Păstrăv indigen român imens de râu

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Pauliegon90
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 11 Oct 2021, 23:36

Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de Pauliegon90 » 19 Sep 2022, 20:24

Salutare!
M-am gandit sa împărtășesc cu voi o experiență excepțională de care am avut parte acum câteva zile în frumoasa noastră țară.
S-a întâmplat chiar în joia ce a trecut și se întâmpla sa fiu plecat în concediu și sa am și o lanseta noua pe care nu o mai pescuisem deloc, un Fishing ART Noctis SNT 678, 1.5-11g, 6'7'', custom by ASAVA. O lanseta deosebita de baitcasting pe care am împerecheat-o cu o morișca Shimano Aldebaran BFS XG 2022. Un combo special!
Ajuns pe acest deosebit râu de munte, pun un Duo Ryuki 45s, culoare AYU, și încep cu niște lanseuri când prin curenți, când prin marginile lor, dar fără nicio ciupitura sau urmărire. Îmi trece prin cap sa pun o rotativă dar deh, nu fac asta și aleg sa insist cu vobler-ul în alt curent care forma oarecum o groapa dedesubt.
Arunc o data, nimic! Arunc din nou în același loc și "buf", direct atac. Am simțit ca e un peste serios, bine îmbrăcat dar după 2 secunde se desprinde din ancora și îl pierd.
Nu mă las si arunc din nou imediat în același loc și ce credeți? Intra iar!!! De data asta să-mi smulgă lanseta din mana, nu altceva! Prin gând îmi treceau tot felul: "ce peste o fi?", "iar sunt idiot și nu am minciogul la mine!", "cum naiba îl scot", "o fi lostriță", "dacă rupe lanseta asta care nici nu e a mea încă și care costa o căruță de bani?", dacă, dacă, dacă.
Imi revin rapid și îmi dau seama ca peștele se lipise de fundul apei, moment în care nu mai știam ce sa fac. Ce să-l mai clintesc mai frate de acolo? După câteva momente începe sa urce contra curentului de zici ca era în lin de apa. Îl tin cât pot de bine din lanseta încercând sa nu forțez și într-un final se lasă scos din curent ușor ușor, la apa mică, moment în care îl văd clar. Un exemplar de păstrăv indigen cum nu mi-a mai fost dat sa văd vreodată, darămite să-l și prind eu, pescar începător care a pus prima data mana pe o undița acum aproximativ un an.
Pulsul meu a început sa o ia razna când am văzut clar dihania cât era de mare și de frumoasa. Excepțional peste! Un colorit cu pete negre și puncte roșii, conturate cu un alb strălucitor, iar pe cap în părțile laterale o nuanță deosebita de albastru. O minune de peste.
Incerc sa-l tin pe loc în apa mică, scopul fiind să-l obosesc cât mai tare fiindcă nu aveam minciogul la mine (ce pescar e ala fără minciog?). Se mai zbate puternic de câteva ori când mă vede apropiindu-ma de el.
După un drill de vreo 20 de minute, intr-un final, epuizat, îmi permite sa pun mana pe el și să-l apuc.
In secunda doi îl scot pe mal, moment în care îl și măsor, 58cm!!! M-am tras în poza rapid cu el și l-am dus înapoi în apa să-și revină ca sa poată mai apoi sa se întoarcă acasă.

O experience unica, la care chiar și unii dintre cei mai experimentați pescari doar visează și la care cei începători nici nu se așteaptă :). Dar iata ca peștele nu alege nălucă în funcție de vechimea și experiență pescarului și asta este extraordinar.

Eu sper ca cei care ati avut experiențe asemănătoare sa fi retrăit acele momente citind aici experiența mea frumoasa.

Las mai jos "peștișorul".
Fişiere ataşate
KING.jpg
KING.jpg (166.2 KiB) Vizualizat de 2145 ori

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de wilddanube » 19 Sep 2022, 22:39

Frumos rau, frumos peste, frumoasa filmare.
Mi-ai facut o bucurie
www.wilddanube.ro

Pauliegon90
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 11 Oct 2021, 23:36

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de Pauliegon90 » 19 Sep 2022, 23:14

Mulțumesc! Mă bucur foarte mult! Eu sunt foarte fericit ca mai sunt asemenea pești în România.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de goodmans » 20 Sep 2022, 14:19

Ai stricat povestea cu prea multe detalii tehnice,echipamente,Sava,reclama,etc...care nu intereseaza pe toata lumea.
Fir intins! indiferent cu ce pescuiesti.

Pauliegon90
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 11 Oct 2021, 23:36

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de Pauliegon90 » 20 Sep 2022, 19:28

Eu din câte am observat pe grupul ăsta se disută des despre echipamente si date tehnice.
Nu prea te înțeleg! N-au fost “prea multe” detalii tehnice si reclame. A fost prezentarea echipamentului: lanseta si mulinetă, atât.
Dacă ai ceva personal cu lansetele făcute de Sava e fix problema ta, nu?
Fire întinse!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de adrian99 » 23 Sep 2022, 19:24

felicitari pentru o asemenea captura,paul.toata stima :respekt:
nu tine cont de ce spun alte persoane(in speta goodmans.oricum el nu stie sa prinda decat salau si ala din barca si cu echipamente montate de altcineva decat Sava :D )
la cat mai multe capturi frumoase!

Pauliegon90
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 11 Oct 2021, 23:36

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de Pauliegon90 » 24 Sep 2022, 23:30

Mulțumesc, Adrian!
N-am să mai bag în seamă comentariile astea de caca, scrise din frustrare.
Numai bine! Fire întinse! 😀

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de goodmans » 27 Sep 2022, 14:43

adrian99 scrie:
23 Sep 2022, 19:24
felicitari pentru o asemenea captura,paul.toata stima :respekt:
nu tine cont de ce spun alte persoane(in speta goodmans.oricum el nu stie sa prinda decat salau si ala din barca si cu echipamente montate de altcineva decat Sava :D )
la cat mai multe capturi frumoase!
Pana la urma cred voi sinteti cei mai frustrati.Din trei vorbe in doua va laudati echipamentul.
adrian99 nu cred ca ai stat cu nasul la c_rul meu ca sa vezi ce specie de peste stiu eu sa prind si cum.

Daca nu stiti sa primiti si critici...e vai de capul vostru!
Legat de echipamente...reusesc sa prind foarte bine cu "scule" de magazin.N-am nevoie de un sava sau oricine altcineva sa-mi elimine frustrarea ca nu stiu sa prind peste ca sint sculele din comert nasoale.Asta o fac idiotii!

Hai lingeti-va pe coaie reciproc!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de tito » 28 Sep 2022, 00:56

Pauliegon90 scrie:
24 Sep 2022, 23:30
Mulțumesc, Adrian!
N-am să mai bag în seamă comentariile astea de caca, scrise din frustrare.
Numai bine! Fire întinse! 😀
Frumoasa povestea, dar ai stricat-o facand comentariul de mai sus. Fii mai temperat ca incepator si nou venit pe acest forum...ca se supara pestii pe tine si nu te mai intalnesti cu aia mari.

Asadar va rog sa incetati cu contrele astea neproductive si limbajul de mahala.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Păstrăv indigen român imens de râu

Mesaj de adrian99 » 30 Sep 2022, 18:57

stefane,poate ar trebui sa "observi"mai bine comentarul acestui goodmans(asta este nivelul lui,atata poate,am inteles) si apoi sa atragi atentia.

Scrie răspuns