IADUL PESCARILOR - Sapaturi

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

IADUL PESCARILOR - Sapaturi

Mesaj de iorgu.pescaru » 13 Mai 2010, 10:41

Nu cred ca ati mai patit asa ceva la o partida de pescuit, dar... ~x( ~x( ~x(
Balta Sapaturi se afla in jud. Teleorman. Accesul se face pe D.N. 6, din Bucuresti pe soseaua Alexandriei, in comuna Prunaru la intrare se face a treia ulita la stanga (pe langa fantana), se tine drumul asfaltat drept inainte, pe langa padure, la iesirea din satul care urmeaza, Carapancea, drumul face o singura curba de 90 grade, dar noi intram pe drumul de tara din fata noastra Si am ajuns pe balta, dupa ce coboram 100m. Din deal se vede panorama baltii, cam 800m. dreapta si 2km. stanga. In fata apare cabana administratorului, mai corect niste anexe. Toate bune si frumoase pana aici.
Am coborat, am dat binete la un pescar si am vrut sa ma campez, doream sa pescuiesc 24 sau 36 de ore.
Ora 15- dupa ce am mers de la un capat la altul, foarte, foarte greu am gasit un LOC unde sa fac cortul. Motivul:balta are pe mal o portiune de 5-6 m. de iarba, vine drumul de acces pe langa si apoi dealul plin de maracini, rugi,ghimpari, balarii. Pe aceasta portiune pasc zilnic vacile satului si nu exista decat rarisim un loc de 2 m. fara baliga :!: :!: :!: Este imposibil sa ratati vreuna.
Ora 15,05-paza baltii, taxa 50 roni-12 ore, cu eventul prelungire la achitare alt bon, 6 lansete,si noaptea >:) >:) >:) ,se pot planta, cantitate cat poti tu prinde. Eu am achitat 50 roni sa vad cum merge-am primit bon.
Ora 16 A inceput sa latre tare si insistent unul din caini legati la margine baltii de patron. La jumatatea baltii, caini,pa capetele baltii, caini. Asta pe partea cabanei, acolo este interzis pescuitul, fiind sapate si niste santuri sa nu ai acces. Daca nu esti atent intri cu masina in ele, nefiind semnalizate cu nimic, iar vegetatia crescuta are rol de camuflaj perfect.
Ora 17,10-se intorc vacile :!: :!: :!: mare grija la bagaje, la masina-trec lovinduse de ea, la lansete-intra in apa cand vor fara sa dea vreun semn si iau toate firele.
Ora18,2o-a tacut 5 minute un caine, dar au intrat in apa in dreptul cabanei, vreo 10gaste ale lor si au facut o ,,micuta'' balaceala de vreo 10-15 minute.
Ora 19.30-paza baltii: ati prins ceva. Nu am prins, am facut cortul, am strans gunoaiele de langa mine, (balta este plina de tot ce inseamna ambalaje,inclusiv de sticle sparte) si de vreo 30 min. am aruncat si eu lansetele dupa peste.Mentionez ca de la ora 16 pana acum cainele asta latra intruna ,DE CE :?: Mi-a raspuns ca sunt pusi de patron sa nu vina braconierii pe partea aceea. Mancare i-ai dat? A zis ca mai rar sa fie mai rau.
Ora 21- am vrut sa strang toate si sa plec acasa, dar bausem vreo 2 beri, si <<baietii sunt pe sosele>>
Ora 22- odata cu lasarea serii, cainele a inceput sa latre in alt repertoriu: latrat 5 min.-10 min. pauza.
Ora 23.20-pe balta si-a facut aparitia un tractor cu cupa si a inceput sa sape ceva la cabana sau pe malul apei, din locul unde eram nu se vedea, dar se FOARTE AUZEA.
Ora 00,30- a plecat tractorul pe margine baltii de la un cap la altul in ,,ovatiile'' pescarilor.
Ora 01,10- in urma discutiilor cu baietii care pescuiau, am plecat dupa paznic, sa vina sa ia cainele de acolo sau sa-i dea ceva de mancare, noi nu aveam acces pe partea opusa, NU MAI REZISTAM NICI UNUL.
Ora 01,50-am dat de paznic si a zis nu-l lasa patronul sa ia cainii de pe mal.
Ora 02,10-in urma solicitarii mai multor pescari sa ne dea nr. de tel. al patronului, a venit si a rezolvat cu ,,latratorul''. Cum :?: :?: :?: nu stim, cert este ca pana dimineata cand am plecat, a tacut.
Ora o3,20- o adiere de vant a inceput sa bata. Vreo 4 pescari am avut senzorii in alarma, dar la toti firele erau incurcate cu maracini,ghimpari,buruieni taratoare, exact ca cele de pe dealul de langa balta.
Ora 04,00- un coleg de ,,suferinta'', a banuit ceva. Am plecat cu lanternele in directia de unde veneau maracinisurile, iar la cca, 100 de m. am gasit pe mal si langa el o alta movilita pregatita. Cineva le rupea de pe deal si le punea pe apa sa le duca vantul spre noi. CINE :?: :?: :?: SI DE CE :?:
Ora05,30- pe balta se mai afla doar o masina cu 2 pescari, care venise pe la ora 05 si cu mine care strangeam cortul. Ceilalti au plecat toti cum s-a facut lumina, cu ,,uraturile'' de rigoare la cele 12 ore de stres ~x( ~x( ~x(
Mentionez ca cele relatate sunt reale si pot aduce dovezi certe, in momentul acela pe balta se afla un user vechi al acestui Forum.
Nu cred ca a patit cineva dintre voi, momente ca acestea si nici nu va doresc.
Iubiti natura,merita. :)

