partidele noastre.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de George1985 » 29 Iun 2014, 21:21

Daa tantari cat cuprinde...ultima data mi-au luat gumele :lol1:
Daca ai parte de o zona cu padure, iarba si noroi --> victima :|

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: partidele noastre.....

Mesaj de cristian.ene » 06 Iul 2014, 00:44

Ieri si azi bibani exterem de mafturosi cu mono nu vdedem efectiv nimic niic pe vir nici tactil desi am pescuit cu un HM :wink: ,azi am folsit un Spider wire de 6lb si inaintas am prins dar am avut mult ami multe rateruri comparativ cu mono de 0.14mm.

Observatii 1. cu mono de 0.14mm aruncam mult mai placut acelasi jig si plastic 2.Am avut mult mai putien rateruri cu mono chiar daca bibanii se atarnau atat de discret incat nu existau semnale 8)
Lanseta pe blank Pacific Bay Quick Line SJ 840 a fost de senzatie chiar daca este un pic cam puternica pe varf pentru situatii la limit ain care u blector face diferenta(rateruri mai putine)

Dupa intepare bibanii erau extrem de rai asa lanseta mai puternica decat un Light Freshwater a fost de ajutor la bibanii de 30cm(loc dificil inalt, vegetatie in apa si pe mal)

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Qnyx » 12 Iul 2014, 21:29

De cate ori vad ca vremea se schimba de la o zi la alta, stiu aproape sigur ca "astazi canci". Conform proverbului "decat o zi buna de munca, mai bine o zi proasta de pescuit" nu pot sa rezist tentatiei si absolut de fiecare data caut sa ma evapor de acasa visand la marea captura (stiti voi de unde am citatul).
Asa cum am spus mai devreme, astazi de dimineata am plecat din start cu gandul ca o sa o iau in brate. Ajungand la locul faptei, am zis din start sa mergem la locul ala unde sunt aia mari cat casa ( lol ). Am uitat sa precizez ca astazi am incercat o noua shmecherie: sa pun exclusiv numai fluorocarbon pe tambur (precum japonejii aia shmecheri). Dupa cateva lanseuri si aproximativ o ora de descalcit fire, am revenit la normal, respectiv textil plus inaintas fluorocarbon. Revenind, dupa cateva ore de zgariat apa aiurea si fara rost, incep (ca de obicei) sa iau la rand sistematic trusa de nenorociri; cate 15-20 lanseuri de caciula si apoi schimbat cu urmatorul. Locul in care pescuiam stiam ca tine peste dar ziceai ca au intrat toti in pamant. La un moment dat ajung la un Jackall TN60 cu o culoare pe care nu o recomand nici la dusmani: ceva negru cenusiu cu burta gri. Ei bine in momentul ala s-a schimbat manevra. Surprinzator, un alt vobler eficace a fost un Imakatsu Piranha fire tiger (il consider cel mai rezistent la dinti vobler pe care l-am avut vreodata) si de asemenea preferatul meu Yo-zuri Rattl'n Vibe. In alt loc am avut rezultate la o guma Z-Man chartreuse cu glitter. Partida a durat pana pe la ora 16 cand nori negri ne amenintau serios si am avut de ales intre a risca sa fim facuti ciuciulete sau sa petrecem restul serii linistiti acasa. Evident am ales a doua varianta. Cand aproape sa incheiem partida de pescuit, ma suna Sorin Birlea si in timp ce vorbeam cu el la telefon, am zis ca mi se dezintegreaza lanseta in mana. Am avut niste trasaturi atat de violente incat eram socat atat eu cat si prietenul meu cu care eram la pescuit. Am incheiat discutia cu Sorin si nici nu stiu cand am dat drumul la frana, probabil ca instinctiv. Dril, etc... rezultatul un superb morun de Sarulesti, la aceeasi guma Z-man.

Si cam atat !

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: partidele noastre.....

Mesaj de spiridusul » 13 Iul 2014, 18:52

Tanjeam de mult dupa o bibaneala, iar azi mi-am satisfacut dorinta. Pe Valea Argovei, cu un echipament UL, am prins peste 100 de bibanasi, 20 fiind retinuti pentru a fi asezati pe gratar.

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Qnyx » 20 Iul 2014, 17:20

Sambata 20.07.2014

Aproximativ 50 de bucati (90% salau - 10% biban) - in jur de 1,5 kg media. De data asta indiferent cat m-am "strofocat" la voblerele mele nu a mers deloc; intr-un singur loc am prins la un Imakatsu Piranha. Chestiile castigatoare au fost i-shadurile de la Jackall si JerkMinnow-urile de la Big Bait Baits, adica gume cu bataie discreta. Am mai prins si la Z-Man, dar nu asa bine ca la celelalte. De asemenea am scapat vreo 2-3 bucati mai mari datorita unor structuri de beton aflate in apa care au distrus firele.

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de George1985 » 22 Iul 2014, 16:51

Singurul care mai prinde cate ceva :respekt:

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: partidele noastre.....

Mesaj de suli » 23 Iul 2014, 11:48

George1985 scrie:Singurul care mai prinde cate ceva :respekt:
Pe lac privat..

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de George1985 » 23 Iul 2014, 12:21

Semne de viata si pe Dunare, dar e mare Dunarea :lol:

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Qnyx » 27 Iul 2014, 20:43

Avand in vedere ca am fost singur la pescuit de data asta, m-am hotarat sa filmez ce se intampla. Ceea ce se vede mai jos reprezinta tot ceea ce intreprind, pas cu pas, incepand cu intrarea pe lac, pana la prinsul pestelui efectiv. Am urcat doar o parte din filmari fiindca celelalte sunt bucati cu diverse ipostaze (nu prea ma pricep la editare video - daca exista cineva printre voi care ma poate ajuta cu asa ceva, i-as ramane indatorat). Restul filmarii (pana la sfarsitul partidei) o voi adauga in curand.
Daca nu aveti chef sa vedeti tot ce fac de la inceput, puteti sari direct la minutul 22" ca sa vedeti "actiunea". Am adaugat mai multe detalii legate de partida pe pagina de youtube asociata videoclipului.

Sper sa va placa !

Imagine

---

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Qnyx » 03 Aug 2014, 12:54

YoZuri Crystal Minnow

Imagine

Scrie răspuns