partide

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ally
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 27 Noi 2010, 14:53
Localitate: Campulung Muscel
Contact:

partide

Mesaj de ally » 28 Noi 2010, 03:36

Cei care pescuiti la budeasa as vrea sa stiu in ultimul timp ati prins ceva?Ca am fost wekendu trecut si doar o bucata cam la 2 kg atat toata ziua

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 29 Noi 2010, 16:30

Eu pescuiesc peste pescuind la Budeasa ( cu ,, B " mare , asa nu stiu daca vorbim despre aceeasi balta ) . In ultimul timp , si cand spun asta ma refer la ultimii 20 de ani , la timpul ce-a trecut de la asuprirea poporului Roman de catre regimul totalitarist Ceausist , .... am mai prins cate ceva .

Eram odata pe mal si cand ma uit mai bine la pluta .... vad ca nu mai e . Adica io ma uitam la ea da' ea nu mai era ! Iti dai seama , a dracu' pluta , ce ciudatenie ? In sfarsit . Probabil ca prinsesem da' inca nu stiu sigur . Cand aflu ceva concret i-ti spun . Pe forum , sa fii atent !!

Alta data la fel . De fapt nici in ziua aia nu sunt sigur c-am prins c-am adormit in scaun , asa ca nu se stie daca ce-am prins era prins in ziua aia sau era prins in ziua de dupa cea in care-am adormit in scaun si nu stiu daca am prins . Asa ca nici despre asta nu stiu ce sa spun . Da' de prins am prins sigur . Mai bine vorbim despre alta zi .

In alta zi , ..... ba nu , mint ! Era-ntro noapte !

Sau cel mai bine-ti spun despre ziua in care era-ntuneric . P-aia o stiu bine . Era ziua cu eclipsa , ca ma si-ntrebau niste prieteni dac-am vazut eclipsa ! Io le-am zis ca normal c-am vazut-o , ca doar statusem toata ziua cu ochii pe bancnota aia de 2000 , aia cu eclipsa . Numa' ca de eclipsa nu s-a prins nimic . Credea , probabil , pestele ca s-a-ntrerupt curentu' si statea-n casa cu lumanarile aprinse . Tarziu , spre seara s-a prins el ca-i manevra .

Acu' , la faza cu ,, bucata " de doua kile , ..... cre ca te-ai intalnit cu pandaru' ala mai mic ! Ca io can' am fost m-am intalnit cu ala mai mare . Si mi-a tras , fratioare , o bucata de fro 4 kile , ...... de-am vazut stele verzi ! N-am avut ce sa mai fac . Dupa fro juma' de ora mi-am revenit si-am plecat acasa . Pe drum chiar am plans . Da' iar nu stiu sigur daca vorbim de aceeiasi pandari , intrucat nu stiu daca vorbim de aceeasi Budeasa ( sau budeasa . Fiecare cum poate ) .

P-orma am fost in weekend-ul trecut . N-aveam cum sa ne intalnim intrucat tu ai fost in ,, wekendu " aceleiasi saptamani si e la distanta de doua zile de weekend-ul meu . Da-ti lasasem semn pe mal , sa te asezi in locu' meu . Ti-am si scris pe ceva ,, Ali , stai aici si ai rabdare multa . In scurt timp iti vine o bucata ca-n filme . Cel mai bine e sa stai jos . " Nu stiu cum ai procedat , astept sa-mi spui .

Una peste alta , .... nene , ..... pescari suntem , pescari ne numim . Si Budeasa aia a mea e un lac maricel de langa Pitesti ( cu ,, P " mare , sa nu ne-ncurcam si cu asta ca nu mai intelegem nimic p-orma ) . Io merg acolo pe Autostrada sau pe langa ea , in functie de ploaie , ca daca ploua nu merg pe ea sa nu ma ud . Da' la garla ..... nu mai fac figuri ! Nu , nu ! Stau in ploaie pana se usuca Autostrada ! Pai cum vrei sa ajung acasa ? Tot pe camp ?

vleydyx
veteran
veteran
Mesaje: 619
Membru din: 31 Mai 2010, 21:02
Localitate: Beius-Bihor
Contact:

Mesaj de vleydyx » 29 Noi 2010, 16:35

:lol:

Avatar utilizator
costin_s
veteran
veteran
Mesaje: 1668
Membru din: 17 Ian 2010, 12:46
Localitate: pitesti
Contact:

Mesaj de costin_s » 29 Noi 2010, 17:09

Nu inteleg rostul intregii polologhii de sus....?!?!? Poate ma lamuriti si pe mine, ca sunt mai mic si nu inteleg! Omul doar a intrebat daca cineva a mai prins peste la Budeasa (cu B)?!
Iti spun eu Ally... Daca prinzi doua trei stiuci pe Budeasa poti sa te consideri fericit!

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 29 Noi 2010, 19:45

costin_s scrie:Nu inteleg rostul intregii polologhii de sus....
Nu-i pentru oricine . :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Noi 2010, 19:47

:lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
costin_s
veteran
veteran
Mesaje: 1668
Membru din: 17 Ian 2010, 12:46
Localitate: pitesti
Contact:

Mesaj de costin_s » 29 Noi 2010, 20:16

Aham... Am inteles!! Unii E mai destepti decat altii!! :shock:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 29 Noi 2010, 20:23

Nu tati ! Nu ! Nu merg pana acolo ..... . Nu-s deloc in masura sa ,, arbitrez " genul asta de dileme .

Zic doar ca unii au un umor mai dezvoltat , altii il au inca in stare embrionara . Acum .... spune tu : ai ras la citirea polologhiei sau nu ? Ca daca ai luat-o-n serios ........ mai bine il iei pe Ali si-i arati budeasa ( cu ,, b " mic ) . Poate luati vreo bucata de 8 kile ( vedeti sa nu umble ala cu cazmaua-n palma . Pentru asta-l puteti da-n judecata pentru mal-praxis sau abuz in serviciu ) . Io v-am zis . Vedeti si voi cum faceti .

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 29 Noi 2010, 20:27

Unii care ,,face`` doua greseli de ortografie intr-un text ,,rade`` d`aia care au uitat sau ,,are`` lene sa apese shift. :D

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 29 Noi 2010, 20:31

Pam - pam !

Scrie răspuns