greseli la pescuit

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

greseli la pescuit

Mesaj de storm fish » 02 Feb 2010, 21:50

la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de sorin tot » 03 Feb 2010, 13:05

asta e o discutie lunga si plina de capcane...
mie nu-mi place sa "trag ca nebunu de peste" decat daca am motive serioase sa o fac (agatatura etc.) si nu am auzit niciun argument care sa ma faca sa-i scot ca pe dopu' de sampanie, DAR daca te uiti pe net la filmari din bassmaster o sa vezi ca 90% dintre pescari se arunca pe spate cand inteapa si trag de peste ca disperatii indiferent daca pescuiesc in agatatura sau nu. nu cred ca o fac pentru a castiga timp si frecventa pt ca dupa ce scot pestele toti (inafara de kevin vandam) mai stau la taclale si pierd timp....
la fel, aproape toti pun mana pe fir fara greturi sau ridica pestii la suprafata in timpul drillului (fortandu-i practic sa sara afara din apa si "eliberandu-i")...lucruri pe care eu le consider greseli (cu argumente).
dar pot eu sa-i spun unuia din bassmaster ca greseste? :roll:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 03 Feb 2010, 13:20

Nu poti sa-i spui, nu inca :))
Sunt argumente:
cu cat il scoti mai iute cu atat strici mai putin locul si scurtezi drillul si implicit stresul pestalaului.
In plus din cate stiu in Bassmaster se da mult cu echip. de cast. Asta implica fire mai groase ca la spin.
Pe de alta parte, eu nu vad nici un argument sa nu tragi de peste cat te tine echipamentul.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 03 Feb 2010, 13:28

Aia nu au timp de etica si nici de savurat drilul.Si nu numai aia ci la concursuri in general..
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de sorin tot » 03 Feb 2010, 14:02

Tavi scrie: Pe de alta parte, eu nu vad nici un argument sa nu tragi de peste cat te tine echipamentul.
daca nu l-ai intepat bine si-l fortezi iti cresc sansele sa-l scapi.
daca-l fortezi si-l faci sa "dea din cap" la suprafata ai sanse mai mari sa-l scapi (in apa nu se zbate violent, cum o face la suprafata).

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de sorin tot » 03 Feb 2010, 14:08

Jedi scrie:Aia nu au timp de etica si nici de savurat drilul.Si nu numai aia ci la concursuri in general..
nu m-am referit la etica sau savurarea drilului. m-am referit la imbunatatirea raportului pesti intepati/pesti scosi. in barca nu-si mai misca fizicu' dupa ce au scos pestele (cu mici exceptii) deci nu se gandesc la viteza sau frecventa cand ii forteaza.

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de sorin tot » 03 Feb 2010, 14:17

Tavi scrie: Sunt argumente:
cu cat il scoti mai iute cu atat strici mai putin locul si scurtezi drillul si implicit stresul pestelui.

"stricarea locului" poate fi un argument, dar "schiul nautic" se continua pe tot parcursul drilului, deci iese din discutie.
"stresul pestelui"? ai dreptate, e mai mic...si nu ma intelege gresit, nu am stat niciodata mai mult de 2-3 min. cu un peste (asta in cazul in care a fost mare). am spus ca nu inteleg de ce ar face cineva "broaste" pe suprafata apei cand scoate un peste.

Avatar utilizator
le_carrote
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 24 Ian 2008, 01:37
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de le_carrote » 03 Feb 2010, 16:46

tin sa precizez ca m-au "amuzat" primele 2 filmulete al treilea in schimb......cel romanesc.....imi da de gandit si acum dupa un an jumate...( :(fiind (ne)fericitul la care a intrat somnul dar m-am bucurat de dril......si intradevar nu eram pregatit pt somn....fir mono 20 ,snaps, nod aiurea,experientza somn=0 .....rezultat.....amintire care inca bantuie)...dar din greseli invata pescarul..... :D

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 03 Feb 2010, 16:57

sorin, fleoscaitul la suprafata clar nu e ok din multe motive, e ideal sa-l tii sub apa pana la barca/mal. Dar asta depine mai mult de peste :D
dar mi-as asuma riscul ca nu e intepat ok si as trage totusi de el cat ma tine scula
vorba ta, nu putem sa-i contrazicem pe aia.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 03 Feb 2010, 17:00

Tavi scrie:sorin, fleoscaitul la suprafata clar nu e ok din multe motive, e ideal sa-l tii sub apa pana la barca/mal. Dar asta depine mai mult de peste :D
dar mi-as asuma riscul ca nu e intepat ok si as trage totusi de el cat ma tine scula
vorba ta, nu putem sa-i contrazicem pe aia.
am putina treaba...

brb cat pot de repede si zic si eu doo vorbe despre escavat pesti si altele de gen ;)

oricum sunt adept al drilurilor romantice sub clar de luna sau clar de ploaie :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns