mizerie crunta pe raul Neajlov

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
oni
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Mar 2015, 16:34
Localitate: Bucuresti

mizerie crunta pe raul Neajlov

Mesaj de oni » 23 Mar 2015, 19:08

Salutare. In data de 22.03.2015 am profitat de ziua placuta de primavara si am zis sa fac o plimbare pe malul raului Neajlov.
Cautand un loc mai linistit, unde sa scap de culegatorii de urzici am ajuns pe drumul care leaga localitatea Singureni de Iepuresti si am zis sa fac o plimbare prin padurea Iepureasca. Ajuns pe malul raului am constatat imagini parca desprinse din Apocalipsa. Banuiesc ca din cauza viiturilor de anul trecut, raul a inundat padurea, iar dupa retragerea apei in albia sa a lasat in urma tone intregi de gunoaie, iar copacii de pe marginea apei erau plini de plastice care ramasesera agatate in ei, parca erau pomi impodobiti de Craciu. Groaznic. Regret ca nu am luat aparatul foto sa fac niste poze.Astazi am facut sesizare la Comisariatul general al Garzii de Mediu si am primit numarul de inregistrare al reclamatiei sa vad ce se intampla. Va rog care vreti sa scrieti si voi cate o sesizare sa va implicati in aceasta actiune.Daca vreti si nu dati crezare la ceea ce spun,puteti merge sa va convingeti singuri. Zona de care vorbesc este urmatoarea: Drumul judetean 411 Singureni- Iepuresti, sensul de mers spre Iepuresti, la terminarea padurii de pe partea dreapta care se numeste Iepureasca, puteti cobori cu masina in poiana pana la rau sau merge pe jos 150-200 m pana la rau dupa care mergeti putin pe malul raului in aval si veti descoperi minunea. Nu o sa va vina sa credeti. Va marturisesc ca mi-a trecut tot cheful de o zi de primavara si plimbare, am fost traumatizat de ceea ce am putut sa vad si de indolenta oamenilor care locuiesc mai sus si arunca gunoaiele in jurul raului. :(
Va rog nu ezitati sa trimiteti sesizarichiar daca ati descoperit si alte locuri la fel de mizere in preajma apelor in care noi dorim sa ne relaxam, fie pescari sau nu. Stiu ca o sa ziceti ca nu se va face nimic, dar nu va costa nimic decat cateva minute sa va scrieti sesizarea si sa o trimiteti. Astfel vom da dovada ca suntem mai multi care dorim aceleasi lucruri.
Din propria experienta va pot spune ca eu am mai scris diverse sesizari si in unele dintre ele, s-a rezolvat problema mizeriilor. Au fost anuntate primariile care au trimis oameni si masini de incarcare a gunoiului. care nu s-au conformat au fost amendate destul de arzator. Am fost acolo din intamplare si am vazut ca s-a miscat ceva. Credeti-ma.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: mizerie crunta pe raul Neajlov

Mesaj de DEM » 24 Mar 2015, 09:36

Bine ai venit in Bucuresti si imprejurimi,(asa e de vreo 24 de ani),sau vorba unui amic, Nu e panica,Man... :wallbash: ....o sa te obisnuiesti,Don Quijote :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

bbbogdann
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 04 Oct 2011, 06:49
Localitate: bucuresti

Re: mizerie crunta pe raul Neajlov

Mesaj de bbbogdann » 24 Mar 2015, 15:08

https://www.youtube.com/watch?v=uJ1CNOcRyHo

asa era anul trecut dupa viitura ...
filmul e facut d eun coleg de pe forum

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: mizerie crunta pe raul Neajlov

Mesaj de dermacultura » 24 Noi 2016, 14:13

Am fost si eu o fuga pe la Singureni si am ramas profund dezamagit de cate gunoaie sunt pe maluri. Marea dezamagire a venit de la un pescar de baitcasting, care dupa ce a prestat o peruca cat un cuib de barza, a rupt si a aruncat pe jos firul. I-am zis ca dincolo de ecologie, firul ala poate fi cosmarul unui animal salbatic sau al unei pasari. Mi-a ras in fata si a plecat. Am luat eu firul de pe jos, dar tot am asa, un sentiment confuz, ca ar fi trebuit sa fac mai mult de atat.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: mizerie crunta pe raul Neajlov

Mesaj de adrianc » 25 Noi 2016, 17:50

Un dobitoc, bine ai facut ca i-ai atras atentia. Si da, ar fi meritat o creanga pe spinare.

Scrie răspuns