o saptamana prin zona sulinei cam trista..doar putin avat

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

gushter
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 23 Oct 2005, 13:11
Localitate: tg-jiu
Contact:

o saptamana prin zona sulinei cam trista..doar putin avat

Mesaj de gushter » 14 Iul 2008, 15:50

scriu aceste randuri ca sa fiti la curent(nu de la baterie :idea: ) cu ce s-a intamplat sapt trecuta prin delta,in zona sulinei.nu de alta,dar sa nu bateti drumul doar pt soare,mare si relaxare..Cum bine stiam,stiuca e in continuare absenta,nu doar la spinning,ci chiar si in sculele pescarilor autohtoni.Lacul Lumina,trist,ca si anul trecut in perioada asta,Litvieni,la fel...niste bibani prapaditi pe care-i puteam prinde si pe Tineretului.Salvarea a venit in ultimele 2 zile,de la un loc care tot timpul a dat rezultate,vreo 30 de bucati,eliberate si pozate,aproape de kg.Starile pescarilor turisti adevarati pe care i-am cunoscut erau de frustrare,spre ex,niste crapari pe Bazin care n-au avut nici macar o trasatura in 4 zile.Singurul peste care mai maraia era somoteiul,retinut de eternii baboiari,care impanzeau canalul dinspre mare.Cam atat,sper sa va fie de folos informatile mele,in cazul in care plecati spre sulina zilele astea
stiuca?a9-a minune..

cezar oprea
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 28 Mai 2007, 08:33

Mesaj de cezar oprea » 14 Iul 2008, 16:19

Si eu am fost la Crisan si tot la fel.Niste bibanei ,unii mai rasariti si avat accidental.Daca il cautai cu ce trebuia nici gand,altfel dadea si in twister.Slaba miscarea.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 14 Iul 2008, 19:25

da apa,cat e apa?! :lol: e scazuta?si tulbure sau e limpede?
mersi :wink:

cezar oprea
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 28 Mai 2007, 08:33

Mesaj de cezar oprea » 15 Iul 2008, 14:40

adrignat scrie:da apa,cat e apa?! :lol: e scazuta?si tulbure sau e limpede?
mersi :wink:
e cam scazuta,iarba e destul de sus.pe canalele mici apa e limpede,adica unde e curentul mai mic...

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 15 Iul 2008, 14:54

aha....mersi :wink: .....ii ok.....pe apa dinasta ma descurc! :lol: :lol:
is curios cum evolueaza lucrurile....desi intr-o luna nu prevad mari schimbari... :roll:

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 15 Iul 2008, 15:58

Cum era plaja ? da apa marii ? era calda ? :)

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Mesaj de horia flucus » 17 Iul 2008, 23:47

cezaro scrie:Si eu am fost la Crisan si tot la fel.Niste bibanei ,unii mai rasariti si avat accidental.Daca il cautai cu ce trebuia nici gand,altfel dadea si in twister.Slaba miscarea.
In ce zona ai fost la Crisan?Pe Dunarea Veche spre Mila ai incercat la stiuca?
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

cezar oprea
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 28 Mai 2007, 08:33

Mesaj de cezar oprea » 25 Iul 2008, 14:03

horia flucus scrie:
cezaro scrie:Si eu am fost la Crisan si tot la fel.Niste bibanei ,unii mai rasariti si avat accidental.Daca il cautai cu ce trebuia nici gand,altfel dadea si in twister.Slaba miscarea.
In ce zona ai fost la Crisan?Pe Dunarea Veche spre Mila ai incercat la stiuca?
am fost si pe dunarea veche si ...pe unde nu am fost...dar cumatra nu s-a aratat. A fost o brigada de 20 de baieti la pescuit de stiuca si prima lansare am auzit ca le-a adus o cumatra de 7 kg...dupa care nici macar nu au avut vreun atac de dimineata pana seara. Venisera franti si-l injurau pe cel care prinsese stiuca ...ca i-a injectat cu trofeul...daca nu prindea nici el nimic... nu ar mai fi stat atat in balta...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 25 Iul 2008, 18:20

cezaro scrie: o brigada de 20 de baieti la pescuit de stiuca .......
:shock: :shock: :shock:
dumnezeule mare,cu ce s-au dus la pescuit?? cu vaporul?? :lol:

topicul ala "singur sau nu la pescuit?" mi se pare o minciuna fata de "batalionul" asta :?
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
craparulsef
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 30 Mar 2009, 21:01
Localitate: Sulina
Contact:

Re: o saptamana prin zona sulinei cam trista..doar putin ava

Mesaj de craparulsef » 22 Dec 2009, 15:59

gushter scrie:,Litvieni,la fel...niste bibani prapaditi...in cazul in care plecati spre sulina zilele astea
Corect: lacul Litvin, si pe viitor oriunde ai merge e bine sa iei cu tine un ghid care sa fie sincer si eventual sa-ti explice din tainele pescuitului in delta, tehnici si nu numai...probabil ai gasit un neavizat care doar a facut turism cu tine.

Scrie răspuns