La pescuit noaptea cu plastice moi

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

La pescuit noaptea cu plastice moi

Mesaj de MeHigh » 15 Oct 2008, 01:27

Azi noapte am fost cu Titanicul ( o barcutza gonflabila de 3 m) intr-un golfuletz al Pacificului. Pe o apa de 10 metri am pescuit cu Gulp-uri de 4' shi 6' Nuclear Chicken ( fosforescent shi "aromat")versiunea grub. In ciuda lunii pline shi a vantului care a ridicat valuri destul de interesante, i-am spart! Nu ma ashteptam sa ii lovim asha de tare. Cu momeala, in seara precedenta, au incercat o gramada de pescarici sa-i pacaleasca shi nu au reushit. Noi, in ciuda previziunilor destul de sumbre, am reushit o partida super la platic. Poate ca din cauza faptului ca pescuiam driftuind shi nu ancoratzi, poate din cauza sculelor mai fine, poate am calcat noi in rahat.... cine shtie?!
Imagine
Ma gandesc sa incerc Gulp-ul pe lac la biban. A incercat careva cu plasticuri parfumate shi fosforescente la biba?

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 15 Oct 2008, 08:35

puah, ce pestoi! :) ce specii sunt, Mihai? dorade?
io am dat doar cu din astea cu sare/usturoi la biban si jalo (yum, yamamoto etc), mi se pare ca au mers la fel de bine, daca nu chiar mai bine. greu de spus.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 15 Oct 2008, 08:53

ala mai mare e giant trevally?

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 15 Oct 2008, 09:54

Cel mic e trevally shi cel mare e snapper.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 15 Oct 2008, 11:31

facusem asocierea faptului ca e mai mare cu denumirea de GT :)

ai pescuit cu jiguri normale sau offset?

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 15 Oct 2008, 21:46

Jiguri normale. Cu offseturi pescuiesc pe apa adanca (20m+) pt ca se scufunda mai repede. Oricum vreau sa spun ca baietzii de la Gulp au scos gumele astea aromate care sunt beton. Am pescuit cu Yam-uri shi cu inca cateva firme de jeleuri , dar nu se compara!
Un amic de-al meu a pus in carlig un corp fara coada (victima de razboi) shi a avut trasatura de parca era momeala... eram acolo deci nu e pescareasca.
Asta m-a convins definitiv.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: La pescuit noaptea cu plastice moi

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Oct 2008, 00:16

MeHigh scrie:Azi noapte am fost cu Titanicul ( o barcutza gonflabila de 3 m) intr-un golfuletz al Pacificului. Pe o apa de 10 metri am pescuit cu Gulp-uri de 4' shi 6' Nuclear Chicken ( fosforescent shi "aromat")versiunea grub. In ciuda lunii pline shi a vantului care a ridicat valuri destul de interesante, i-am spart! Nu ma ashteptam sa ii lovim asha de tare. Cu momeala, in seara precedenta, au incercat o gramada de pescarici sa-i pacaleasca shi nu au reushit. Noi, in ciuda previziunilor destul de sumbre, am reushit o partida super la platic. Poate ca din cauza faptului ca pescuiam driftuind shi nu ancoratzi, poate din cauza sculelor mai fine, poate am calcat noi in rahat.... cine shtie?!
Imagine
Ma gandesc sa incerc Gulp-ul pe lac la biban. A incercat careva cu plasticuri parfumate shi fosforescente la biba?
Fratele meu, astia doi sunt carasi de Cernobal, crede-ma! S-au radiat si de aia au crescut atat de mari! Uraniul din ei i-a facut sa o ia razna si sa atace plasticele tale! :lol:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Oct 2008, 08:27

eu am mai incercat noaptea cu plastice fosforescente. Absolut degeaba.
Mai bine am prins pe verde....
near the beer

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 20 Oct 2008, 04:04

Hmmmm... ciudat.
Poate ca solzoshii de apa dulce nu shtiu ce e aia! Eu ma gandeam sa incerc ziua la adancimi mari la biba...
Oricum pe ocean ii lovesc la plasticuri de nu se vad. Ieri un amic dadea la peshtishor shi nu a prins absolut nimic. Noi la plastic i-am spart! Am tzinut unul pentru gratar...


Imagine

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 20 Oct 2008, 10:21

MeHigh scrie:Hmmmm... ciudat.
Poate ca solzoshii de apa dulce nu shtiu ce e aia! Eu ma gandeam sa incerc ziua la adancimi mari la biba...
Oricum pe ocean ii lovesc la plasticuri de nu se vad. Ieri un amic dadea la peshtishor shi nu a prins absolut nimic. Noi la plastic i-am spart! Am tzinut unul pentru gratar...
super.
2 chestiuni, Mihai: cum lupta astia si cu ce fire dai?
sunt tare curios...
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Scrie răspuns