greseli la pescuit

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 07 Mai 2010, 11:53

leba scrie:
kzoli scrie:Cu riscul sa se supere sibianul pe mine :D, [...]
cata vreme nu te atingi de carassius carassius e ok.
:D

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Mai 2010, 12:02

leba scrie:
kzoli scrie:Cu riscul sa se supere sibianul pe mine :D, [...]
cata vreme nu te atingi de carassius carassius e ok.
leba tu raspunzi in calitate de sibian sau de fan carasius? :twisted:


kzoli, nu prea am de ce sa ma supar, comparatia cu scafandrii e buna si nu e buna.
omul se poate ridica rapid de pe la 7-8 metri adancime fara sa sufere altceva decat urechi infundate
salaul da coltul in situatia asta... interesant
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 07 Mai 2010, 12:07

Tavi scrie:
leba tu raspunzi in calitate de sibian sau de fan carasius? :twisted:


kzoli, nu prea am de ce sa ma supar, comparatia cu scafandrii e buna si nu e buna.
omul se poate ridica rapid de pe la 7-8 metri adancime fara sa sufere altceva decat urechi infundate
salaul da coltul in situatia asta... interesant
deci in calitate de fan carascujigu-n bot, da? pe persoana fizica, deci care este. deci, cauta-ma pe goagal, da?
conform logicii tale scafandrul nu e salau.
untouchable.
:twisted:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Mai 2010, 12:50

la naiba, cum am putut ghici...gandesti aproape de logic si-ti place carasul... as fi jurat ca esti sibian
:twisted:
da-mi explica cineva de ce la salau da iar la alti pesti (sau scafandru:P ) nu? sau da?
si daca da la care?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 07 Mai 2010, 12:50

kzoli, nu prea am de ce sa ma supar, comparatia cu scafandrii e buna si nu e buna.
omul se poate ridica rapid de pe la 7-8 metri adancime fara sa sufere altceva decat urechi infundate
salaul da coltul in situatia asta... interesant[/quote]

Chestia cu scafandrii era o asemanare ,si am vazut cu ochii mei scafandrii incepatori care erau luati de SMURD de pe malul apei datorita urcarii prea rapide la suprafata , este un "fenomen natural " acum nu stiu denumirea dar ,dar o caut daca e cazul .
Cat despre pesti am citit o carte in care era dovedit stiintific de cercetatori fenomenul aceasta si la diverse specii de pesti . In statia de cercetare respectiva dupa multe experimentari singura specie de peste care era cu rezultate bune era somnul , dintre pestii de la noi . Era ceva chestie cu dozarea oxigenului in sange ,ca practic se sufocau pestii , si datorita scimbarii bruste de presiune exploda "punga cu aer " din ei . Fapt care producea o moarte instantanee .
Mai era o chestie cu pestele epuizat ,care e mai mult valabil la salmonide ,in timpul drillului in organismul pestelui se elimina acizi in sange care practic paralizeaza pestele. In unele regiuni din Slovacia -Polonia nici nu ai voie sa eliberezi pestele prins . Poti prinde zilnic 4 bucati ,dupa care impachetezi si ori admiri peisajul ori te duci acasa ...
Am lungit -o cam mult ... :oops:

ciobe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 08 Mai 2010, 23:01
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ciobe » 09 Mai 2010, 09:34

Simturile crapului
http://topbalti.ro/descriere-articol/10 ... pului.aspx
sau

presiunea aerului in comportamentul pestilor

http://topbalti.ro/descriere-articol/6/ ... pului.aspx

par interesante si bine de stiut.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 09 Mai 2010, 09:51


nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 09 Mai 2010, 10:25

johnnybravo scrie:http://www.youtube.com/watch?v=uO07LmQNDnk&NR=1
asta-i chiar funny :))
explicati-mi si mie de ce il forteaza in halu ala pt ca nu ma pricep si nu inteleg de ce domnu nu renunta la nici un cm de fir cu riscu de a face baie :roll:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 09 Mai 2010, 12:20

nightfishing01 scrie: explicati-mi si mie de ce il forteaza in halu ala pt ca nu ma pricep si nu inteleg de ce domnu nu renunta la nici un cm de fir cu riscu de a face baie :roll:
La intrebarea asta sunt doua raspunsuri :

1) Este filmat si drill-ul trebuie sa fie cat mai spectaculos posibil chiar daca se rupe batul sau chiar daca face baie.

2) Daca ajunge pestele sa intre in barlogul lui nu-l mai poti scoate nici cu macaraua. Asa ca nu-l lasi sa ia un centimetru.

:lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 09 Mai 2010, 14:45

Pesti de tipu ala traiesc in pesteri submarine ,grouper , daca ajunge la gaura ii dus , freaca firu si pleaca . Io am pierdut 2 anu trecut , nu i-am putut tine cu Saltiga si fir de 50 lb , era sa ajung in apa cind am strins frina la maxim ! Is niste senzatii unice de-a dreptu , adrenalina la maxim , singura data in pescuit cind mi-o tremurat genunchi dupa faza , pur si simplu pina in momentu ala nu credeam ca trage chiar asa tare !
Anu asta dau cu un Aspire Game XXH fir de 80 lb si un Spheros 14000 , Lamiglasu Triflex s-o dovedit a fi guma de mestecat plus ca o crapat rasina pe la inele la fazele alea . Toata chestia ii sa-mi traga odata :twisted: , astia au o perioada si mai am o luna jumate cu indulgenta , daca nu pa si pusi , pa anu viitor , raman cu batu-n brate adica in debara , ca-n rest nu am la ce il folosi .
Si asta a meu nici nu era mare , pe undeva prin 20 kilo , nu cred mai mult . Is pesti mai mari de gabarit care ies cu echipament mai usor , insa lupta cu unele specii devine un full-contact si tre sa te bagi in bota .

Cautati videos cu papuan bass , unii japonezi il considera cel mai tare fighter de apa dulce ,kil pe kil , drill neortodox , fire de 60 lb sau mai mult , bete pe masura !

Scrie răspuns