Help..cum sa dau la somn.

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
gaby_po23
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 137
Membru din: 21 Aug 2011, 12:52

Help..cum sa dau la somn.

Mesaj de gaby_po23 » 20 Aug 2013, 11:19

Doresc sa ma duc pe o balta unde are somn.
Am echipament tot inclusiv stiu sa fac monturile.
Problema e urmatoarea.
Cum duc eu montura - folosesc caras viu la distanta in contextul in care nu ma lasa sa intru cu barca si nici cu navomodel.
Vazusem o tehnica la unguri cu o lemn ( ceva de genul asta ) arunca si tragea prin ea firul cu alta lanseta.
Nu doresc sa arunc din mana deoarece nu stiu cum se va prezenta montura mai ales ca vreau sa dau la 70-100 m de mal.
Voi folosii o pluta culisanta 100- 150 g - plumb culisant 60 g + casas viu 50 g sau mai mare..sa vad ce gasesc.

Poate ma ajutati cu un sfat cum sa amplasez montura.

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Help..cum sa dau la somn.

Mesaj de cristi_vi » 20 Aug 2013, 12:11


gaby_po23
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 137
Membru din: 21 Aug 2011, 12:52

Re: Help..cum sa dau la somn.

Mesaj de gaby_po23 » 20 Aug 2013, 12:48

Nu imi dau seama la metoda celor 2 lansete... ceva trebuie sa culiseze..dar nu imi dau seama..
1 lanseta are pluta , si plumbul + carabina si forcacul. Pana aici e ok. dau jos forcacul si leg lenseta ajutatoate...e ok..apoi nu mai inteleg

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Help..cum sa dau la somn.

Mesaj de kzoli » 11 Sep 2013, 08:55

A doua lanseta o folosesti doar sa "plasezi montura" adica sa recuperezi firul, nici nu ai nevoie de lanseta "intreaga" ajunge doar 1 element cu mulineta... ptr inceput e bine sa fiti 2 persoane ... pana prinzi miscarea...dupa aceea merge si de unul singur... cu o lanseta puternica lansezi plumbul culisant "special" la capatul caruia ai o agrafa si firul de la lanseta ajutatoare legata... la ce distanta vrei (poti) dupa care recuperezi firul cu cotorul celalalt fixezi montura cu momeala in agrafa si montura "tragi inapoi" incet pana la plumb. Nu este complicat deloc insa atentie mare la firele alese ;)

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Help..cum sa dau la somn.

Mesaj de kzoli » 11 Sep 2013, 08:59

In functie de marimea momelii poti sa ai surpriza sa prinzi atat salai cat si stiuci frumoase ...

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Re: Help..cum sa dau la somn.

Mesaj de miyagi » 24 Sep 2013, 16:03

Mergi pe balta, iti descarci echipamentul, montezi cortul in care introduci patul si sacul de dormit si apoi te bagi in el. Nu-ti face griji ca vine si somnul mai devreme sau mai tarziu 8) .

Avatar utilizator
Beastmaster
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 23 Noi 2011, 22:56
Localitate: Timisoara

Re: Help..cum sa dau la somn.

Mesaj de Beastmaster » 02 Noi 2013, 21:53

kzoli scrie:A doua lanseta o folosesti doar sa "plasezi montura" adica sa recuperezi firul, nici nu ai nevoie de lanseta "intreaga" ajunge doar 1 element cu mulineta... ptr inceput e bine sa fiti 2 persoane ... pana prinzi miscarea...dupa aceea merge si de unul singur... cu o lanseta puternica lansezi plumbul culisant "special" la capatul caruia ai o agrafa si firul de la lanseta ajutatoare legata... la ce distanta vrei (poti) dupa care recuperezi firul cu cotorul celalalt fixezi montura cu momeala in agrafa si montura "tragi inapoi" incet pana la plumb. Nu este complicat deloc insa atentie mare la firele alese ;)
Super tare metoda

Scrie răspuns