greseli la pescuit

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 09 Mai 2010, 16:42

nightfishing01 scrie:
johnnybravo scrie:http://www.youtube.com/watch?v=uO07LmQNDnk&NR=1
asta-i chiar funny :))
explicati-mi si mie de ce il forteaza in halu ala pt ca nu ma pricep si nu inteleg de ce domnu nu renunta la nici un cm de fir cu riscu de a face baie :roll:
nu cred ca-si rupea batul daca nu il atingea de barca.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 10 Mai 2010, 07:17

nu cred ca-si rupea batul daca nu il atingea de barca.[/quote]

Da asa e ... toata sarcina acumulata s-a concentrat pe portiunea aceea mica unde atingea barca si pur si simplu a explodat batul . Orice lanseta se rupe daca suprafata de sprijin e pe o portiune mica si nu unde a fost proiectata ....

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 10 Mai 2010, 10:42

[quote="storm xxx"]Eu am uitat geanta pe un baraj acum 2 ani...si acum mai am cosmaruri cand ma gandesc seara la asta :cry:

Eu am gasit odata o cutie de vobler :!: ,pe Tarnava mica ,si cand am deschis ,am observat ca era al meu :lol: pierdut de o luna si cateva zile ...
Venea o furtuna mare si in graba am uitat pe mal , iar peste vreo 5 saptamani am gasit ... probabil nu umbla nimeni pe acolo altfel n-o mai gaseam ....

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 10 Mai 2010, 14:53

kzoli scrie:
storm xxx scrie:Eu am uitat geanta pe un baraj acum 2 ani...si acum mai am cosmaruri cand ma gandesc seara la asta :cry:

Eu am gasit odata o cutie de vobler :!: ,pe Tarnava mica ,si cand am deschis ,am observat ca era al meu :lol: pierdut de o luna si cateva zile ...
Venea o furtuna mare si in graba am uitat pe mal , iar peste vreo 5 saptamani am gasit ... probabil nu umbla nimeni pe acolo altfel n-o mai gaseam ....
Cred ca localnicii nu prea stiu ce e ala un vobler altfel nu mai gaseai nimic! Ia sa fi lasat o bucata plasa monofilament, un pripon ceva si vedeai daca mai gaseai acolo! :lol: Ma rog daca vegetatia e mare si deasa se poate sa nu fi fost vazut.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 14 Mai 2010, 00:48

Azi , 13 :twisted: ( mai bine zis ieri ) am avut primu meu ”No Line” .
Pescuit de pe mal , spinning , jig de 50 gr. , Lamiglas Triflex , 2,85 1-3 oz , Ultracast de 30 lb , leader Seaguar 35 lb , Stella 5000 SW , FG Knot la imbinare .
O dat pe cadere in larg , am tras de el vreo 15 m dupa care cred ca si-o dat seama ca ceva se intimpla si o inceput sa plece . Dupa vreo 2 minute deja cu tamburu frinat rau mai aveam citeva spire , am blocat cu mina , plecat in lateral si ....dus o fost :twisted: :twisted:

Miine tre sa cumpar fir .....

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 14 Mai 2010, 02:03

Una Estella e una Esteellaaa. :lol: :lol: :lol: ...Ai vazut ca ai patit ca bietul Luisito "no line" de care ai ris ca avea Cabo ?.....Glumesc...Ce naiba o fi fost...ai idee?
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Mai 2010, 06:51

Jedi scrie:Una Estella e una Esteellaaa. :lol: :lol: :lol: ...Ai vazut ca ai patit ca bietul Luisito "no line" de care ai ris ca avea Cabo ?.....Glumesc...Ce naiba o fi fost...ai idee?
Probabil un" trenulet mustacios " , la jig de 50 gr :roll: .... si cand ai echipament adecvat te evita :lol: ....

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 14 Mai 2010, 09:26

kzoli scrie: Probabil un" trenulet mustacios " , la jig de 50 gr :roll: .... si cand ai echipament adecvat te evita :lol: ....
Se poate sa fi avut mustati dar somn nu era. SF pescuieste in Mediterana. :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Mai 2010, 10:34

tudor scrie:
kzoli scrie: Probabil un" trenulet mustacios " , la jig de 50 gr :roll: .... si cand ai echipament adecvat te evita :lol: ....
Se poate sa fi avut mustati dar somn nu era. SF pescuieste in Mediterana. :lol:
:oops: n-am stiut din ce zona e SF .
Atunci poate era un megalodon Mediterranian :lol: .
Scriam somn ca in apele de la Noi nu e alta peste capabil sa traga atata fir.
Azi dimineata pe la ora 6,20 un coleg dadea dupa stiuca si s-a ales cu minus 1 rola de fir de 0.30 probabil era un somn care nu s-a oprit nici dupa 100 m ....,nu-i pasa ca se termina firul :lol: :lol: :lol:
Si asta in raza orasului in apele poluate ale Muresului ....

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 14 Mai 2010, 10:49

Mai citeste odata ce material utiliza SF. Cu ala scoti orice somn. Sau te duce el pe tine. :lol:
Pestii marini sunt mult mai puternci decat cei de apa dulce. E surprinzator la inceput. Ai impresia ca ai agatat un tren si pana la urma scoti un peste de 1kg sau doua.

Scrie răspuns