Ocazie ratata....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
carligu_gol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 18 Mar 2008, 12:55
Localitate: Pe un mal abrupt...

Ocazie ratata....

Mesaj de carligu_gol » 22 Mar 2008, 13:42

Oare cati dintre noi au regretat faptul k in ziua "z" nu au fost la pescuit.... Mai ales cand partida a fost pregatita temeinic, planul de bataie foarte bine stabilit, sperante maxime...
Acum trebuia sa fiu pe malul Dunarii la o partida de spinning alaturi de tatal meu si un coleg de munca de-al lui. Binenteles ca in ultimul moment a trebuit ca eu sa renunt la iesire... pentru a veni la munca!!! :cry:
Acum 20 de min l-am sunat pe tata pentru a afla ce am pierdut... Mai bine n-o faceam.... Va povestesc si dumneavoastra...

2 pescari, 2 lansete de spinning, 2 lansete stationar.... La artificiale nimic. La stationar colegul tatalui meu a prins 2 (doi) pui de sturion. Am banuiala ca e vorba de pui de nisetru. Urmeaza sa vad pozele pentru a ma lamuri exact.
Probabil nu pare cine stie ce... pentru mine dezamagirea este maxima deoarece intotdeauna am sperat sa vad asemenea raritati pe viu, la locul faptei, mai ales k nu am intalnit aceste "aratari" decat pe niste blocuri de gheata in hipermarket-uri.
Binenteles ca cei doi pestisori s-au intors in mediul natural dupa cateva poze cu norocosii.
Este inutil sa va spun ca in zonele unde pescuiesc de obicei pe Dunare, sturionii sunt povesti....

Cum intru in posesia dovezilor voi posta restul detaliilor!


Un weekend placut va doresc!
Mesaj pentru braconieri:
Daca se legalizeaza bordelurile va angajez pe toti cu norma...INTREAGA !!!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 22 Mar 2008, 13:56

Hai cu ele mai repede. :wink:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 22 Mar 2008, 14:46

in urma cu cca 5-6+ ani s-a facut populare de catre sarbi cu puiet de cega (20-25cm)

am trait o intamplare haioasa atunci, stateam la povesti cu tatal unor prieteni cu care deobicei mergeam la pescuit, aveam amandoi lansetele bagate pt somn (era seara). Am inceput sa povestim de capturi, recorduri si alte cele si am ajuns sa il intreb daca a prins vreodata cega, eu n-avand norocul asta nici pana azi. Asa ca mi-a zis omul ca nici el nu a prins si nici nu vazuse. Ei, a doua zi, ghich ce? a prins 12 bucati, pui de cega in fata mea...eu nici una! Am ramas inmarmurit avand in vedere discutia intamplatoare ce o avusesm cu o zi in urma :) Am vorbit cu omul si mi-a zis ca auzise ca sarbii ar fi facut populari si ca se prinsese la plase de catre ai nostri... Zilele urmatoare iar a prins dar mai putin, 2-3 pe partida, eu iar nimic.... Secretul: rame rosii subtiri, carlige mici si lanseuri lungi pe care eu nu le-am putut efectua atunci :(

Recent mi s-a confirmat faptul ca s-au facut intr-adevar populari, am cunoscut acum vreo 2 luni un pescar care lucra pe atunci la PF1 si a cumparat cega de la niste pescari, toate exemplarele fiind de 20-25cm si s-a interesat apoi de unde proveneau: se pare ca sarbii avusesera exces de puiet de cega si nu-l mai puteau intretine sau din lipsa de spatiu i-au dat drumul in dunare...mi-a zis si ceva cifre dar nu le mai retin.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 23 Mar 2008, 21:05

johnnybravo scrie:in urma cu cca 5-6+ ani s-a facut populare de catre sarbi cu puiet de cega (20-25cm)

am trait o intamplare haioasa atunci, stateam la povesti cu tatal unor prieteni cu care deobicei mergeam la pescuit, aveam amandoi lansetele bagate pt somn (era seara). Am inceput sa povestim de capturi, recorduri si alte cele si am ajuns sa il intreb daca a prins vreodata cega, eu n-avand norocul asta nici pana azi. Asa ca mi-a zis omul ca nici el nu a prins si nici nu vazuse. Ei, a doua zi, ghich ce? a prins 12 bucati, pui de cega in fata mea...eu nici una! Am ramas inmarmurit avand in vedere discutia intamplatoare ce o avusesm cu o zi in urma :) Am vorbit cu omul si mi-a zis ca auzise ca sarbii ar fi facut populari si ca se prinsese la plase de catre ai nostri... Zilele urmatoare iar a prins dar mai putin, 2-3 pe partida, eu iar nimic.... Secretul: rame rosii subtiri, carlige mici si lanseuri lungi pe care eu nu le-am putut efectua atunci :(

Recent mi s-a confirmat faptul ca s-au facut intr-adevar populari, am cunoscut acum vreo 2 luni un pescar care lucra pe atunci la PF1 si a cumparat cega de la niste pescari, toate exemplarele fiind de 20-25cm si s-a interesat apoi de unde proveneau: se pare ca sarbii avusesera exces de puiet de cega si nu-l mai puteau intretine sau din lipsa de spatiu i-au dat drumul in dunare...mi-a zis si ceva cifre dar nu le mai retin.
Nu cumva cand i a bombardat NATO pe sarbi in 1999 s-a spart bazinul cu cega si au evadat acesti pesti min Dunare? Uffff, in cazul asta poate ar fi timpul ca NATO sa atace aerian din nou Serbia, dar de ce nu si Ucraina, ca sa scape ceva lostrita in Tisa.....

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 23 Mar 2008, 22:40

ma indoiesc, eu tin minte totusi sa fi fost dupa 2000 intamplarea :D
care pescuiesc mai des pe dunare in zona cs-mh poate stiu mai multe :)

carligu_gol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 18 Mar 2008, 12:55
Localitate: Pe un mal abrupt...

Mesaj de carligu_gol » 29 Ian 2009, 17:06

Uite ca mai e un pic si se face anu` de cand a fost deschis topicul. Imi cer scuze colegilor de forum care asteptau "detalii", nu am mai avut activitate pe forum de atunci.

Pozele le-am vazut relativ de curand, era vorba de mihalt, nu de vreo specie de sturion. Pentru mine tot ocazie ratata a fost, nici mihalt nu am vazut "live" pana acum...


Acestea fiind spuse, rog un moderator sa inchida topicul, cred ca nu mai prezinta interes.

Multumesc!
Mesaj pentru braconieri:
Daca se legalizeaza bordelurile va angajez pe toti cu norma...INTREAGA !!!

Închis