intamplarea mea

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

intamplarea mea

Mesaj de Busta » 02 Sep 2007, 22:01

Am fost ieri la pescuit pe Timis si am vazut un avat cum ii "batea" pe obleti , am folosit poppere (YoZuri si Rapala) , oscilante cu streamer pe fir ,voblere , rotative mici si mari si nimic nici o atentie de la avat ptr artificialele mele ....
nu mai aveam ce sa folosesc din cutia mea cu artificiale ,..., ramanea doar sectorul cu twistere , miam zis ia sa pun unul micut si dragut alb ... si dupa prima aruncare surpriza un avatel de 1,5kg :)

deci in concluzie la avat trebuie incercat cu tot ce ai la dispozitie ;)


Imagine

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 03 Sep 2007, 08:47

Felicitari!
Ai dat in jos de dig sau in sus de dig?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 03 Sep 2007, 08:49

:lol: eu prima data testez cu tuistere si linguri daca sunt atacuri in suprafata, apoi popper de efect si mai incolo poate voblere :P :wink:

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 03 Sep 2007, 09:17

Florin M scrie:Felicitari!
Ai dat in jos de dig sau in sus de dig?

jos de dig pe partea drapta - aia de sub pod nici nu imi dadeau atentie la artificialele mele - si este o namila acolo au auuu

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 03 Sep 2007, 09:19

pikeman scrie::lol: eu prima data testez cu tuistere si linguri daca sunt atacuri in suprafata, apoi popper de efect si mai incolo poate voblere :P :wink:
eu dau cu poppere prima data dupaia linguri - niciodata nam dat cu twister la avat numai la stiuca ,somn,shalau .
twisterul meu era cam greoi - era apa mica si trebuia sa tin lanseta in sus si mulinam foarte repede sa il tin la suprafata

atacul o fost frumos :)

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 03 Sep 2007, 14:23

Busta scrie:
pikeman scrie::lol: eu prima data testez cu tuistere si linguri daca sunt atacuri in suprafata, apoi popper de efect si mai incolo poate voblere :P :wink:
eu dau cu poppere prima data dupaia linguri - niciodata nam dat cu twister la avat numai la stiuca ,somn,shalau .
twisterul meu era cam greoi - era apa mica si trebuia sa tin lanseta in sus si mulinam foarte repede sa il tin la suprafata

atacul o fost frumos :)
poi asa si trebe repede in suprafata :wink: din nevoie se pare ca inveti:) popperul jucat mai discret cu mici clipociri iti va aduce mai multe rezultate decat zgomotos, cat despre linguri subtiri recuperate tot foarte repede cu vf sus in pelicula apei, cateodata poti lasa si dare in spatele tuisterului sau lingurei (care pe la noi au 16-20-30 gr ) :P

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 03 Sep 2007, 21:11

popperul se misca cu pauze de cateva secunde intre clipoceli ?

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 03 Sep 2007, 21:13

Florin M scrie:Felicitari!
Ai dat in jos de dig sau in sus de dig?
cred ca ar trebui sa facem o partida de pescuit impreuna ;)

apropo mai sunt pescari din TM pe forum aici ?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 03 Sep 2007, 21:19

Busta scrie:popperul se misca cu pauze de cateva secunde intre clipoceli ?
asta depinde, de multe ori il joc constant , mai fac si pauze dar nu cateva secunde 2-3 pentru ca in cazu in care un rapitor urmareste sa nu isi piarda interesul, daca nu survine atunci atacul deobicei se intampla chiar imediat cand il misti din nou, am avut atac de la o stuk imbracata pe o astfel de oprire numa ca a ratat, intrebarea fiind daca a atacat pe pozitia viitoare a popperului :roll: asta ii, oricum ma astept tot timpul la multe ratari :)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 03 Sep 2007, 21:34

pikeman scrie: ....atacul deobicei se intampla chiar imediat cand il misti din nou, am avut atac de la o stuk imbracata pe o astfel de oprire numa ca a ratat, intrebarea fiind daca a atacat pe pozitia viitoare a popperului :roll: asta ii, oricum ma astept tot timpul la multe ratari :)
Eu am alta intrebare: stiuca a ratat sau s-a razgandit in ultimul moment?
Ea e echipata sa prinda pesti care se deplaseaza mai repede decat poti tu sa clipocesti poperu cela :lol:

Scrie răspuns