partidele noastre.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 07 Noi 2009, 18:37

mey carbid ... tu she te baji ? iesti mecanic ? :lol:

lasal pi iel sa ni povistiasca...

Avatar utilizator
bushmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 13 Noi 2008, 22:12

Mesaj de bushmaster » 07 Noi 2009, 19:10

XquiZZiT scrie:Pai mare diferenta fata de Suedia nu e.
"This is finnish but not the end!" :lol:
Nu, intr-adevar, daca nu scriai ca-i in Finlanda juram ca-i Suedia :lol:
N-am ajuns inca prin Finlanda din pacate, da dupa cite am vazut pe harta nici pe-acolo nu potzi sa mergi un sfert de ora cu masina fara sa dai de vre-un rau, balta, lac sau cine stie ce ape... si banuiesc ca nici astia nu prea stiu ce-i aia poluare. Acolo pescuit tataie, nu gluma...

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 07 Noi 2009, 20:01

oare ?

iexemplu: prin ani 70 au poluat in asa maniera riul Kymy incit au iexterminat toate speciile de salmonidele de pe riu

cele iexistente in prezent sint imprumutate de la rusi si de prin alte parti

iexemple va ofer cite vreti...

riul Vantaa a fo spalat de citeva ori pe bune... adica spumele de la detergentul " scapat " accidental se ridica in unele locuri la peste un metru juma... si a omorit tot !

a luat ani de zile sa mai urce ceva...

deci ala o fo cum vreti voi... " curat " :lol:

aaaa ca este apa... poi este ! dar la cita apa e ... e peste f putin... cel putin peste nobil...

cumetre se prind cel mai bine in perioada asta inainte si dupa inghet... iar ele sint prezente in mai toate lacurile si baltile ca sa nu mai zic de marea baltica...

in rest ... cind vine vorba de alte specii... babusca si platica e kakalau

suedia e mai complexa... au locuri de locuri... , locuri unde turisti din intrega lume merg sa le pescuiasca... chiar si finlandezi... dar mai rar vezi suedezi la pescuit in finlanda... caci finlanda nu prezinta pe bune interes...

Avatar utilizator
bushmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 13 Noi 2008, 22:12

Mesaj de bushmaster » 07 Noi 2009, 20:17

Whooow!!!
Se pare ca stii despre ce vorbesti, eu am dat numa un pic cu banuiala asa da vad ca tu stii materie. O fi asa cum zici tu, te cred acuma ce-am sa fac...

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 07 Noi 2009, 20:49

eu astept sa aud alte pareri "iexperte" cum ca .. sau la ce nivel ... finlanda e cam la acelasi nivel cu suedia...

eventual poze cu diferite specii de pesti etc... prinse si colo si dincolo... ca deh e comparatie... nu ?

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 08 Noi 2009, 00:09

Pai e doar o ora diferenta de fus orar, iar ca si peisaj sunt din nou aproape, iar stiuca se prinde de-a lungul ambelor coaste ale Balticei. Astepti "pareri iexperte" de la cine nu trebuie,n-am pretins sau insinuat vreodata asa ceva. Daca tu ma consideri unul, mersi mult, dar nu e cazul.:D :D

Eu cred ca oricine de pe forumul asta ar prinde la fel sau mai bine decat ce prind eu daca ar pescui pe aceleasi ape. Prind pentru ca am acces la ape care au stiuca, si sunt convins ca e loc de mai bine. Incerc sa merg la pescuit cat mai des, si o fac ori de cate ori am ocazia, si de bine de rau mai prind si cate o stiuca-doua atunci cand ma duc sa o caut. Cu alte specii e alta poveste.

A...si inca nu ti-ai dat seama ca nu raspund la provocari?


Fire intinse la maxim


PS: Bushmaster, de acum inainte spune clar si raspicat "mi-aduce aminte de Suedia cu raurile ei pline de somon, lin si pastrav, cu lacurile pline de salau, samd" ca uite, ma induci in eroare si fac asemanarea intre Finlanda si Suedia doar la capitolul peisaj. :lol: :lol: :lol:
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 08 Noi 2009, 05:03

ultma data cind m-am uitat pe harta erau una linga alta si uitinduma la ilustrate si pe yuotub m-am convins ca sint la fel deci nu cred in ruptu capului ca poate fi mare diferenta.

xquizit ( mama ce nik modest ti-ai tras frate ) pe la suedia am auzit ca se prinde cod la greu deci si in fnlanda trebuie neaparat sa fie s ima gindeam sa te intreb cam cit de mari cresc si la ce trag

care e cel mai mare cod prins de tine in finlanda ?

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 08 Noi 2009, 10:40

N-am pescuit niciodata dupa cod.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 08 Noi 2009, 13:21

deci este cod dar tu nu l-ai pescuit ?

mama cica e plin de peste toata scandinavia aia

eu nu cred ca as rezista la o situatie de asta sa fie peste mare exotic din belsug si io sa nu dau dupa el

frate cind mai vi la pescuit in Suedia sa ma anunti si pe mine poate ne intilnim si facem o partida impreuna

ok ?

Avatar utilizator
bushmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 13 Noi 2008, 22:12

Mesaj de bushmaster » 08 Noi 2009, 13:50

Acuma am aflat ce-i ala codfish! E plina Marea Baltica de asa ceva, nu am prins in Suedia (nici nu am incercat), dar in schimb in Germania pentru ca se baga des la aceleasi naluci ca pastravul de mare. Carnea foarte buna la gust da nu-i mare placere sa-l prinzi deoarece se comporta in drill ca un sac de nisip, nu se lupta mai deloc...

Scrie răspuns