Intrebari

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 21 Mai 2007, 10:23

urmaresc cu interes acest topic si vreau sa spun ca asa in sus de pf1 e greu sa pescuiesti ca e plin de plase si e peste putin si speriat ca e rupt(!! cel mai rau dau in el pe prohibitie cand vine la mal sa depuna!!!) dar doar vreo 30 de kilometri. Dupa Dubova parca sta altfel treaba iar intre baraje intradevar oscileaza rau apa dar io cred ca s-a obisnuit ca totusi se prinde cand e apa si mica si mare. Totusi trebuie sa stii unde sa il cauti. Si contrazic intre baraje e peste mult dar incepand cu Batoti incolo in zona Severinului e prea mare poluarea si langa sunt plasari care aprovizioneaza orasenii. Ex. intre baraje: Vrancea,Crivina,Izvoru Frumos,Tiganasi,Gogosu si der acolo in jos pana la limita cu Dolju. Intradevar nu mai merge cum mergea inainte cund am invatat si io meserie dar mai merge daca stii unde sa te duci!!!

FIR INTINS!!! Si mai astept pareri!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 21 Mai 2007, 10:40

intre baraje tot pescuiesc (crivina in special) si parca tot mai putin peste este de la un an la altul...acum 2 ani in jurul lui 15iunie a mers extrem de bine salaul dar anul trecut nu a mai fost la fel, in skimb care au fost pe faza au prins stiuca multa toamna trecuta :)
n-am fost pana acum dupa pf2 dar as vrea sa ajung si pe-acolo...

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 21 Mai 2007, 11:00

alta a fost ideea .
nu ca nu e peste ci ca si pestii is mai circumspecti pe un mal de dunare cu o intreaga adunatura de putepula ( zgomotosi ) , iar tu te descurci mai greu printre fierele plantatiilor " ansamblelor baracuda " .

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 21 Mai 2007, 12:17

sunt total deacord si de aceea cand merg la peste unde vad masini sau fum de gratar o intind 1 kilometru ma incolo. SI in legatura cu Dunarea dupa baraj nici io nu o cunosc ci doar pe langa Gogosu, Izvoarele, Garla Mare(cunascatorii stiu de ce vorbesc) si acolo e super fain ca e un brat format in urma devierii fluviului cand s-a contruit pf2. MIRIFIC! Dupa parearea mea acolo se poate prinde peste ca in delta. In rest din ce in ce mai greu. Acum 4-5 ani cand a venit mama viiturilor a rupt barajele si crescatoriile sarbilor si a repopulat artificial Dunarea cu caras si platica dar mai e ce am mai scapat la plasa. Inca mai sper ca o sa se repete intamplarea chiar daca poate mai rupe si un mic pod pe la noi ca in rest ajvps din parti repopulare!

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 21 Mai 2007, 14:43

Este adevarat ca mai sus de PF 1 nu prea ai loc,cel putin in zona Berzeasca-Bazias,cand se deschide pescuitul zici ca invadeaza lacustele!!Si de aceea m-am gandit sa-mi fac deschiderea mai jos de PF 2,n-am pescuit pana acum in acea zona si sunt curios ce locuri si peste o fi.In functie de loc voi pescui ori la somn(stationar)ori voi spala silicoanele pana o sa fac febra la maini.In orice caz,prefer stationarul la somn,lenea si unele dimensiuni peste normal isi cam, spun cuvantul.Dar n-o sa ma dau in laturi si de la facut km.pe mal in cautarea avatului sau salaului,iar daca vine si o stiuca cu atat mai bine,este rapitorul meu preferat.Sper sa nu dau peste manelisti si gratargii in zona! :evil:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 21 Mai 2007, 14:47

Ionel trebuie sa te intreb unde mai jos de pf2? treci de baraju ala intre tiganas si gogosu sau acolo pe bratul ala? Ai mai dat acolo unde vrei sa mergi sau doar ai auzit vorbindu-se?

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 21 Mai 2007, 17:33

Mult mai jos,adica de unde se reunesc cele doua brate la vale,pana pe la Gruia.Nu cunosc zona,nici nu stiu daca pot sa merg pe malul Dunarii,vreau sa incerc,sa vad ce locuri sunt pe acolo.Eu am pescuit mai mult pe insula,in amonte de barajul mare,dar acum am doi colegi care ma tot bat la cap sa mergem la vale de baraj.Nu cunosc prea bine terenul,adica acces la locuri bune,cand am pescuit eu in zona,prin 87,erau alte conditii si altfel apa.Daca stii ceva locuri bune in zona primesc cu placere sugestii,pe privat sa nu deranjam topicul.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 22 Mai 2007, 00:09

Sunt locuri bune la Izvoare,Gruia,Pristol,Vrata,Salcia.
Anul trecut la Pristol a fost un concurs sau doua de pescuit la scobar.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 22 Mai 2007, 16:49

interesant...n-am prins pana acum scobar pe dunare :oops:

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 22 Mai 2007, 22:03

C-am prin zona Vrata-Salcia , pe bratul deviat din Dunare (nu pe cursul principal ) am prins cu ceva timp an urma si CEGA (aprox. 50-60cm.), pe fund , la rama .Pe linga asta , anghila somotel , crap etc ; Un amic al meu a reusit sa scota o mreana de toata frumusetea din aceiasi zona . Avatul l-am gasit exact la confluenta bratului inferior cu Dunarea. Cine "bantuie" mai des prin locatia respectiva , un loc extraordinar de bun ptr. salau ( si nu numai) , este pe micuta insulita de peste brat pe care poti ajunge lejer cu o pneumatica . Odata ajuns acolo , indicat este cursul principal al Dunari... :wink:
Stie cineva daca baltile de linga crescatoria de la Girla Mare ( cele despartite numai de drum) au trecut in "patrimoniul" cuiva ? sau sunt tot "libere" la pescuit ... :roll:

Scrie răspuns