orellana 2007

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 25 Ian 2008, 04:08

Excelent totul.Cum s-a procedat tehnic cu ambarcatiunile si pescuitul?Intreb din cauza ca pe aici ma doare mintea de regulamente si restrictii.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 25 Ian 2008, 08:56

salut tudor! felicitari pt partida .
cauciucurile fara coada sunt SERT ? daca da ,nici nu se compara cu storm.am cateva si le bag numai la festivitati.balta aia nu tine salau?
walleye

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 25 Ian 2008, 12:22

Jedi scrie:Excelent totul.Cum s-a procedat tehnic cu ambarcatiunile si pescuitul?Intreb din cauza ca pe aici ma doare mintea de regulamente si restrictii.
Regulamentele ti le spune ghidul ! Sunt zone unde navigatia e interzisa, ti le arata si gata. Altfel nu e nimic de invatat. Se pescuieste numai in C&R.
Dupa aia te duci unde vrei numai in zonele interzise nu. Sau daca vrei sa te duci si acolo prepari frumusel 600 de euroi in buzunar si daca te prinde platesti amenda pe loc ca altfel ti se confisca tot materialul, barca facand parte din material. :lol:
Cu barca personala nu te poti duce pentru ca trebuie s-o inmatriculezi in zona rio Guadiana. Treaba dureaza cam 6 luni. Dupa ce ai inmatriculat barca numai in zona aia poti pescui. Daca te duci la 100 de km trebuie alta inmatriculare, iar 6 luni asteptare. Deci nu poti de fapt pescui decat de pe mal cu doua bete cel mult, sau daca vrei din barca inchiriezi una de la centrul de pescuit unde eram noi.

Tudor

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 25 Ian 2008, 12:26

adrian frunza scrie:salut tudor! felicitari pt partida .
cauciucurile fara coada sunt SERT ? daca da ,nici nu se compara cu storm.am cateva si le bag numai la festivitati.balta aia nu tine salau?
Cauciucurile sunt Storm. Dar nu conteaza ce sunt de fapt, doar daca ar fi de tabla nu le-ar taia stiuca. Trebuie sa fii pregatit sa sacrifici intre 5 si 10 caucioace pe zi. Au maldare intregi la pravalia centrului de pescuit. :D

Tudor

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 14 Aug 2008, 02:17

@ Tudor. Ai retinut cumva ce model erau ambarcatiunile(cele inguste cu postul de pilotaj central).?Ma mai uit odata la poze poate scrie pe undeva.Mi s-au parut destul de usoare si usor de tractat.Asa a fost?.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 14 Aug 2008, 02:37

Am vazut pe una ceva de genul Carolina Skiff .O fi modelul sau...?Ca nume de brand n-am auzit de asta.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 14 Aug 2008, 08:32

Jedi scrie:Am vazut pe una ceva de genul Carolina Skiff .O fi modelul sau...?Ca nume de brand n-am auzit de asta.
Poti sa vezi toate modelele pe www.carolinaskiff.com .
In Spania am pescuit de pe una de 16 picioare. Are fundul perfect plat, cu exceptia a doua nervuri longitudinale.
Mi se pare o barca exceptionala : e spatioasa, cu fund dublu foarte rezistent (e undeva un filmuletz cu un ditai camionoiul care trece peste ea fara sa-i faca mare deranj) foarte stabila (ideala ptr. spinning chiar si cu 3 pescari) si intri cu ea si pe 20 cm de apa (evident cu motorul ridicat).

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 14 Aug 2008, 10:43

Jedi scrie:Am vazut pe una ceva de genul Carolina Skiff .O fi modelul sau...?Ca nume de brand n-am auzit de asta.
Da e Carolina skiff modelul JV17. Celelalte sunt tot Carolina skiff J16.
Modelele JV, mai recente, trec ceva mai bine pe valuri caci le taie. Altfel nu e nici o diferenta.
In Europa fac nemtii o barca identica botezata California skiff. Am pescuit si pe Carolina si pe California si nu am vazut nici o diferenta inafara numelui pe care-l poarta. :D

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 14 Aug 2008, 13:07

Merci beucoup pt raspunsuri.M-am uitat destul la mica publicitate si in cataloage de barci si n-am vazut genul asta.Ma gindesc ca zburau cu Honda -urile alea mari.Dar cred ca si cu 9,9 sau 15 CP te descurci,mai ales ca au fundul plat,sau ma rog,un V putin profund.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

je_xman
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 05 Ian 2010, 12:10
Localitate: ALBA -CUGIR
Contact:

Mesaj de je_xman » 11 Ian 2010, 09:59

Am pescuit si eu acolo in Embalse=lac de Orellana , am aflat despre lac de la niste prieteni polonezi, apoi am fost la un magazin de pescuit din orasul nostru , al carui patron era un multiplu campion la stiuca pe spania, iar acolo in orellana aveau loc cele mai multe concursuri(nu-i mai retin numele)om foarte de treaba , si acesta ne-a spus despre cele mai bune locuri din Embalsede Orellana si pot spune ca la pod(loc vestit pt capturi mari)se scot exemplare faine ...dar cum orice loc laudat e iute ocupat , trebuia sa ajungi foarte de dimineata sa ai unde-ti pune betele:noi find mai mult adeptii spinningului nu am stat acolo ca se pescuia de pe pod mai mult la peste viu

Scrie răspuns