Intrebari

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Intrebari

Mesaj de Cucu Ionel » 18 Mai 2007, 18:36

Joi se deschide pescuitul pe Dunare.Pe care rapitor o sa va axati ptr.a face deschiderea:salau,avat sau somn?Cum va alegeti pestele vizat,va place stilul de pescuit sau se prinde mai usor?
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 18 Mai 2007, 21:35

eu incep tot timpul cu salaul la stationar, anul asta am zis ca voi pescui predominant la spin asa ca avatul poate o sa aiba prioritate...la inceputul lui iunie cred ca ajung la dunare :)

lerua
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 15 Sep 2005, 18:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de lerua » 19 Mai 2007, 16:25

Eu incep la salau cu jeliboane :wink: Avat inca nu am prins :cry: dar daca o sa fie activitate am sa incerc .Un localnic spunea ca avatul este cel mai prost peste pentru ca se inteapa singur . Asa sa fie :?:
Fir intins

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 19 Mai 2007, 18:08

Somnul a inceput sa umble bine de tot si am sa ma axez pe somn.
Avatul,hm,e in toane proaste,face fite,pe unde dau eu inca nu pune botul.
Salaul vad ca nu prea patruleaza,trebuie localizat.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 19 Mai 2007, 19:51

salut si eu plec pe 24 la Dunare si o sa incerc asa de inceput un rapitor la pescutz un oblete si pe seara ma bag sigur la un spin!!! poate poate pica un salau! dar asa merge bine somnul depinde in ce zona dai fir intins

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 20 Mai 2007, 22:13

Jonin scrie:Somnul a inceput sa umble bine de tot si am sa ma axez pe somn.
Avatul,hm,e in toane proaste,face fite,pe unde dau eu inca nu pune botul.
Salaul vad ca nu prea patruleaza,trebuie localizat.

mmmmmmmm... mananca in dracii mari frate...ieri unul de 10 si unul de 23kg dati pe mal si "eliberati"...deh prohibitie :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 20 Mai 2007, 22:53

lerua scrie:Un localnic spunea ca avatul este cel mai prost peste pentru ca se inteapa singur . Asa sa fie :?:
Ar fi bine... :?
Azi l-am scapat pe tata lor, tocmai pt ca nu am intepat destul de prompt. Mai vine el... :twisted:

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Re: Intrebari

Mesaj de Calone » 21 Mai 2007, 08:59

Cucu Ionel scrie:Joi se deschide pescuitul pe Dunare.Pe care rapitor o sa va axati ptr.a face deschiderea:salau,avat sau somn?Cum va alegeti pestele vizat,va place stilul de pescuit sau se prinde mai usor?
Indiferent ce se prinde mai usor sa fie cat mai mult :evil: daca rapitor nu e , nici pasnic nu e , e guvizi si tot e :evil:
Dupa deschidere Dunarea se va transforma cu adevarat in statiune , cu multe bete , multa lume , multe masini , manele pe alese si ce imi place mie cel mai mult se va resimti in toiul verii efectul de iarna prin clopoteii de la miile de sanii pe post de bete :P .
Stiti cum e ? ... k la invazia lacustelor :)) sau goana dupa aur .... si problema e ca tine pana se pune frigu' cu adevarat . se preda stafeta de la unu la altu ... a se citi " pescuitul la limita shtafetei " :))
Atunci nalucarilor le ramane doar antrenamentul " din 2 in 2 m garduri @ strecuratul sub obstacole @ pasul piticului " sau pescuitul nocturn cu nightvision incorporat practicat cu mare atentie sa nu zornaie vre-un clopotel ca e posibil sa ajungi in juvelnic :))
fain , nu .. ? :evil:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Mai 2007, 09:16

nasol calone pe la voi pe acolo :crazy1:

si cand ma gandesc ca la 130 km de bucuresti, de la calarasi incolo ai sute de km de dunare, cu balta ialomitei si insula mare a braileil, ostroave, gropane, sute de locuri
nemaivorbin ca noi miticii ne-am tras si autostrada pana la dunare la fetesti/cernavoda, de pe autostrada tragi direct pe digul de pe malul dunarii si dai la peste cat vrei
avantajul accesului la bani al miticilor:)

timp sa ai sa o arzi pe acolo sa ai

calone se plange de zici ca s-a terminat cu dunarea, si sa vezi ce poze produce cat de curand.... :lol:

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 21 Mai 2007, 09:29

Calone are mare,mare dreptate.
Mai sus de PF1 e greu sa gasesti locuri de pescuit datorita plaselor cu care e intesata Dunarea,a constructiilor de pe malul Dunarii,a reliefului,etc.
Intre baraje e cel mai rau,apa oscileaza in draci,e plin de guvizi,iar pestele e putin.In plus e multa intinsura pt ca apa e mica in f.multe locuri.
Cel mai bine e dupa barajul de la PF2,acolo este peste,urca din aval.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Scrie răspuns