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 13 Mai 2010, 10:55

Nu, nu am avut parte din fericire de o astfel de partida de pescuit.
Chestia cu maracinii e chiar ciudata.... Cine naiba sa rupa maracini la 4 noaptea sa ii dea pe apa ca sa va incurce voua firele? :? E destul e bizar....
Si cainele, nu putea sa ii arunce cineva ceva de mancare sa taca..? :wink:
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 13 Mai 2010, 11:14

se presupune ca pescuitul este relaxant.in cazul asta oferta este de afectiuni psihice pe banii clientului :x nu-mi doresc.deci balta e de evitat :x

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

IADUL PESCARILOR - Sapaturi

Mesaj de iorgu.pescaru » 13 Mai 2010, 11:14

PescarNebun scrie:Nu, nu am avut parte din fericire de o astfel de partida de pescuit.
Chestia cu maracinii e chiar ciudata.... Cine naiba sa rupa maracini la 4 noaptea sa ii dea pe apa ca sa va incurce voua firele? :? E destul e bizar....
Si cainele, nu putea sa ii arunce cineva ceva de mancare sa taca..? :wink:
Frate, accesul pe malul celalalt , este interzis. Fii sigur ca am incercat sa ajungem la caine, dar nu aveam cum. Iar cu maracini avem certitudinea 100% ,ca este mana paznicului, pentru insistantele noastre.
Iubiti natura,merita. :)

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Mai 2010, 12:37

Din pacate se intimpla asemenea lucruri ,cum se poate stopa ? care e ratia ? ... ma indoiesc ca mai aveti chef sa treceti pe acolo ,si atunci patronul se uita la balta si la caini :?: ....ca pescari n-o sa mai vada in veci daca asa se comporta :!:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 13 Mai 2010, 15:30

@ iorgu.pescaru

...iti recomand un alt stil de pescuit , itinerant , din barca sau de pe mal.
...incearca spinning si vei vedea ca vei scapa de aceste neplaceri si vei intampina...altele... :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Mai 2010, 15:48

...incearca spinning si vei vedea ca vei scapa de aceste neplaceri si vei intampina...altele... :lol:[/quote]


:lol: adevarul adevarat :!:

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

Mesaj de iorgu.pescaru » 13 Mai 2010, 16:01

old_radu scrie:@ iorgu.pescaru

...iti recomand un alt stil de pescuit , itinerant , din barca sau de pe mal.
...incearca spinning si vei vedea ca vei scapa de aceste neplaceri si vei intampina...altele... :lol:
Frate, ai dreptate, dar alta era problema. Apropo de preferinte, mie imi plac brunetele, tie poate blondele sau roscatele :P
Asta ca o gluma. Merita sa uitam, dar nu si sa iertam :wink:
Iubiti natura,merita. :)

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 13 Mai 2010, 19:10

nu.
nu merita uitat si nici iertat.
:evil:
asta este una din cauzele pt care apele nu ar trebui sa ajunga pe mana unor neaveniti.
daca este terenul lui si a sapat balta aia, noroc bun sa o exploateze cum doreste, dar daca este o chestie naturala..........cum draqu sa suporti asa ceva si sa mai si platesti pt asta??

uite, deaia imi place mie pescuitul pe rau :D

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 13 Mai 2010, 19:51

...pana in urma cu cativa ani nu am dat importanta spinningului , eram un impatimit al stationarului sau al plutaritului.
...patania lui "iorgu.pescaru" este un exemplu din multiplele motive pentru care am renuntat definitiv la stationar si am adoptat spinningu'.
In ultima vreme apar din ce in ce mai multe balti, din pacate nu mai mari decat o fosa septica , in care sunt puse cateva kilograme de pesti pasnici , iar patronii cer un sac de bani pt o partida de pescuit.
...de vina nu sunt stapanii acestor balti care prospera datorita faptului ca "pescarii" pun botul la ofertele lor ci insasi cei care "sponsorizeaza "acesti patroni prin acceptarea conditiilor si a taxelor. Am citit despre partide de pescuit inafara tarii , la vecinii nostri din vest , unde pretul unei partide de pescuit este mult mai mic ca si cel din tara , iar conditiile oferite sunt deosebite facand memorabile acele partide.
...la noi in tara si locatiile care erau cotate ca si locuri de pescuit cu potential serios , au fost distruse , abandonate sau mai nou vezi cazul Sacalaia :oops:
...au mai ramas cateva balti foarte faine , dar probabil ca doar pretul "prohibit" le-a mentinut.
...eu am incercat si m-am adaptat la spinning , in special pe rauri si in nici un caz nu voi reveni la stationar, eventual voi incerca o "evolutie" spre fly.... :lol:

Fir intins !...tuturor. :wink:

Scrie răspuns