o partida de stiuca reusita

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

catalin_bejan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Noi 2008, 20:51

o partida de stiuca reusita

Mesaj de catalin_bejan » 24 Noi 2008, 19:06

Dupa o noapte lunga de lucru,de fapt cea mai lunga noapte din an 25-26 octombrie,in jurul orei 7 si vreo 35 ajung pe barajul sau mai bine zis la capul canalului de fuga de pe Crisul Repede din localitatea Fughiu.M-am asezat exact in primul loc fara betoane in locul in care luciu apei se largeste.Dupa ce imi aranjez betele lansez cam la 18-20 de metri de mal intr-un loc in care ape nu e deranjata de valuri,intr-o gaura in vegetatie.Tin sa amintesc cateva lucruri importante:
1-apa nu curge deoarece in amonte pe barajul mare era oprita;
2-am dat cu carasei deci cu momela vie.Dupa ce am aruncat si al doilea bat,ca sa treaca timpul mai repede am incercat noile mele achizitii in domeniul linguritelor respectiv 6 rotative foarte frumos si viu colorate si 6 oscilante foarte frumoase.Ca totul sa fie complet am mai luat si un vobler verde care speram sa imi aduc mai mult succes conform unei teorii de-ale mele.Asadar trece timpul si schimb lingurite si lingurite si pe urma pe la 9 si jumate pun un dop de pluta si un pestisor si arunc din plictiseala la vrea 8 metri de mal.pe la 10 si un sfert din aceeasi plictiseala incerc volblerul poate poate o sa fie ceva dar surpriza....la unul din bete,dupa ce lansez voblerul,o mica piscatura.Retrag voblerul in ideea ca am agatat firul de la lanseta respectiva.Dupa ce am terminat de recuperat vad ca bambina incepe sa urce incet si promitator. Las batul jos si astept muscatura de final care apare .....dupa ce s-a jucat mai mult cu mine. Am agatat-o si incep sa o trag spre mal in forta,cu toata euforia din mine o aduc intr-un final in minciog care era al unui domn care a avut binevointa sa ma ajute,am scos-o. Asadar cumatra avea dupa spusele ochiometrice ale curiosilor veniti sa vada cam 3 kg si ceva.Dar cantarul a dat verdictul:3,560 kg. O captura frumoasa pt mine.Sper ca pe viitor sa mai am ce sa va povestesc!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 24 Noi 2008, 19:14

Foarte tare frate. Te mai asteptam si cu alte povesti :wink:

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 25 Noi 2008, 20:25

----->la rubrica pescuit stationar......

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 25 Noi 2008, 20:49

Acuma nu dezamagi omul,e prima postare.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 26 Noi 2008, 16:28

Irod, iar te bagi ca musca-n lapte? Unde scrie ca aici se posteaza DOAR partide de pescuit la spinning?? :evil:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

iulianp
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mar 2009, 12:56

Mesaj de iulianp » 03 Mar 2009, 13:21

ma bucur pt tine!!!......acum sa-ti zic si eu ca la inceput am fost vanator dar m-am lasat in urma unei lupte cu un mistret....normal ca l-am omorat cu bataia,dar asta nu conteaza...sa-ti zic cu pescuitul ca nu prea am mai prins de cand m-ii s-a dus vorba prin balti ca sunt periculos.....vorbesc salaii printre ei ca umbla unul pe la balti care nu iarta nimic din lumea asta acvatica,si ciudata care stiti bine ce stranie e....apropo pe mobidick eu l-am matrasit saracul.......acum nici pescar nu mai sunt...m-am facut cizmar

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14612
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 03 Mar 2009, 16:28

iulianp scrie:ma bucur pt tine!!!......acum sa-ti zic si eu ca la inceput am fost vanator dar m-am lasat in urma unei lupte cu un mistret....normal ca l-am omorat cu bataia,dar asta nu conteaza...sa-ti zic cu pescuitul ca nu prea am mai prins de cand m-ii s-a dus vorba prin balti ca sunt periculos.....vorbesc salaii printre ei ca umbla unul pe la balti care nu iarta nimic din lumea asta acvatica,si ciudata care stiti bine ce stranie e....apropo pe mobidick eu l-am matrasit saracul.......acum nici pescar nu mai sunt...m-am facut cizmar
A mai fost unu' cizmar, pe urma vanator si a ajuns presedinte... :lol: :lol:
Asa ca ai grija :P

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 03 Mar 2009, 18:14

i-a lasati ironia deoparte!adevarul e pe undeva la mijloc!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Mar 2009, 13:59

iulianp scrie:.......acum nici pescar nu mai sunt...m-am facut cizmar
OK, dar care e legatura cu subiectul topicului? daca esti cizmar, de ce postezi afirmatia asta pe un forum de pescuit?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 04 Mar 2009, 15:15

Poate omul repara si pune tocuri,flecuri la wadersi si cizme de cauciuc. :lol: :lol:

Scrie răspuns