greseli la pescuit

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 14 Mai 2010, 11:22

Nu stiu ce putea fi , lista de suspecti ii foarte scurta in tot cazu !

Pina acum 3-4 ani se considera ca un amberjack peste 10 kile ii imposibil de scos de pe mal cu scule de spin , intre timp s-au scos citiva , ii drept cu bulan !
Daca eram cu cealalta scula alta ar fi fost istoria , asta este ! DIn pacate trasaturi de tipu asta is rare rau !

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Mai 2010, 11:30

tudor scrie:Mai citeste odata ce material utiliza SF. Cu ala scoti orice somn. Sau te duce el pe tine. :lol:
Pestii marini sunt mult mai puternci decat cei de apa dulce. E surprinzator la inceput. Ai impresia ca ai agatat un tren si pana la urma scoti un peste de 1kg sau doua.
Nu cunosc echipamentul respectiv :oops: ptr mine sunt doar niste cifre si cuvinte ... insa stiu din propria experienta ca conteaza foarte mult si adancimea apei din care prinzi pesti ... , am scos somn de aproape 7 kg din groapa de 18-20 m ,am crezut ca are peste 30 kg am "luptat "peste 1 ora si alta de 16 kg din apa de max 2 m in cateva minute .
Inca n-am avut ocazia de a pescui pe mare sau in ocean la rapitor :cry:
... o am in plan dar sa se amelioreze un pic histeria aceasta cu criza mondiala ,pana atunci reducem toate cheltuielile posibile ,ca nu stim ce aduce ziua de maine .... :idea:

Avatar utilizator
cit_a
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 09 Mai 2010, 23:42
Localitate: Deva

Mesaj de cit_a » 05 Iun 2010, 21:47

Mai TUDOR a-la PARIS , sa sti ca un fir de 0.30 pe mures este in unele cazuri fix-pix , mai exact poti sa-i zici ca este atza de papiota si asta nu zic numai din auzite ca sunt patzit cu unele exemplare care culmea ca dupa ce le intzepi bine mai vezi ca merg in suvoi si iarasi culmea, vezi ca merg in amonte calm fara probleme si stau cu lingura in gura si tot merg , merg , merg fara sa te bage in seama . Iti doresc sa vi pe mures sa dai la compozit sa sa ai norocul sa-ti intre animalul sportiv de rau cu capul mic si corpul musculos si sa vezi cum iti dispare tot firul de pe tambur si atunci ai sa intri si tu printre oamenii botezati .

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 05 Iun 2010, 23:38

cit_a scrie:Mai TUDOR a-la PARIS , sa sti ca un fir de 0.30 pe mures este in unele cazuri fix-pix , mai exact poti sa-i zici ca este atza de papiota si asta nu zic numai din auzite ca sunt patzit cu unele exemplare care culmea ca dupa ce le intzepi bine mai vezi ca merg in suvoi si iarasi culmea, vezi ca merg in amonte calm fara probleme si stau cu lingura in gura si tot merg , merg , merg fara sa te bage in seama . Iti doresc sa vi pe mures sa dai la compozit sa sa ai norocul sa-ti intre animalul sportiv de rau cu capul mic si corpul musculos si sa vezi cum iti dispare tot firul de pe tambur si atunci ai sa intri si tu printre oamenii botezati .

Era vorba de un fir textil Spiderwire Ultracast de 30 de livre .Nu de un monofilament de 0,30 mm care ar avea 8-10 livre pt diametrul ala. :?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 06 Iun 2010, 18:58

cit_a scrie:Mai TUDOR a-la PARIS , sa sti ca un fir de 0.30 pe mures este in unele cazuri fix-pix , mai exact poti sa-i zici ca este atza de papiota si asta nu zic numai din auzite ca sunt patzit cu unele exemplare care culmea ca dupa ce le intzepi bine mai vezi ca merg in suvoi si iarasi culmea, vezi ca merg in amonte calm fara probleme si stau cu lingura in gura si tot merg , merg , merg fara sa te bage in seama . Iti doresc sa vi pe mures sa dai la compozit sa sa ai norocul sa-ti intre animalul sportiv de rau cu capul mic si corpul musculos si sa vezi cum iti dispare tot firul de pe tambur si atunci ai sa intri si tu printre oamenii botezati .
Mai cit_a de la Deva. Citeste mai intai in detaliu si pe indelete ce s-a scris inainte sa intervii in stilul asta.
Am impresia ca pe unde ma plimb si pe unde locuiesc am sanse mai mari sa cad peste ceva mai acatarii fata de locurile pe care le cunosti tu.

