Frecvența capturilor

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Frecvența capturilor

Mesaj de buzias » 01 Apr 2018, 09:37

Deschid acest topic incercand sa inteleg , care ar fi rata mulțumitoare a capturilor pentru pescarii de spining . Exista asa ceva ? Cei mai mulți sunt nemulțumiți de frecvența capturilor ...care ar fi nr capturi, raportat la nr partide de pescuit ?
Totuși pestele nu poate fi interesat de naluci , tot timpul ...oricat de multă densitate de peste ar fi sub ape.

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de sorrynblue » 02 Apr 2018, 00:30

Partida, din punctul meu de vedere, poate fi una reusita si cu o singura captura in 4 ore. Si nu ma refer aici la marimea capturii. Am observat la mine ca e mai bine sa prind un peste in ultimele minute decat 2-3 la inceput si dupa nimic. Iar daca ar fi sa o luam ca numar sa zic ca o partida la avat pentru mine ar fi multumitpare de la 5 in sus.
Una peste alta eu nu calculez o partida de pescuit asa. La mine e bucurie si inainte si in timpul partidei indiferent de capturi. La avat e simplu, dimineata/seara de sarit tot sare si daca il prind si daca nu. Daca il prind sunt bucuros, daca nu savures spectacolul putin nervos in timp ce schimb nalucile la foc automat. La final zic si eu ca ar fi trebuit sa incerc x,y,z... .
La mine singurele dezamagiri la spinning sunt atunci cand am probleme cu jepcari, cu plase sau zilele in care nu prinzi dar pierzi cateva voblere.
In schimb cand merg la crap e altceva. Am asteptari mai mari de la o partida de crap poate si pentru ca nefiind activitate ma cam plictisesc si ma enervez cand stau o zi fara captura. O fi si pentru ca la spinning daca nu ai prins poate nici nu ai pierdut nimic, aici daca nu ai prins ceva bani s-au dus pe boilies-urile de nadire cu toate ca sunt mana larga da cine stie.
Catch and release is another type of fishing.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de goodmans » 04 Apr 2018, 15:41

Depinde ce asteptari ai de la partida respectiva,luand in calcul mai multi factori.
De exemplu:
Te duci pe un lac despre care sti ca are densitate mare de rapitor.Vremea pare a fi tocmai buna pentru a se hrani iar tu ai echipamentul corespunzator si incerci cat mai multe naluci.Cu toate acestea prinzi 1-3 pesti si aia de dimensiuni mici sau medii.
Consider asta ca fiind o partida nu foarte reusita.

Daca te duci pe o balta despre care sti ca nu are mult rapitor si cu toate astea prinzi 2-3 pesti si mai ai cateva atacuri...pai eu consider ca e foarte OK.

Anul asta am 7 partide pe locatii diferite si am prins in 4 partide din care in 3 foarte bine.Una din partide mi-a depasit cu mult asteptarile datorita locatiei despre care stiam ca nu are asa mult rapitor si al timpului scurt alocat partidei,doar putin peste 4 ore.

Personal iau in calcul mai multi factori ca sa consider o partida reusita,nu doar capturile.Sa ma bucur de o vreme buna,de peisaj...de cei care ma insotesc,etc.

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de sorrynblue » 04 Apr 2018, 21:43

Da, am uitat sa zic si asta, la mine o partida la spinning dureaza 2-4 ore. Nu prea sar de 4 ore.
Catch and release is another type of fishing.

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de buzias » 06 Apr 2018, 08:50

Din spusele voastre inteleg ca trebuie sa fie minim o captura pe partida sau daca sunt 2 -3 partide fara capturi , in a 4 a partida sa fie capturi mai multe , compensand cumva partidele fara captura rezultatul fiind , minim o captura / partida sau mai multe .
De exemplu daca faci 3 partide pescuit pe saptamana , la o luna ai deja 12 ieșiri la pescuit .. asta insemna minim 12 capturi sau mai multe , daca faci calculul la un an îți da ca esti dintr o captura in alta .
Așteptările sunt in funcție de cat de des sau de rar ieși la pescuit ?

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de sorrynblue » 06 Apr 2018, 09:42

Nu asta e ideea. Eu deia am zis acolo in primul mesaj in final ca nu calculez asa pescuitul. Daca iei peste acasa e normal sa contorizezi capturile, daca nu ce rost are sa faci o asemenea medie? Poate intr-o zi nu prinzi nimic dar ai 10 ratari. Ca si in fotbal, si aici, sunt frumoase ratarile. Sau driluri lungi pana scapa pestele si eventual iti si scoate jumatate din fir de pe mulineta. Sunt o gramada de momente placute pana la numarul capturilor. A, daca ai cateva zile la rand fara captura cu toate ca sunt conditii favorabile, sau altii prind, problema trebuie rezolvata ca ceva nu e bine. Alte naluci, alta abordare, alta zona ca si 2 metri mai in dreapta pot face diferenta.
Catch and release is another type of fishing.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de SF » 12 Mai 2018, 17:42

sorrynblue scrie:Partida, din punctul meu de vedere, poate fi una reusita si cu o singura captura in 4 ore. Si nu ma refer aici la marimea capturii. Am observat la mine ca e mai bine sa prind un peste in ultimele minute decat 2-3 la inceput si dupa nimic. Iar daca ar fi sa o luam ca numar sa zic ca o partida la avat pentru mine ar fi multumitpare de la 5 in sus.
Una peste alta eu nu calculez o partida de pescuit asa. La mine e bucurie si inainte si in timpul partidei indiferent de capturi. La avat e simplu, dimineata/seara de sarit tot sare si daca il prind si daca nu. Daca il prind sunt bucuros, daca nu savures spectacolul putin nervos in timp ce schimb nalucile la foc automat. La final zic si eu ca ar fi trebuit sa incerc x,y,z... .
:respekt:

Is de aceasi parere , partida perfecta ii cu un singur peste , si nu in primele lanseuri , ci catre final , cand ai facut tot posibilu . In rest ,daca nu ar fi cate o gherla , cred ca m-as lasa , oricum , is in faza de valorare , nu se stie :)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Mai 2018, 06:22

Morosene asa da bun esti ca ai prins toti pestii si acuma te-ai inscris in greenpeace aripa antipescuit :lol1: :lol1:
Mai urmeaza sa sfarami lansetele cu lovituri date cu sete cu saltiga pe butucul gherlelor din ce in ce mai frecvente.. :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de SF » 13 Mai 2018, 12:42

:lol: :lol: :lol: :lol:

Vad ca inca ma ai in cap :lol: :lol:

Situatiile noastre incep sa semene cu asta , https://www.youtube.com/watch?v=Z9Qu-YUx3Y0 , stii care esti in filmu asta , nu :?: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Frecvența capturilor

Mesaj de johnnybravo » 15 Mai 2018, 19:44

buzias scrie:Deschid acest topic incercand sa inteleg , care ar fi rata mulțumitoare a capturilor pentru pescarii de spining . Exista asa ceva ? Cei mai mulți sunt nemulțumiți de frecvența capturilor ...care ar fi nr capturi, raportat la nr partide de pescuit ?
Totuși pestele nu poate fi interesat de naluci , tot timpul ...oricat de multă densitate de peste ar fi sub ape.
sunt multumit daca prind macar un peste pe partida, sunt foarte rare partidele fara capturi, poate 1-2 pe an.
o partida reusita pt mine presupune una sau mai multe din urmatoarele:
- doborarea unui record personal
- somnul prins la spinning
- lipsa pestilor pierduti in drill
- pescuitul intr-o locatie noua cu potential
- minim 7 pesti :lol1:

Scrie răspuns