Pastrav, nu joaca!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de tavistan » 19 Sep 2013, 15:52

Pestii care trebuie eliberati in primul rand sunt reproducatorii si eu cred ca trebuie gasit un echilibru intre ce eliberezi si ce retii ca pescar sportiv; si asta repet, in functie de ape si specii. Presupuerea ca pestii nu prea au viata lunga in Romania e mai degraba un alibi. Pescuiam de cativa ani pe un rau care era din ce in ce mai productiv de la an la altul (in pastravi); am eliberat tot desi nu sunt un fanatic al lui Checienririz... :lol: . Anul asta a fost curentat... Acuma sa-mi para rau ca nu mi-am luat si eu portia, ca tot l-au nimicit astia? Sau sa ma gandesc ca poate totusi au scapat suficienti cat sa existe speranta pentru raul respectiv... :roll: Un lucru e sigur (truism, ar zice unii... :D ) Un peste eliberat mai are o sansa sa se reproduca; unul retinut - niciuna.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de old_radu » 19 Sep 2013, 16:51

attilaf scrie:Da' pe "raul magic" nu-i prohibitie? ca parca stiam ca la 15 septembrie incepe prohobitia la pastrav....
:?: :?: :?:

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de terrybill » 19 Sep 2013, 18:31

Este prohibitie, dar acum avand concediu, am vbit cu paznicul si m-a "lasat" cateva zile in plus... :D
Oricum, n-am prins mare lucru, asa ca pistruiatii sunt in siguranta pt la anul :D

Am "scapat" destui reproducatori la viata mea, si inca o sa mai dau drumul, asa ca repet: NU CU MIE TREBUIE SA AVETI TREABA, ci cu electricieni, plasari si alti nenorociti!
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de boistean » 20 Sep 2013, 20:21

terrybill scrie:Este prohibitie, dar acum avand concediu, am vbit cu paznicul si m-a "lasat" cateva zile in plus... :D
bravo! ce-nseamna sa dai la pace cu paznicii! pofta buna cu reproducatorii!! :evil: :evil: :evil:

p.s. la cum povestesti, faci parte din ultima categorie pe care o enumeri!

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de terrybill » 20 Sep 2013, 21:11

Mersi, Boistean! Sa iti dea Dumnezeu... numai boisteni!

Citeste tot topicul, si apoi vorbeste! In general, pastrez MAXIM 5-6 PASTRAVI! SI DA, DIN AIA MARI!!! Si dau exclusiv la MOMELI ARTIFICIALE! Reproducatori sunt de la 20cm in sus. Stii cine depun TOATE icrele? cei pana in 4-500g! La restul, peste sfert sau jumatate (depinde de marime) RAMAN IN OVARE sau sunt RESORBITE.
Da, anul asta, fiindca asa am avut concediu, s-a incheiat sezonul la 20 septembrie, pt mine! SI? Cine iti da dreptul sa vorbesti (sau scrii) asa ceva!?? Vezi-ti de viata ta, ca sa nu iasa cu scandal iara pe-aici!
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de mynu_cs » 20 Sep 2013, 21:18

auzi frate. ia mai las-o tu mai moale..

omu ti-a zis ca pescuiesti in prohibitie.. ai putea macar sa taci in privinta asta..

de aia toate pastravariile tin ca reproducatori aia mari?? pt ca cei mai potenti is aia de 500 g??

fain asa
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de terrybill » 20 Sep 2013, 21:32

mynule,
Am vrut sa fac piscicultura, si nu stateam foarte bine la mate. La pesti, ii stiu ca pe alfabet. Crede-ma ca stiu ce mananc! Vorbesc de reproducerea NATURALA, nu de MULGERE! Hai ca o las cum vrei tu, ca tare destepti cred unii ca sunt p-aici. Stii cati sunt acum pe "diverse" ape, si dau cu rame si baboi la pastrav? MUUUULTI! Eu m-am linistit pe anul asta, astept 1 mai la anul, asa ca... plm, am "braNconat" 5 zile, si am prins 1 peste... mai bine nu ziceam, ca si-asa, aici esti pus la zid de oricine si din te miri ce! La revedere si scrieti CE VRETI VOI, mai moralistilor! Cred ca nu o sa mai scriu nimic concret si de pus probleme pe forum in general, pacat ca s-a ajuns asa aici.... ma rog, ce sa mai... deci...la revedere tuturor.
Repet ultima oara, pt cei ce vor cu adevarat sa INVETE ceva, si isi pun probleme in pescuitul de orice fel, va astept cu placere cu un MP.
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de mynu_cs » 20 Sep 2013, 21:35

eu nu vreau sa par mai destept ca alti.. dar tie ti se pare normal ce faci? ca te lauzi cu o fapta gresita?

eu nu vreau sa ma cert cu tine... nu am motive dar l-ai atacat chiar daca e clar ca nu ai dreptate :)

asa ca hai mai bine la peste "legal" si fire intinse
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Re: Pastrav, nu joaca!

Mesaj de crysst » 20 Sep 2013, 22:03

O gramada de candidati spre sanctificare sunt pe forumul asta.....dintre voi trebuia ales Papa, nu dintre pacatosii aia de la Vatican, numai unu si unu......care mai decare mai sfant.....daca unu zice ca duce acasa 3-4 pesti vine altu si ii zice ca el duce doar 1, dupa care vine altu si zice ca el nu duce niciodata peste acasa.....dupa care vine cel mai sfant si zice ca el nu numai ca nu duce nici un peste....el chiar aduce de acasa la fiecare partida cate 3-4 baboi si ii elibereaza impreuna cu tot ce prinde.....
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

tibster
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 19 Feb 2011, 18:32
Localitate: sibiu

Mesaj de tibster » 21 Sep 2013, 09:14

Am citit aici pe forum cum cineva facea pe altcineva fomist pentru faptul ca a dus unul sau mai multi pesti acasa si ca mai bine le dadea drumul tuturor pestilor. Nu inteleg ce e gresit in a retine 1-2-3 pesti peste limita legala dupa ce am investit bani in scule, permis, drum? Adica ar fi normal ca dupa ce in tara in care salariul minim net e de 601 lei si eu am investit in 2 plastice 60 de lei sa le dau drumul pestilor si cand vin acasa sa trec pe la Real sa cumpar niste peste? Poate ca da, poate ca nu dar, atat timp cat nu incalc nicio lege sau niciun regulament asta e. Incepe sa semene pescuitul tot mai mult cu golful, tre sa fii instarit ca sa poti sa il practici si sa nu te faca altii fomist.

Scrie răspuns