Imagine

Am multe din astea chiar si cu unii mai mari.

Deci 30lbs pentru tine e echivalent cu 0,30 ? Bravo. :lol:

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 06 Iun 2010, 19:56

cit_a scrie:Mai TUDOR a-la PARIS , sa sti ca un fir de 0.30 pe mures este in unele cazuri fix-pix , mai exact poti sa-i zici ca este atza de papiota si asta nu zic numai din auzite ca sunt patzit cu unele exemplare care culmea ca dupa ce le intzepi bine mai vezi ca merg in suvoi si iarasi culmea, vezi ca merg in amonte calm fara probleme si stau cu lingura in gura si tot merg , merg , merg fara sa te bage in seama . Iti doresc sa vi pe mures sa dai la compozit sa sa ai norocul sa-ti intre animalul sportiv de rau cu capul mic si corpul musculos si sa vezi cum iti dispare tot firul de pe tambur si atunci ai sa intri si tu printre oamenii botezati .
Nu cred ca avem nevoie pe forumul asta de folosirea unui astfel de ton jignitor si necivilizat! Cit_a, avem suficiente situatii in jurul nostru care ne provoaca sila si repulsie, lasa-ne placerea de a citi relaxati si din pura placere postarile pe "Rapitori" !
Fir intins si happy bubbles !

Diver

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 06 Iun 2010, 20:04

Diver scrie:
cit_a scrie:Mai TUDOR a-la PARIS , sa sti ca un fir de 0.30 pe mures este in unele cazuri fix-pix , mai exact poti sa-i zici ca este atza de papiota si asta nu zic numai din auzite ca sunt patzit cu unele exemplare care culmea ca dupa ce le intzepi bine mai vezi ca merg in suvoi si iarasi culmea, vezi ca merg in amonte calm fara probleme si stau cu lingura in gura si tot merg , merg , merg fara sa te bage in seama . Iti doresc sa vi pe mures sa dai la compozit sa sa ai norocul sa-ti intre animalul sportiv de rau cu capul mic si corpul musculos si sa vezi cum iti dispare tot firul de pe tambur si atunci ai sa intri si tu printre oamenii botezati .
Nu cred ca avem nevoie pe forumul asta de folosirea unui astfel de ton jignitor si necivilizat! Cit_a, avem suficiente situatii in jurul nostru care ne provoaca sila si repulsie, lasa-ne placerea de a citi relaxati si din pura placere postarile pe "Rapitori" !
:( Cei sapte ani .....
...... trist dar adevarat .
Din pacate asemenea oameni sunt si se gasesc peste tot .
Ignorati-l , n-are rost sa provocati
:lol:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 06 Iun 2010, 22:39

cit_a scrie:Mai TUDOR a-la PARIS , sa sti ca un fir de 0.30 pe mures este in unele cazuri fix-pix , mai exact poti sa-i zici ca este atza de papiota si asta nu zic numai din auzite ca sunt patzit cu unele exemplare care culmea ca dupa ce le intzepi bine mai vezi ca merg in suvoi si iarasi culmea, vezi ca merg in amonte calm fara probleme si stau cu lingura in gura si tot merg , merg , merg fara sa te bage in seama . Iti doresc sa vi pe mures sa dai la compozit sa sa ai norocul sa-ti intre animalul sportiv de rau cu capul mic si corpul musculos si sa vezi cum iti dispare tot firul de pe tambur si atunci ai sa intri si tu printre oamenii botezati .

Ai vazut ce s-a petrecut daca faci pe profesoru de somni cu Tudor a-la Paris?.. :lol: :lol: :lol: ...Ia lumineaza-l si pe SF a-la Mediterana cum se comporta baracudele,amberjack-ul si grouperii pe Mures.. :lol: :lol: :lol:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 07 Iun 2010, 00:22

tudor scrie:
Imagine

Am multe din astea chiar si cu unii mai mari.

Deci 30lbs pentru tine e echivalent cu 0,30 ? Bravo. :lol:
atentie asta nu e Tudor, ii RexHunt de Romania, il stiu pe Tudor de cand era micutz si abia devenise moderator, poza e trucata :lol: :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 07 Iun 2010, 02:12

Nu-s sigur ca-i Tudor , ia baga Jedi poza aia cu fratele lui geaman din Canada :D

Scrie răspuns