
numai ca unii se fac ca nu pricep( aici nu fac referire la tine Tavi)
Nihil Sine Deo

Scrie răspuns