partidele noastre.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Daniel1m
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 30 Iun 2013, 15:56

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Daniel1m » 09 Iun 2014, 20:50

multumesc, am sa incerc

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de George1985 » 10 Iun 2014, 21:04

Daniel1m scrie:va salut Domnilor, am fost in dupa amiaza asta la o stiucareala pe o balta pe langa Arges care tine rapitor, nici un atac , in schimb pe langa maluri carduri de bibani si o stiuca frumusica parca dormeau, am dat cu toate nalucile pe langa ei nici nu se sinchiseau, credeti ca e din cauza vremii, vreun sfat sa-i fac sa muste?
Trebuie insistat cu naluci cat mai naturale, e foarte greu de pacalit stiuca in unele zile din perioada asta.
In unele zile mananca ca turbatele, iar in altele doar daca ii pun guma in bot.
Daca rezisti, poti sa ai surpriza sa manance in miezul zilei...eu am mai patit vara d-astea... :shock:

Daniel1m
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 30 Iun 2013, 15:56

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Daniel1m » 11 Iun 2014, 08:13

Am fost luni dimineata din nou, la 5,30 eram pe balta, 3 pescari. Unul din amicii cu care am fost a avut 2 atacuri frumoase cum am ajuns, nefinalizate atacurile, de pe la 6 pauza totala, nu a mai fost nici o miscare. Pana pe la 6 se vedeau numai spinari de stiuci in atac pe la suprafata. Mai inercam

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Qnyx » 14 Iun 2014, 00:35

4 zile pe Sarulesti !

Initial am abordat locurile cunoscute unde am mai prins si alta data; rezultat: 2-3 salai pe zi. La un moment dat vazand ca tot se "balacesc" pestii la suprafata, am schimbat abordarea si am folosit niste voblere care lucreaza la maxim 1 m sub pelicula apei, respectiv yozuri crystal minnow. Rezultatul: 7 salai de aprox. 2 kg si una bucata somnic de 13 kg. A 3'a si a 4'a zi am schimbat tactica si am cautat sa pescuiesc in locurile cu apa adanca; am cautat zonele cu adancimi de aproximativ 8-9 m. Rezultatul: 36 de bucati intre 1 si 5 kg bucata, de la ora 11 la ora 16. Naluca folosita - asta. Inchipuiti-va ca nu existau acele trasaturi specifice salaului, respectiv cele de tip "ciocan" sau cele fine cand ai senzatia ca pipaie naluca; la fiecare trasatura simteai efectiv ca se agata o greutate la capatul firului. In alta ordine de idei, nici daca dadeam cu ciocanul sau il raschetam de asfalt voblerul, cred ca nu ar fi aratat pe departe cum arata acum dupa atatia dinti infipti in el. La gume dezastru. In jurul meu 5 barci cu cate 2-3 indivizi; toti la un loc in acelasi loc de pescuit au prins 5 salai. Am incercat si eu si mai mult de 2 bucati nu am prins (si am dat aprox. 5 ore numai la gume). Asta a facut sa imi confirme inca o data teoria mea personala ca intotdeauna un vobler va prinde pesti mai mari si mai multi decat orice guma existenta.

Saptamana viitoare schimb tactica: merg la Dunare. Am prieteni care la Harsova l-au "omorat" pe somn. Nu mari (2-10 kg bucata), dar relativ multi. Avatul a inceput de asemenea in zona respectiva sa isi faca prezenta.

Singurele poze pe care a reusit sa mi le faca si mie cineva:

Imagine Imagine

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de George1985 » 14 Iun 2014, 08:39

Salut!
Cum arata zona unde se prind somni, ma refer ca structuri, curent, apa mare sau mica... :respekt:

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de Qnyx » 14 Iun 2014, 12:01

George1985 scrie:Salut!
Cum arata zona unde se prind somni, ma refer ca structuri, curent, apa mare sau mica... :respekt:
Somn: platou (plaja), nisip, la marginea curentului, apa de aproximativ 2m. Avatii in curent puternic.

lorenz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 26 Noi 2013, 16:32

Re: partidele noastre.....

Mesaj de lorenz » 23 Iun 2014, 10:25

ieri am iesit pe dunare la giurgiu la gume am stat aprox 3 ore
1 pui de salau cred ca avea 2 zile de cand era fatat i-am dat drumu
maine seara ma duc la stationar la somn, tot la dunare
numai bine si fire intinse !

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: partidele noastre.....

Mesaj de boistean » 26 Iun 2014, 18:37

scurta evadare pe Siret, in urma cu 4 zile.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: partidele noastre.....

Mesaj de MuskMd » 26 Iun 2014, 19:47

am facut si eu o investigatie la veresti acum cateva zile pe suceava si am fost placut impresionat de activitate :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: partidele noastre.....

Mesaj de rine » 29 Iun 2014, 20:57

George1985 scrie:Salut!
Cum arata zona unde se prind somni, ma refer ca structuri, curent, apa mare sau mica... :respekt:
apa adanca..mal abrupt si argilos ..pomi prabusiti (nu neaparat, da-i mai bine cu ei) ce se numeste "anafor"...curent lent in sens giratoriu...pescuit dupa crepuscul ,fro' 3 ore... ssr si rnr..(mai pica si-un avat :shock: sau salaias)..si muuuult autan :twisted:
dap se pare ca-i un an bun de somn. sau o perioada buna.
de somn si de tantari :wallbash:

Scrie răspuns